^ö^ ÚVOD ^ö^ O ORGANIZACI ^ö^ ČLENOVÉ ^ö^ KONTAKTY ^ö^ PORADNA ^ö^ ODKAZY    


FaceBook

Anketa
Kterou z aktivit pro veřejnost byste uvítali rozšířit?
Celkem hlasovalo 10595.
51.4% (5450)
23.6% (2497)
25% (2648)

Naši sponzoři a partneřiČESON je členem organizace BatLife


Kalendář akcíSeminář k výukovému programu pro mateřské školy [15. března 2018]
Učitele mateřských škol, pracovníky ekocenter a dalších organizací věnujících se práci s předškolními dětmi zveme na instruktážní seminář k výukovému programu "Školka vzhůru nohama aneb na návštěvě u netopýrů". Seminář se uskuteční 15. března 2018 v rámci projektu podpořeného hl. m. Prahou. Více v pozvánce.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní ve Stanici přírodovědců v Praze [10.1.-31.3.2018]
Putovní výstava, která prostřednictvím fotografií, textů a doprovodných exponátů představuje jednotlivé druhy našich netopýrů a zajímavosti z jejich života, se přesunula do Stanice přírodovědců DDM v Praze. Zde je ke zhlédnutí až do konce března nejen v rámci pravidelných kroužků, ale i během víkendových akcí pro veřejnost. Výstava je součástí projektu podpořeného hl. m. Prahou.
Přednáška Náš soused je netopýr ve Strakonicích [21. listopadu 2017]
Šmidingerova knihovna Strakonice srdečně zve všechny zájemce na přednášku o zajímavém životě létajících savců, kteří často žijí v naší těsné blízkosti. Akce se koná v úterý 21. listopadu za podpory SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Břidličné [20.11. - 20.12.2017]
Před koncem roku je výstava s fotografiemi a zajímavými informacemi o životě našich letounů ke zhlédnutí v základní škole Břidličná na Bruntálsku. Pro veřejnost je přístupná pravidelně ve středu a ve čtvrtek od 14 do 16 hod. Školní skupiny mohou přijít po předchozí dohodě (kveta.derdova@seznam.cz) i v dopoledních hodinách. Pro děti je připraven odborný výklad, pracovní listy a zábavné úkoly. Výstava byla vytvořena v rámci projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Přednáška o netopýrech v Odrách [16. listopadu 2017]
Ve čtvrtek 16. listopadu 2017 se v Odrách uskuteční přednáška dr. Jiřího Šafáře "Oživená břidlice aneb Kdo přespává v podzemí". Pořádá ZO ČSOP Odry ve spolupráci s ČESON, s finanční podporou SFŽP ČR a MŽP. Více v pozvánce.
Uspávání netopýrů v Javoříčských jeskyních [4. listopadu 2017]
Během listopadu se netopýři ukládají k zimnímu spánku. Využijte příležitost a navštivte poslední letošní akci, při které se seznámíte s jejich nevšedním životem. „Uspávání netopýrů“ v Javoříčských jeskyních se koná v sobotu 4. listopadu 2017 v 10 a 13 hodin. Prohlídka jeskyně s průvodcem je doplněna poutavým vyprávěním zkušeného zoologa a zakončena zajímavou prezentací. Na prohlídky je nutné se předem objednat. Více zde.
Dva semináře o ochraně synantropních ptáků a netopýrů [26. a 27. října 2017]
Česká společnost ornitologická a ČESON zvou všechny zájemce na podzimní semináře "Ochrana synatropních ptáků a netopýrů nejen při stavebních úpravách budov". Ve čtvrtek 26. října se seminář uskuteční v Olomouci, v pátek 27. října v Přerově. Více v pozvánce.
Výstava ve Stanici přírodovědců v Praze [14. října 2017]
Tradiční podzimní výstava zvířat, rostlin, minerálů a zkamenělin ve Stanici přírodovědců DDM hl. m. Prahy s názvem "Za zavřenými dveřmi" se uskuteční od 9. do 15. října 2017. V sobotu 14. října od 10:00 do 17:00 hod. bude součástí výstavy stanoviště s ukázkou ochočených handikepovaných netopýrů. Pozvánka.
