^ö^ ÚVOD ^ö^ O ORGANIZACI ^ö^ KONTAKTY ^ö^ PORADNA ^ö^ ODKAZY    


FaceBook

Anketa
Kterou z aktivit pro veřejnost byste uvítali rozšířit?
Celkem hlasovalo 23086.
46.9% (10827)
27.2% (6282)
25.9% (5977)

Naši sponzoři a partneřiČESON je členem organizace BatLifeRekonstrukce budov

Ochrana netopýrů v lidských stavbách

Původními úkryty netopýrů jsou stromové dutiny, štěrbiny pod kůrou stromů, skalní spáry a především jeskyně. Lidské stavby však mají často podobné vlastnosti jako původní úkryty, a proto je v současnosti celá řada druhů využívá. Nacházejí zde ideální mikroklima, klid a ochranu před vlivy počasí i před predátory.

Tato stanoviště jsou však zejména v posledních letech často ohrožena zejména rozsáhlými rekonstrukcemi a zateplováním, při kterém dochází nejen k ničení samotných úkrytů, ale často také k přímé likvidaci netopýrů, kteří po uvěznění v těchto úkrytech masově hynou. Vzhledem k rychlosti a plošnému rozsahu těchto prací je třeba vzniklou situaci urgentně řešit, v opačném případě lze očekávat výrazný úbytek některých druhů vázaných na tento typ úkrytů.

Postupy a řešení, jak stavební zásahy provést tak, aby jejich negativní vliv na netopýry byl co nejmenší, jsou přitom známy a jsou poměrně jednoduché a finančně nenáročné. Podrobnosti lze nalézt v následujících odkazech.

Panelové domy

Ostatní budovy (kostely, zámky, obytné domy, chaty atd.)

Během soužití s netopýry mohou také občas vznikat některé problémy. Téměř vždy však existuje přijatelné opatření, jak situaci vyřešit s ohledem na netopýry i obyvatele domu.

Řešení problémů

Vytváření nových potenciálních úkrytů pro netopýry