^ö^ ÚVOD ^ö^ O ORGANIZACI ^ö^ KONTAKTY ^ö^ PORADNA ^ö^ ODKAZY    


FaceBook

Anketa
Kterou z aktivit pro veřejnost byste uvítali rozšířit?
Celkem hlasovalo 36075.
43.4% (15670)
28.5% (10284)
28.1% (10121)
V této anketě jste již hlasoval(a).

Naši sponzoři a partneřiČESON je členem organizace BatLife
Archív aktualit za rok 2023

Přehled všech aktualit za jednotlivé roky.

Seminář "Posuzování budov z hlediska výskytu chráněných druhů živočichů a prevence kolizí ptáků se skly" [19.12.2023]
Česká společnost ornitologická a Česká společnost pro ochranu netopýrů pořádají vzdělávací seminář pro odborně způsobilé osoby/zoology, kteří se zabývají posuzováním budov pro účely podávání žádostí v rámci státních dotačních programů z hlediska výskytu chráněných druhů živočichů. Cílem semináře je mimo jiné seznámení s aktuálním rozšířením závazné metodiky hodnocení o novou problematiku týkající se kolizí ptáků se skly. Seminář se uskuteční ve dvou termínech - 18. ledna 2024 v Olomouci a 23. ledna 2024 v Praze. Na seminář je nutné se předem registrovat. Více v pozvánce.
Odešel docent Zdeněk Řehák [15.12.2023]
S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 11.12.2023 opustil naše nepočetné řady člen spolku ČESON, vynikající zoolog, oblíbený pedagog a výborný kolega doc. RNDr. Zdeněk Řehák, Ph.D. Zdeněk se po několik desetiletí věnoval ekologickému terénnímu monitoringu netopýrů, ať již za účelem monitoringu populací nebo speciálních projektů, terénní akce miloval. Podílel se na pravidelném zimním sčítání na zimovištích ve štolách Jeseníků, bunkrech Opavské pahorkatiny a v jeskyních Moravského krasu. Řadu let zkoumal unikátní letní kolonii netopýra velkého v Hranické propasti. Byl velkým propagátorem akustického výzkumu a spoluorganizoval několik seminářů, kde předával cenné zkušenosti kolegům nejen z řad spolku. Rád se potkával s lidmi a snad i proto mnoho let spoluorganizoval Zoologické dny. Byl vynikajícím učitelem, ale také člověkem, který si uměl život vychutnat. Nelze zapomenout na jeho velkorysý přístup ke všemu kolem sebe, jeho veselou náturu, se kterou byly probdělé noci vždy kratší. Zdeňku, zduř! Budeš nám chybět! Poslední rozloučení se Zdeňkem Řehákem proběhne v pondělí 18.12.2023 v Ostravě Vítkovicích. Parte Foto 1 Foto 2
Evropský Netopýr roku 2024-2025 [8.12.2023]
Netopýrem roku 2024-2025 se stal netopýr velký (Myotis myotis). Hlasováním o tom rozhodlo 35 partnerů mezinárodní organizace BatLife Europe. Netopýr velký je druhem žijícím často v těsné blízkosti člověka - letní kolonie samic s mláďaty osídlují půdy kostelů, zámků i bytových domů. V rámci kampaně spojené s netopýrem roku si tak můžeme připomenout zodpovědnost lidí nejen za ochranu ohrožených druhů, ale také za zachování pestré kulturní krajiny. Bližší informace o netopýrovi velkém najdete v letáčku. Ve středu 17. ledna 2024 se zájemci mohou zúčastnit online přednášky německého odborníka Andrease Zahna, věnované tomuto druhu (link pro přihlášení zde).
Záznamy z Netopýřích večírků na youtube [27.11.2023]
Pro zájemce připomínáme, že záznamy všech dílů "Netopýřích večírků online" jsou k dispozici na youtube kanálu ČESON. Nově zde přibyl záznam čtvrtého dílu - velmi zajímavé přednášky doc. Jana Zukala na téma hibernace netopýrů. Zhlédnout však můžete i předchozí prezentace o monitoringu, o námluvách a o migracích netopýrů. Ideální příležitost pro dlouhé zimní večery...