Poznávání přírody v Hodkovičkách [12. října 2017]
V lesoparku Hodkovičky v Praze 4 se od 9 do 16 hodin můžete ponořit do tajů lesa. Seznámíte se s čarovnými houbami a bylinami, fascinujícím světem hmyzu a tajemnými nočními živočichy - včetně netopýrů. Akci pořádají Lesy hl. m. Prahy. Stánek ČESON s ukázkou ochočených hendikepovaných netopýrů je součástí projektů podpořených hl. m. Prahou, SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka.
Seminář o ochraně netopýrů v budovách a ve stromech [10. října 2017]
Další ze série seminářů, které jsou věnovány problematice ochrany netopýrů vázaných na úkryty v budovách a ve stromech, se uskuteční 10. října 2017 v Liberci. Všichni zájemci jsou zváni. Více v pozvánce. Seminář se uskuteční v rámci projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Večerní exkurze za pražskými netopýry [20. a 26. září 2017]
Tradiční podzimní vycházky spojené s pozorováním netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru se uskuteční v pražské Stromovce, a to ve středu 20. září a v úterý 26. září 2017. Exkurze probíhají ve spolupráci se Střediskem ekologické výchovy Lesů hl. m. Prahy. Na vycházku je nutno se předem přihlásit, podrobnosti najdete zde.
Netopýři na festivalu Babí léto v Bohnicích [9. září 2017]
Během multižánrového festivalu Babí léto v Bohnicích se můžete setkat s netopýry. Jako každý rok je připraven informační stánek s ukázkou ochočených hendikepovaných netopýrů a poutavým vyprávěním o životě létajících savců (viz pozvánka). Stánek je součástí projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Více o programu festivalu zde.
Mezinárodní noc pro netopýry 2017 [10.8.-6.10.2017]
Malé i velké srdečně zveme na letošní ročník Mezinárodní noci pro netopýry! Vyberte si z pestré nabídky akcí, které se konají od 10. srpna do 6. října na různých lokalitách po celé ČR. Seznámíte se s netopýry zblízka, dozvíte se zajímavosti o jejich životě, uvidíte ukázky výzkumu netopýrů a navštívíte i řadu nevšedních míst. Přehled všech akcí najdete zde. Některé akce probíhají v rámci projektu finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Olomouci [15.7.-6.10.2017]
Putovní výstava představující naše letouny, zajímavý způsob jejich života i možnosti jejich ochrany se přesouvá na Moravu. Od 15. července do 6. října ji můžete zhlédnout v Pevnosti poznání Univerzity Palackého v Olomouci. Více zde. Výstava vznikla v rámci projektu „Na půdě, tam to žije!“ finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Večerní vycházka za ptáky a netopýry v Radotíně [17. července 2017]
Rorýsi, jiřičky i netopýři obývají stavby vybudované člověkem. Pro všechny, kteří by se rádi o našich okřídlených sousedech dozvěděli více, jsme ve spolupráci s Českou společností ornitologickou připravili večerní vycházku v Praze - Radotíně. Uskuteční se v pondělí 17. července 2017. Více v pozvánce. Akce se koná s podporou hlavního města Prahy.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Hrachově [1.-30. června 2017]
Od 1. do 30.6.2017 můžete navštívit naši putovní výstavu o netopýrech v areálu Ochrany fauny ČR v Hrachově na Sedlčansku. Výstava ukazuje rozmanitost netopýřích druhů vyskytujících se v České republice a představuje netopýry jako jedinečné živočichy, kteří si zaslouží žít v naší blízkosti. Kromě informací o způsobu jejich života či metodách výzkumu se dotýká také problematiky jejich ochrany, zejména z pohledu soužití netopýrů a lidí v budovách. Součástí výstavy jsou také pracovní listy pro děti a další interaktivní prvky. Otevřeno pondělí až pátek 9-16 hod., víkendy a svátky 10 – 16 hod. Více na www.ochranafauny.cz. Výstava vznikla v rámci projektu „Na půdě, tam to žije!“ finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka.
