^ö^ ÚVOD ^ö^ O ORGANIZACI ^ö^ KONTAKTY ^ö^ PORADNA ^ö^ ODKAZY    


FaceBook

Anketa
Kterou z aktivit pro veřejnost byste uvítali rozšířit?
Celkem hlasovalo 22173.
46.7% (10351)
27.4% (6082)
25.9% (5740)

Naši sponzoři a partneřiČESON je členem organizace BatLife


Kalendář akcíWebinář Netopýři na půdách – rekonstrukce a řešení problémů [9. prosince 2021]
Online seminář, který se uskuteční 9.12.2021, bude zaměřen speciálně na problematiku výskytu kolonií netopýrů na půdách velkých budov, jako jsou kostely, zámky či hrady. Dozvíte se, jak správně postupovat při plánované rekonstrukci budovy i jak řešit případné problémy spojené s přítomností netopýrů. K účasti zveme zejména správce sakrálních staveb a dalších památkově chráněných objektů, ale i jakékoliv další zájemce. Více v pozvánce.
Webinář Ochrana netopýrů v budovách a ve stromech [30. listopadu 2021]
Další webinář věnovaný problematice ochrany netopýrů vázaných na úkryty v budovách a také ve stromech proběhne v úterý 30.11.2021 od 9 hodin prostřednictvím platformy ZOOM. Webinář je primárně určený pro Moravskoslezský kraj, vítáni jsou ale i všichni ostatní zájemci. Bližší informace o programu a odkaz na přihlášení v pozvánce.
Beseda o netopýrech na Kampě [23. listopadu 2021]
Děti i dospělé srdečně zveme na přednášku o našich nevšedních sousedech - netopýrech. Beseda s promítáním a ukázkou ochočených hendikepovaných netopýrů se uskuteční v úterý 23.11.2021 v domečku Salla Terrena na Kampě. Akce se koná v rámci projektů podpořených Hlavním městem Prahou, SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka
Netopýří večírky online – 1.díl: O monitoringu  [10. listopadu 2021]
Chcete vědět, kolik v ČR žije netopýrů? Poslechněte si, jak se u nás netopýři již 50 let sčítají a co pozoruhodného tak vědci zjistili. Zeptejte se na to, co vás zajímá, našich předních chiropterologů prof. Ivana Horáčka a doc. Tomáše Bartoničky. Webinář se koná ve středu 10. listopadu 2021 od 18:00 hod. Podrobnosti zde.
Výstava dětských kreseb netopýrů na Kampě [4.11.-20.12.2021]
Nejzdařilejší obrázky z loňské výtvarné soutěže pro pražské děti "Soused netopýr" si můžete prohlédnout na výstavě v domečku Salla Terrena na Kampě, a to až do 20. prosince 2021. Otevřeno je denně 15:00 - 21:00+. Více v pozvánce. Podrobný přehled výsledků soutěže je na webu v sekci Programy pro školy. Výstava probíhá ve spolupráci s Komunitním centrem Kampa v rámci projektu podpořeného Hl. m. Prahou.
Halloween s netopýry v Chlumu u Třeboně [31. října 2021]
Setkání s ochočenými netopýry v rámci halloweenského programu na Domečku v Chlumu u Třeboně se uskuteční v neděli 31.10. od 16:00 hod. Chybět nebude ani tradiční dlabání dýní, netopýří tvoření nebo světýlková stezka odvahy. Další informace zde. Program s netopýry je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Netopýří odpoledne v Jílovém u Prahy [31. října 2021]
Program k zakončení výstavy „Netopýři tajemní a zranitelní“ se uskuteční 31. října od 14:00 hod. v Regionálním muzeu Jílové u Prahy. Připraveno je setkání s hendikepovanými netopýry, drobné hry pro děti a přednáška o zajímavém životě létajících savců. Pozvánka zde. Akce probíhá v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Prahou za přírodou: Za pražskými netopýry  [7. října 2021]
Začátek podzimu je čas netopýřích námluv, přeletů a migrací, a také intenzivního lovu potravy. Vydejte se s námi 7.10.2021 na večerní vycházku do Stromovky, při které budeme pozorovat tyto živočichy pomocí ultrazvukového detektoru. Čeká vás i setkání s ochočeným hendikepovaným netopýrem. Více v pozvánce. Exkurze je součástí cyklu pořádaného Národním muzeem. Akce probíhá s podporou Hlavního města Prahy, SFŽP ČR a MŽP.
Vypouštění uzdravených netopýrů v pražské Stromovce [23. září 2021]
Záchranná stanice hl. m. Prahy pořádá ve čtvrtek 23.9.2021 podvečerní setkání s netopýry. Návštěvníci budou svědky vypuštění několika uzdravených svěřenců zpět do přírody. Připraven bude také informační stánek České společnosti pro ochranu netopýrů, který je součástí projektů podpořených Hlavním městem Prahou, SFŽP ČR a MŽP. Více v pozvánce a na webu Lesů hl. m. Prahy.
Podzimní vycházky za netopýry do pražských parků [15.-29. září 2021]
Tradiční večerní vycházky spojené s pozorováním netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru se uskuteční v pražské Stromovce ve středu 15.9. a 29.9., dále pak v Milíčovském lese v úterý 21.9. Součástí programu je i ukázka ochočených hendikepovaných netopýrů. Více v pozvánce a na webu Lesů hl. m. Prahy. Akce se konají v rámci projektů podpořených Hlavním městem Prahou, SFŽP ČR a MŽP.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Moravském krasu [11.9.-31.10.2021]