Výsledky 2. kola soutěže "Netopýří výzkumníci"  [15.11.2023]
Druhého ročníku soutěže o nejlepší blogový příspěvek z večerní výpravy za netopýry, která probíhala od dubna do října 2023 v rámci stejnojmenného vzdělávacího programu "Netopýří výzkumníci" se zúčastnily celkem čtyři dětské kolektivy a šest jednotlivců. Hodnotící komise ČESON se rozhodla ocenit dva kolektivy: žáky 6. třídy ZŠ Sira Nicholase Wintona v Kunžaku a současně také děti ze 4. D ZŠ Zdenky Braunerové v Roztokách. Mezi jednotlivci byl vybrán jako vítěz Sebastian Křivánek z Brna. Vítězům blahopřejeme a zasíláme odměnu. Všem zúčastněným děkujeme za spolupráci. Podrobnější informace o výsledcích soutěže zde, všechny soutěžní příspěvky a informace o programu "Netopýří výzkumníci" najdete tady. Soutěž probíhala v rámci projektu spolufinacovaného Hlavním městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
V rámci akce "Náš soused je netopýr" předáno již 140 plaket [7.11.2023]
Začátkem listopadu jsme předali již 140. památeční plaketu v rámci akce "Náš soused je netopýr". Nově oceněnými se staly paní Eva Jarošová z Nového Boru, která má ve sklepě zimoviště vrápence malého, rodina Spisarova z Jasenné, v jejichž stodole se nachází úkryt letní kolonie netopýrů brvitých a nakonec také Čerevkovi z Brna, kteří vyvěsili na svém domě budku a tak vytvořili nový úkryt pro netopýry pestré. Všem moc děkujeme za spolupráci při ochraně netopýrů! Akce "Náš soused je netopýr" probíhá v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Podrobnější informace o akci a přehled všech oceněných najdete zde.
Netopýří večírky online - 4. díl: O hibernaci [25.10.2023]
Během listopadu netopýři postupně upadají do zimního spánku. Tomuto tématu bude věnován další díl z cyklu popularizačních webinářů "Netopýří večírky", na který vás srdečně zveme. Dozvíte o dramatických změnách, které během zimního spánku nastávají v těle letounů, i jakými metodami tento fenomén vědci zkoumají. Webinář se koná ve čtvrtek 23. listopadu 2023 od 18 hodin na platformě ZOOM. Přednášet bude doc. Jan Zukal, Dr., MBA, ředitel Ústavu obratlovců AV ČR. Podrobnější informace zde.
Osvětové akce ČESON v říjnu a listopadu [20.9.2023]
Zveme vás na podzimní akce s netopýry. V úterý 3.10. si můžete poslechnout přednášku ve Strakonicích. Ve čtvrtek 5.10. se s netopýry seznámíte v informačním stánku v Praze 13 (Stodůlky). V pátek 6.10. pak v Pevnosti poznání v Olomouci, kde proběhne tradiční Noc vědců. Ve čtvrtek 19.10. budou netopýři na programu Stromových slavností ve Zlíně. Ve dnech 27.-28.10. se lze s netopýry setkat na akci Pevnost duchů v Olomouci. V sobotu 28.10. bude povídání o netopýrech součástí Podzimní slavnosti na hradě Valdštejn. Sezónu zakončí Uspávání netopýrů v Javoříčských jeskyních v sobotu 11.11. Sledujte kalendář akcí.
Osvětové akce ČESON v srpnu a září [5.8.2023]
Kromě Mezinárodní noci pro netopýry se na sklonku léta bude konat i řada dalších akcí přibližujících život létajících savců. Jsou to jednak večerní vycházky s pozorováním netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru: 15.8. v Praze u Mánesova mostu, 5.9., 25.9. a 26.9. v Praze v parku Stromovka, 13.9. v Praze v parku Kampa. Dále můžete navštívit infostánky ČESON v rámci větších akcí: 2.9. Den pro zoologické zahrady v ZOO Olomouc, 20.9. Dny stromů v Praze v Kunratickém lese, 23.9. Sousedské moštování v Praze ve Vojanových sadech. Více v kalendáři akcí.
Mezinárodní noc pro netopýry 2023 [3.8.2023]
Srdečně zveme na další ročník Mezinárodní noci pro netopýry! Vyberte si z pestré nabídky 50 akcí, které se konají od 17. srpna do 6. října 2023 na různých lokalitách po celé ČR. Seznámíte se s netopýry zblízka, dozvíte se zajímavosti o jejich životě, uvidíte ukázky výzkumu netopýrů a navštívíte řadu nevšedních míst. Přehled všech akcí najdete na webu netopyrinoc.cz. Některé akce probíhají v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Výstava o netopýrech k vidění na třech místech [28.7.2023]
Od letošního roku je putovní výstava Netopýři tajemní a zranitelní k dispozici ve třech verzích. Díky tomu může její prezentace probíhat na třech lokalitách zároveň - jako právě nyní. V muzeu v Berouně můžete výstavu vidět až do konce října. V srpnu a v září ji lze zhlédnout v Domě přírody Žďárských vrchů (Krátká u Sněžného). V září a říjnu bude výstava probíhat také v muzeu v Novém Jičíně. Více v kalendáři akcí.