Noc kostelů s netopýry v Bělé pod Bezdězem [9. června 2017]
Návštěvníci Noci kostelů v Bělé pod Bezdězem se budou moct blíže seznámit s tajuplným světem netopýrů. V pátek 9. června 2017 zde bude součástí programu přednáška o životě těchto létajících savců, a také pozorování večerního výletu letní kolonie netopýrů velkých, kteří sídlí přímo na půdě kostela Povýšení sv. Kříže. Více v pozvánce. Přednáška se uskuteční v rámci projektu finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Den stromů s netopýry na hradě Lukov [3. června 2017]
Všechny zájemce zveme na Den stromů a den s Lesy ČR na hradě Lukově, který se uskuteční v sobotu 3. června 2017 od 10 do 17 hod. Součástí akce je netopýří a ptačí poradna – informační stánek České společnosti pro ochranu netopýrů a České společnosti ornitologické s ukázkou hendikepovaných netopýrů ze záchranné stanice ORNIS v Přerově. Stánek je součástí projektu „Na půdě, tam to žije!“ finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka
Stanoviště o netopýrech v rámci akce Den dětí s národními parky [27. května 2017]
Den dětí s národními parky se uskuteční v sobotu 27. května 2017 od 14 do 17 hod. v areálu Správy NP České Švýcarsko v Krásné Lípě. Těšit se můžete na soutěže, rukodělné dílničky, lanové prolézačky a mnoho dalších aktivit. Součástí akce je informační stánek České společnosti pro ochranu netopýrů, ve kterém se seznámíte se zajímavým životem těchto nočních savců a zblízka si prohlédnete ochočené handicapované netopýry.
Exkurze Za pražskými netopýry [23. 5. a 6. 6. 2017]
Vydejte se pozorovat netopýry do pražské Stromovky nebo do Divoké Šárky. Ve dnech 23. 5. a 6.6.2017 jsme pro vás ve spolupráci s Lesy hl. města Prahy přichystali večerní exkurze, při kterých budete mít možnost setkat se s trvale hendikepovanými ochočenými netopýry, dozvědět se spoustu zajímavých informací o jejich životě a pod vedením odborných lektorů pozorovat netopýry přímo v terénu pomocí ultrazvukových detektorů. Začátek exkurzí je ve 21 hodin. Počet účastníků je omezen, na exkurze je proto třeba se předem přihlásit. Další informace a kontakty pro přihlášení naleznete zde
Noc netopýrů v Říčanské hájovně u Světic  [19. května 2017]
V pátek 19. května 2017 od 19:30 hod. proběhne v Říčanské hájovně u Světic přednáška o netopýrech, jejíž součástí bude i setkání s ochočenými trvale handicapovanými netopýry. Děti si budou moct vyzkoušet drobné kvízy a hádanky. Od 21:00 hod. bude následovat vycházka k Srnčímu rybníčku, spojená s pozorováním netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru. Akce je součástí projektu „Na půdě, tam to žije!“ finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka.
Netopýři na Zeměfestu v Mladé Boleslavi [22. dubna 2017]
Navštivte naše stanoviště na Zeměfestu 2017 a oslavte Den země s netopýry! Akce se koná v sobotu 22. dubna v Lesoparku Štěpánka v Mladé Boleslavi od 14 do 18 hod. Tématem celé akce jsou "zvířata ve městě", a proto zde nemohou chybět ani netopýři. U našeho stánku budete mít možnost setkat se s ochočenými hendikepovanými netopýry a dozvědět se zajímavosti o jejich životě. Pro děti jsou připraveny malé netopýří úkoly, výtvarné dílny i seznámení s knížkou „Netopýří chmýří“. Stanoviště je součástí projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP, další informace o akci naleznete v pozvánce a na webových stránkách Ekocentra Zahrada.
Výstava netopýři tajemní a zranitelní [4.2. - 31.3.2017]
Třetí prezentace putovní výstavy o netopýrech proběhne v atriu Gymnázia v Teplicích od 4.2. do 31.3.2017. Výstava ukazuje rozmanitost netopýřích druhů vyskytujících se v České republice a představuje netopýry jako jedinečné živočichy, kteří si zaslouží žít v naší blízkosti. Kromě informací o způsobu jejich života či metodách výzkumu, se dotýká také problematiky jejich ochrany, zejména z pohledu soužití netopýrů a lidí v budovách. Součástí výstavy je také prezentace hlasů několika druhů netopýrů z ultrazvukového detektoru, kterou si mohou návštěvníci sami pouštět, pracovní listy pro děti a další interaktivní prvky. Pro veřejnost a ostatní školy přístupné po předchozí domluvě, vhodné pro zpestření výuky biologie a přírodopisu či v rámci školních projektů. Výstava vznikla v rámci projektu „Na půdě, tam to žije!“ finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Přednáška Náš soused je netopýr v Toulcově dvoře [29. března 2017]
Přijďte se seznámit s tajemnými létajícími savci, kteří s námi často nenápadně žijí pod jednou střechou. Přednáška s promítáním přibližuje zajímavosti ze života netopýrů a jejich význam v přírodě. Zabývá se příčinami jejich ohrožení a možnostmi ochrany, a to zejména při stavebních úpravách a zateplování budov. Součástí přednášky je ukázka ochočených trvale handicapovaných netopýrů. Ve středu 29.3.2017 od 17:30 hod. ve SEV Toulcův dvůr v Praze. Přednáška je součástí projektu „Na půdě, tam to žije!“ finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka.
Probouzení netopýrů v Javoříčských jeskyních [25. března 2017]
Speciální prohlídky v Javoříčských jeskyních v sobotu 25. března 2017 v 10 a 13 hodin. Standardní prohlídky jeskyně s průvodcem budou doplněny poutavým vyprávěním o netopýrech a zakončeny zajímavou prezentací. Každý účastník obdrží v ceně vstupenky malý suvenýr. Kapacita jeskyní je omezena, proto je nutné se na prohlídky předem objednat na tel. čísle 730 575 924 nebo e-mailem: javoricko@caves.cz. Pozvánka ke stažení zde.
Seminář věnovaný ochraně netopýrů a ptáků v budovách a ve stromech [21. března 2017]
Zveme vás na další seminář věnovaný ochraně netopýrů a ptáků vázaných na úkryty v budovách a ve stromech, který se uskuteční v úterý 21. března ve Zlíně. Bližší informace o programu a kontakt pro přihlášení najdete v pozvánce. Seminář probíhá ve spolupráci s Českou společností ornitologickou v rámci projektu finančně popdořeného SFŽP ČR a MŽP.
Prezentace o ochraně netopýrů na konferenci Obnova památek 2017 [14. března 2017]
Prezentační stanoviště ČESON v rámci doprovodné výstavy konference Obnova památek 2017, jejímž tématem jsou střechy historických budov. Na našem stanovišti se dozvíte, jak správně postupovat při opravách střech a rekonstrukcích půdních prostor obývaných netopýry. Bližší informace o programu konference a formulář přihlášky najdete zde. Prezentace ČESON je součástí projektu finančně popodřeného SFŽP ČR a MŽP.
Přednáška o netopýrech v Kladně [28. února 2017]
Přednáška o výsledcích průzkumu výskytu netopýrů v Kladně a okolí, který byl zaměřen na netopýry v panelových domech. Včetně informací o vhodných postupech a opatřeních na ochranu netopýrů při zateplování budov. Přednáška je součástí programu semináře „Z kladenských lesů, vod a stráních“ o přírodě Kladenska a její ochraně, k účasti na semináře je třeba se předem přihlásit. Pozvánka s přihláškou a kompletní program semináře ke stažení zde. Uskuteční se 28.2.2017 ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně. Přednáška o netopýrech je součástí projektu „Na půdě, tam to žije!“ finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Netopýří dílna na Dni tvořivých rukou [18. února 2017]
Přijďte v sobotu 18.2.2017 do CEV Sluňákov (Horka nad Moravou). Na netopýřím stanovišti si vyzkoušíte, jak se dá netopýrům pomáhat výrobou a vyvěšováním speciálních budek. Vyzkoušíte si složit netopýří budku a pro zájemce bude možnost si vyrobit (a odnést) i reálnou budku na vlastní zahradu nebo dům! Program probíhá od 10:00 do 16:00 hod. Netopýří dílna je součástí projektu „Na půdě, tam to žije!“ finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka.
Seminář Ochrana netopýrů v budovách a ve stromech [15. listopadu 2016]
Zveme vás na další seminář věnovaný ochraně netopýrů vázaných na úkryty v budovách a ve stromech, který se uskuteční v úterý 15. listopadu na Krajském úřadě Plzeňského kraje. Bližší informace o programu a kontakt pro přihlášení najdete v pozvánce. Seminář probíhá v rámci projektu popdořeného SFŽP ČR a MŽP.