Netopýří mapa pomáhá plánovat výlety za poznáním [16.6.2023]
Chystáte se na letní výpravu a lákají vás romantické hrady, zámky, tajemná podzemí či staré pevnosti? Vydejte se do míst, která si oblíbili i netopýři! Na naší interaktivní mapě najdete již více než 60 tipů na výlety po celé ČR, kde se lze s tajuplnými létajícími savci blíže seznámit při výkladu průvodců, s pomocí informačních tabulí nebo si pohrát se zábavnými pracovními listy pro celou rodinu. Na několika památkách můžete dokonce zblízka nahlédnout do soukromí zdejších netopýřích obyvatel díky kamerovým přenosům. Jinde na vás čekají schované kešky ze série S Drákulou v netopýřím světě, a nejen děti bude určitě bavit i honba za netopýřím pokladem s veršovanými úkoly, zvaná questing.
Akce pro veřejnost v červnu a červenci [23.5.2023]
Zveme na akce, které přibližují zajímavý život netopýrů - ať už formou informačního stánku, hravé stezky nebo večerní vycházky do terénu. V sobotu 3. června je to Den stromů na hradě Lukov u Zlína, v neděli 4. června přírodovědný program zaměřený na naše zvířecí sousedy ve Vraném nad Vltavou. V úterý 6. a 13. června se uskuteční tradiční exkurze do pražských parků. Ve dnech 8.-10. června se těšíme na viděnou se všemi, kdo navštíví Veletrh vědy v pražských Letňanech. V neděli 11. června zveme na terénní exkurzi do Hrubé Vody. Na období od 23. června do 28. července je pak připraveno celkem sedm večerních vycházek za našimi zvířecími sousedy (netopýry i ptáky) - v Olomouci (2x), Ostravě, Frýdku-Místku, Soběslavi, Zlíně a Linharticích. Od 1. června až do konce října můžete také zhlédnout putovní výstavu Netopýři tajemní a zranitelní v berounském muzeu. Více v kalendáři akcí.
Live stream z kolonie netopýrů [11.5.2023]
Přímý přenos z letní kolonie netopýrů velkých obývajících půdu berounské školy je opět v provozu! Na youtube můžete sledovat aktuální dění v kolonii, večerní výlety samic za potravou a od června i postupný růst nově narozených mláďat. Přenos je realizován ve spolupráci s Jungmannovou základní školou v Berouně, firmou ECONET COMPUTERS s.r.o. a Jakubem Weinfurtem. Více zde.
Instruktážní vycházky k programu Netopýří výzkumníci [26.4.2023]
Pro učitele a lektory, kteří by chtěli využít naše badatelské batůžky v rámci programu Netopýří výzkumníci, jsme připravili sérii instruktážních vycházek. Během nich se naučí základy práce s ultrazvukovými detektory, vyzkouší si určování netopýrů podle hlasů přímo v terénu a získají více informací o vzdělávacím programu a možnostech jeho využití při práci s dětmi. Vycházky se konají 16. května v Brně, 23. května v Praze, 25. května v Českých Budějovicích, 31. května v Olomouci. Kapacita akcí je omezená, je třeba se předem přihlásit (odkaz na registrační formulář je uveden v pozvánce). Účast na akci je díky projektu spolufinancovanému SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí zdarma.
Další plaketa "Náš soused je netopýr" byla předána ve Šlapanicích [19.4.2023]
Další plaketa v rámci akce "Náš soused je netopýr" byla předána panu Ing. Josefovi Mlíkovi za Šlapanic. Pan Mlíka vyrobil a u svého domu vyvěsil několik netopýřích budek, které již několik let, zejména na podzim, využívají jako přechodný úkryt netopýři rezaví. Netopýry sleduje i pomocí moderní techniky a o svých pozorováních vede pečlivé záznamy, které mohou posloužit k lepšímu poznání života tohoto migrujícího druhu. Děkujeme za spolupráci! Plaketa byla předána v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Více informací o akci a přehled všech oceněných najdete zde.
Dubnové a květnové akce pro veřejnost [10.4.2023]
Na jaro je připravena řada osvětových akcí, které seznamují se zajímavým životem netopýrů. Ve čtvrtek 20.4.2023 můžete navštívit infostánek ČESON na Dni Země v Praze 13. V neděli 23.4.2023 si v Říčanech děti projdou zábavnou trasu na téma Lesem za zvířaty. Ve dnech 26. a 27. dubna bude netopýří stanoviště součástí Výstavy o životním prostředí v Kolíně. V neděli 30.4.2023 přijďte na Den otevřených dveří v Kroužkovací stanici NM v Praze - Hostivaři. Putovní výstava Netopýři tajemní a zranitelní bude od května ke zhlédnutí v Třeboňské záchranné stanici (slavnostní otevření spojené se zahájením návštěvnické sezóny se uskuteční 6.5.2023). Srdečně zveme! Sledujte kalendář akcí.