Uspávání netopýrů v Javoříčských jeskyních [5. listopadu 2016]
V sobotu 5. listopadu 2016 v 10 a 13 hodin vás zveme na tematické prohlídky Javoříčských jeskyní, které budou doplněny poutavým vyprávěním zkušeného zoologa a zakončeny zajímavou prezentací. Dozvíte se více o netopýřím životě, metodách výzkumu těchto tajemných savců, setkáte se s netopýry zblízka. Každý účastník obdrží v ceně vstupenky malý suvenýr. Kapacita jeskyní je omezena, proto je nutné se na prohlídky předem objednat na tel. čísle 730 575 924 nebo emailem: javoricko@caves.cz. Pořádají Správa jeskyní ČR, Správa Javoříčských jeskyní a Česká společnost pro ochranu netopýrů v rámci projektu finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka zde.
Přednáška Náš soused je netopýr v Praze [2. listopadu 2016]
Přednáška o životě a ochraně netopýrů spojená s ukázkou ochočených hendikepovaných zvířat. Ve středu 2. listopadu od 17:30 hod. v Hobby centru 4 - DDM Praha 4. Součástí přednášky je konzultace soutěžního projektu kroužku mladých techniků. Akce probíhá v rámci projektu podpořeného Hlavním městem Prahou.
Výstava Netopýři - tajemní a zranitelní [10.10. - 30.11.2016]
První zastávka naší nové putovní výstavy o netopýrech v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě. Výstava představuje většinu našich druhů netopýrů a přináší základní informace o jejich životě, ochraně a metodách výzkumu. Ke shlédnutí bude od 10. října do 30. listopadu 2016 v otevírací době informačního střediska každý den od 9:00 do 17:00 (pauza od 12:00 do 12:30). Výstava vznikla díky finanční podpoře SFŽP ČR a MŽP a je pořádána ve spolupráci s o.p.s České Švýcarsko. Pozvánka
Netopýři na výstavě ve Stanici přírodovědců v Praze [8. října 2016]
Jak se netopýři připravují na zimu a spoustu dalších zajímavostí se budou moci dozvědět návštěvníci Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy v sobotu 8. října. Připravena bude ukázka ochočených handicapovaných netopýrů a zábavné aktivity pro děti. Podrobnosti v pozvánce. Akce se koná v rámci výstavy Před zimním spánkem, která probíhá ve Stanici přírodovědců v týdnu od 3. října.
Podzimní vycházky za pražskými netopýry [od 21. září 2016]
Od 21. září do 4. října budou mít děti i dospělí opět možnost setkat se s netopýry v pražských parcích. Oblíbené večerní exkurze, spojené s pozorováním netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru, probíhají ve spolupráci se Střediskem ekologické výchovy Lesů hl. m. Prahy. Na exkurze je nutno se předem přihlásit, podrobnosti najdete zde.
Večer s netopýry na Kampě [14. září 2016]
Povídání o životě létajících savců, setkání s ochočeným handicapovaným netopýrem, pozorování netopýrů v parku pomocí ultrazvukového detektoru, kvízy a hádanky pro děti. Ve středu 14. září od 18 hod. v Komunitním centru Kampa v Praze. Probíhá v rámci projektu finančně podpořeného Hlavním městem Prahou, SFŽP ČR a MŽP.
Netopýři na festivalu Babí léto v Bohnicích [10. září 2016]
Informační stánek s netopýry můžete navštívit v rámci programu tradičního festivalu Babí léto v Bohnicích v sobotu 10. září v areálu psychiatrické léčebny Bohnice. U stánku se můžete setkat s ochočenými handicapovanými netopýry a dozvědět se řadu zajímavých informací o jejich životě, ohrožení i ochraně. Více o programu festivalu zde. Netopýří infostánek je součástí projektu finančně podpořeného hlavním městem Prahou, SFŽP ČR a MŽP.
Přednáška Na půdě, tam to žije! v Holubově [8. září 2016]
Přednáška o netopýrech spojená s ukázkou hendikepovaných netopýrů a následnou vycházkou s ultrazvukovým detektorem proběhne ve čtvrtek 8. září od 18:00 hod. v Informačním centru Holubov. Akce je součástí projektu finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka ke stažení zde
Mezinárodní noc pro netopýry [srpen-září 2016]
Tradiční akce pro veřejnost - Mezinárodní noc pro netopýry - letos slaví 20. výročí! Přijďte se seznámit se zajímavým životem těchto tajuplných nočních savců! Můžete si vybrat z více než 50 akcí, které se konají od 11. srpna do 30. září na různých místech po celé ČR. Jejich seznam najdete zde. Letošní ročník je věnován tématu ochrany netopýrů osídlujících úkryty na půdách budov, a to zejména v památkově chráněných objektech, jako jsou hrady, zámky či kostely. Některé akce probíhají v rámci projektu finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Večerní vycházka za zvířecími obyvateli Zlína [13.7.2016]
Exkurze pro veřejnost se zoologem Mgr. Evženem Tošenovským zaměřená především na pozorování rorýsů a netopýrů. Procházka po Bartošově čtvrti a kolem Dřevnice spojená s poznáváním ptačích hlasů, ukázkami metod výzkumu netopýrů a ukázkou hendikepovaných netopýrů ze záchranné stanice. Součástí bude také seznámení s problematikou ohrožení a ochrany synantropních živočichů při rekonstrukcích a zateplování budov. Sraz účastníků ve 20:00 hod. na zástavce linky MHD č. 32 – Kneslova. Počet účastníků je omezený, na exkurz je třeba se předem přihlásit na e-mailu: magdapospisilova@zlin.eu, případně na tel: 577 630 951. Více v pozvánce.
Seminář Ochrana netopýrů vázaných na úkryty v budovách  [14. června 2016]
Srdečně zveme na první ze série seminářů věnovaných problematice ochrany netopýrů vázaných na úkryty v budovách, který se uskuteční v úterý 14. června 2016 v zasedací místnosti Magistrátu hlavního města Prahy. Více informací v pozvánce. Seminář probíhá v rámci projektů popdořených Hl. městem Prahou, SFŽP ČR a MŽP.
Noc kostelů s netopýry v Zahrádkách u České Lípy [10. června 2016]
Přednáška o netopýrech „Noční život v kostelech aneb zázrak zrození života a láska mateřská“ v průběhu Noci kostelů v kostele sv. Barbory v Zahrádkách u České Lípy. Více informací v pozvánce. Přednáška je součástí projektu finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Noc kostelů s netopýry ve Velké Bystřici [10. června 2016]
Přednáška o životě netopýrů a následné pozorování večerního výletu kolonie netopýrů velkých, která sídlí na půdě kostela ve Velké Bystřici na Olomoucku. Probíhá v rámci tradiční Noci kostelů, v pátek 10. června od 20:00 hod. Předcházet bude mše svatá v 18hod. a koncert v 19:20 hod. Netopýří část je součástí projektu „Na půdě, tam to žije!“ finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka ke stažení zde.
Malá netopýří noc na Cornštejně [28. května 2016]
Večerní pozorování pomocí ultrazvukového detektoru a povídání o netopýrech na hradě Cornštejn. Probíhá v sobotu 28. května v rámci mimořádné akce k otevření další návštěvnické sezóny „Vzhůru na Cornštejn!“ pořádané Jihomoravským muzeem ve Znojmě. Malá netopýří noc začíná ve 20:15 hod. jako součást projektu finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Více o celodenním programu akce zde.
Netopýři na 5. Slavnostech stepí 2016 [14. května 2016]
Netopýří stanoviště můžete navštívit na tradičních Slavnostech stepí v sobotu 14. května na vrchu Raná v Českém Středohoří. Program probíhá od 10 do 17 hod. Přijďte si prohlédnout živé netopýry, dozvědět se, jak žijí, co je ohrožuje a jak jim lze pomáhat. Zkuste splnit netopýří úkoly a užijte si i ostatní bohatý program. Více informací v pozvánce. Netopýří stanoviště je součástí projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Přednáška Náš soused je netopýr v Mladé Boleslavi [12. května 2016]
Přednáška pro veřejnost o životě a ochraně netopýrů spojená s ukázkou ochočených hendikepovaných zvířat. Ve čtvrtek 12.5. od 17 :00 hod. v Ekocentru Zahrada v Mladé Boleslavi. Akce probíhá v rámci projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka ke stažení zde.