Pozvánka na valnou hromadu ČESON 2023 [28.3.2023]
Zveme všechny členy na valnou hromadu ČESON, která se opět uskuteční jako výjezdní víkendová akce ve dnech 19.-21. května 2022 v Lednici (okr. Břeclav). Podrobnější informace o programu v pozvánce.
Nový netopýří quest spuštěn v Olomouci [27.3.2023]
Jarní dny budou stále více lákat k vycházkám. Pro malé i velké jsme nachystali novou questingovou trasu s názvem "Letem netopýřím světem v olomouckých parcích". Stáhněte si průvodní list a vydejte se ven luštit úkoly a hledat malý poklad v cíli. Přitom se dozvíte, jak důležité jsou zdejší městské parky pro netopýry i další vzácné živočichy. Zjistíte také, jak o takové prostředí šetrně pečovat, jak mohou vypadat netopýří budky či broukoviště. Více na webu napude.sousednetopyr.cz. Quest byl vytvořen v rámci projektu podpořeného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
První podlážka pro netopýry na zámku Ruda nad Moravou dokončena [2.2.2023]
V rámci projektu LIFE+ Horseshoe Towers byla v podkroví zámku Ruda nad Moravou vybudována první ze tří dřevěných podlážek, jejichž cílem je ochránit historické trámy a zároveň usnadnit budoucí uklízení trusu po letních koloniích netopýra velkého (Myotis myotis) a vrápence malého (Rhinolophus hipposideros). Takovéto relativně jednoduché opatření pomůže vyřešit konflikt mezi památkovou ochranou budovy a ochranou netopýrů. Zámek je totiž nejen kulturní památkou, ale od roku 2005 z důvodu výskytu dvou kriticky ohrožených druhů letounů i evropsky významnou lokalitou chráněnou v rámci soustavy Natura 2000. Více zde.
Zemřel Pavel Eleder - zakládající člen ČESON [23.1.2023]
S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 17.1.2023 opustil naše nepočetné řady zakládající člen spolku ČESON, vynikající zoolog a výborný kolega RNDr. Pavel Eleder. Zásadním způsobem se zasadil o poznání netopýřího společenstva Vysočiny a účastnil se pravidelných monitorovacích akcí. Jelikož dlouhá léta působil jako zoolog na Správě SCHKO Žďárské vrchy, významně přispěl k rozšíření poznatků o celé řadě dalších skupin živočichů a zdaleka nejen obratlovčích. Přestože jej v posledních letech trápily zdravotní problémy, které mu již nedovolovaly pravidelnou účast na spolkovém dění, stále se čile zajímal o všechny netopýří události. Milý Pavle, bude nám tu moc chybět Tvůj osobitý vhled do všech přírodních peripetií! Poslední rozloučení s Pavlem Elederem proběhne ve čtvrtek 26. ledna 2023 v Brně.
První letošní akce pro veřejnost [16.1.2023]
Již od února se mohou zájemci těšit na další akce seznamující se životem netopýrů. Jako první lze navštívit putovní výstavu Netopýři tajemní a zranitelní, která bude v únoru a březnu ke zhlédnutí v ZOO Parku Vyškov. Ve čtvrtek 23.3.2023 se zde uskuteční doprovodná přednáška. Další výstavu, která přibližuje živočichy obývající podzemí, nabízí od března Jihomoravské muzeum ve Znojmě. V sobotu 25.3.2023 se můžete zúčastnit Probouzení netopýrů v Javoříčských jeskyních. Více v kalendáři akcí.
Mezioborová konference Proměny noci [9.1.2023]
Česká astronomická společnost ve spolupráci s CHKO Beskydy zve k účasti na mezioborové konferenci věnované nočnímu životnímu prostředí a jeho proměnám. Konference s názvem Proměny noci se koná za laskavého hostitelství Planetária Ostrava v sobotu 4.3.2023. V rámci konference zazní široké spektrum příspěvků od biologických, enviromentálních, astronomických až po filozofické, vždy s jednotícím tématem - noc, tma, světlo v noci, noční příroda, světelné znečištění... Aktuální program konference najdete na stránkách svetelneznecisteni.cz. Přihlašování příspěvků je možné ještě během měsíce ledna.
PF 2023 [2.1.2023]
Přejeme hodně štěstí a zdraví všem kolegům, přátelům a příznivcům netopýrů! PF 2023