Netopýři na Ekojarmarku v Olomouci [1. května 2016]
Více jak 100 stánků s tradičními řemesly či prezentacemi nevládních organizací najdete 1. května od 8:30 hod. na Horním náměstí v Olomouci v rámci tradičního Ekojarmarku. Mezi nimi nebude tentokrát chybět ani stánek věnovaný tématu migrace ptáků a netopýrů, kde se můžete seznámit i s problémy, které migrující druhy ohrožují, a způsoby, jak je lze řešit. Prezentace stánku je součástí projektu finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Více o programu Ekojarmarku a Ekologických dnů v Olomouci najdete na zde.
Netopýři na Čarodějnickém víkendu v Olomouci [30. dubna 2016]
Vydejte se za netopýry v sobotu 30. dubna do Pevnosti poznání PřF UP v Olomouci. V rámci Čarodějnického víkendu je připravena beseda o netopýrech nebo ukázka hendikepovaných zvířat ze záchranné stanice Ornis v Přerově, ale i poučné hry o netopýřím životě. Také zde zjistíte, že lidské pověry a obavy z těchto tajemných zvířat jsou naprosto neoprávněné. Akci pořádá Pevnost poznání PřF UP v Olomouci, netopýří stanoviště je součástí projektu finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Další informace zde.
Den Země s netopýry v Zábřehu na Moravě [21. dubna 2016]
Netopýří infostánek můžete navštívit ve čtvrtek 21. dubna v rámci programu Dne Země v parku Wolkerovy sady v Zábřehu na Moravě. Program probíhá od 9:00 do 16:00 hod.Součástí společného netopýřího a ptačího stánku budou aktivity pro děti i dospělé zaměřené na seznámení s netopýry a ptáky, prezentace možností jejich ochrany i dílna věnovaná výrobě netopýřích a ptačích budek. Netopýří infostánek je součástí projektu finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Více informací o celkovém programu akce najdete zde.
Večerní vycházka za zvířecími obyvateli Zlína [19. dubna 2016]
Exkurze pro veřejnost se zoologem Evženem Tošenovským věnovaná poznávání běžných druhů ptáků podle hlasu, pozorování rorýsů a po setmění ukázky moderních metod používaných při výzkumu netopýrů (batdetekroty, noktovizor). Součástí exkurze bude i ukázka hendikepovaných netopýrů ze záchranné stanice či informace o možnostech šetrného zateplování budov. Exkurze se koná 19. dubna, sraz účastníků v 18.00 hod. na zastávce Bartošova čtvrť, Kneslova (bus. č. 33). Účast je zdarma, kapacita omezena, proto je nutné se předem přihlásit na e-mailu: lenkapechova@zlin.eu nebo tel.: 577 630 941. Akce je součástí projektu finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Probíhá ve spolupráci s Magistrátem města Zlín a ČSO.
Seminář o krajinném rázu a ochraně přírody [19. dubna 2016]
Série přednášek pro veřejnost, neziskové organizace i školy věnovaná krajinnému rázu a ochraně přírody proběhne v úterý 19. dubna od 9.00 do 17.00 hod. v edukační místnosti Muzea jihovýchodní Moravy ve 14|15 Baťově institutu. Kapacita semináře je omezena, proto je nutné se předem přihlásit na lenkapechova@zlin.eu nebo 577 630 941. Účast je zdarma, přednášky je možné navštívit všechny jako blok nebo i samostatně. V 15.45 hod. začíná přednáška Mgr. Evžena Tošenovského „Zlín a jeho obyvatelé: ochrana synantropních druhů netopýrů a ptáků, zejména rorýsů, na stavbách – osvědčené postupy a slepé uličky, nové technologie a problémy, aktuality z dotačních programů“. Celý program semináře zde.
Den Země s netopýry v Letňanech [13. dubna 2016]
Setkání s netopýry v rámci akce ke Dni Země v Lesoparku Letňany ve středu 13. dubna od 9 do 16 hod. Na netopýřím stanovišti si můžete vyzkoušet své znalosti o této skupině živočichů, dozvědět se řadu informací o jejich životě a ochraně a setkat se zblízka s našimi trvale hendikepovanými netopýry rezavými. Dopoledne je určeno objednaným školám, odpoledne veřejnosti. Probíhá ve spolupráci s Lesy hlavního města Prahy a MČ Praha Letňany. Netopýří stanoviště je připraveno v rámci projektu finančně podpořeného Hlavním městem Prahou. Pozvánka ke stažení