Jeskyně Moravského krasu patří mezi nejvýznamnější zimoviště letounů u nás. Není proto náhodou, že expozice v Domě přírody ve Skalním mlýně u Blanska podrobně seznamuje návštěvníky s těmito tajuplnými živočichy. Od 11. září do konce října 2021 si zde můžete prohlédnout také putovní výstavu představující jednotlivé druhy žijící v ČR. Více na webu Domu přírody. Výstava probíhá v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Jílovém u Prahy [8.9.-31.10.2021]
Putovní výstava představující naše netopýry a úskalí jejich soužití s člověkem je od 8. září do 31. října 2021 k vidění v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. Jako doprovodný program bude v neděli 31.10. připraveno netopýří odpoledne s aktivitami pro děti, ukázkou hendikepovaných netopýrů a přednáškou. Více na webu muzea. Akce se konají v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Den pro zoologické zahrady v Olomouci [4. září 2021]
V rámci programu akce Den pro zoologické zahrady, který se koná v ZOO Olomouc v sobotu 4. září 2021, bude připraveno také stanoviště věnované netopýrům. Velké i malé tu čeká zajímavé povídání o životě nočních savců. Více na webu ZOO a v pozvánce. Infostánek ČESON je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Mezinárodní noc pro netopýry 2021 [18.8.-25.9.2021]
Srdečně zveme na letošní ročník Mezinárodní noci pro netopýry! Vyberte si z pestré nabídky akcí, které se konají od 18. srpna do 25. září na různých lokalitách po celé ČR. Seznámíte se s netopýry zblízka, dozvíte se zajímavosti o jejich životě, uvidíte ukázky výzkumu netopýrů a navštívíte i řadu nevšedních míst. Přehled všech akcí najdete zde. Některé akce probíhají v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Přednáška o netopýrech v kostele v Čermné [10. července 2021]
V sobotu 10. července 2021 se v Čermné na Trutnovsku uskuteční tradiční pouť. Součástí programu v kostele sv. Václava je přednáška Daniela Horáčka "Noční život v kostelech, aneb zázrak zrození života a láska mateřská" (od 16:30 hod.) - viz pozvánka. Akce se koná v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Srdečně zveme!
Vycházky za tajemstvím létajících sousedů  [18.6.-14.7.2021]
Ve spolupráci s Českou společností ornitologickou proběhne i v letošním roce série večerních exkurzí za ptáky a netopýry, kteří žijí v našem sousedství. Na Moravě si zájemci mohou vybrat ze čtyř akcí: 18.6. v Horce nad Moravou, 26.6. v Olomouci, 27.6. v Ostravě a 14.7. ve Zlíně (viz pozvánka). V Praze se uskuteční dvě vycházky - 29.6. na Zbraslavi a 1.7. v Radotíně. Podrobnosti lze nalézt na webu ČSO. Výše uvedené akce se konají v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Jarní exkurze za netopýry do pražských parků [8. - 17. června 2021]
Srdečně zveme na tradiční večerní vycházky spojené s pozorováním netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru, které se konají 8.6. v Milíčovském lese a 10.6. a 17.6. ve Stromovce, a to vždy od 21:00 hod. Na programu bude také ukázka ochočeného hendikepovaného netopýra. Na akci je nutno se předem přihlásit. Více v letáčku a na webu Lesů hl. m. Prahy. Tento projekt je spolufinancován SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní na Božím Daru [7.6.-22.8.20201]
Město Boží Dar zve na výstavu přibližující život netopýrů, která je ke zhlédnutí ve dnech 7.6. - 22.8.2021 v informačním centru v objektu radnice. Otevřeno je denně 8.00 - 12.00, 13.00 - 18.00 hodin. Vstup zdarma (pozvánka). Zájemci mohou navštívit také nedalekou štolu Johannes, kde netopýři každoročně zimují. I zde se lze dozvědět o netopýrech řadu zajímavostí. Tyto osvětové aktivity probíhají v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Odpoledne s netopýry ve Vraném nad Vltavou [6. června 2021]
V neděli 6. června 2021 od 16:00 hod. se ve Staré škole ve Vraném nad Vltavou uskuteční hravé odpoledne s netopýry a dalšími zvířecími sousedy. Čekají vás přírodovědné úkoly, hry, tvoření a ukázky drobných savců. Pozvánka. Tento projekt je spolufinancován SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Dny ochrany rostlin v Olomouci [28.-30. května 2021]
Pevnost poznání v Olomouci nabízí na poslední květnový víkend třídenní akci, jejímž tématem je ochrana flory a fauny. Kromě výstavy, workshopů a speciálních školních programů se můžete zúčastnit také exkurze do Michelského stromořadí se zoologem Evženem Tošenovským. Více na webu Pevnosti poznání. Tento projekt je spolufinancován SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
City Nature Challenge 2021 se blíží [22. dubna 2021]
I příroda ve městě je krásná a zajímavá. Podělte se o svoje pozorování a zúčastněte se ve dnech 30. dubna - 3. května 2021 celosvětové výzvy City Nature Challenge! Stačí vyfotit rostlinu, živočicha či houbu a svůj snímek (či snímky) poslat pomocí aplikace iNaturalist do celosvětové databáze. Pokud si nebudete jistí určením druhu, nemusíte mít obavy, aplikace s identifikací pomůže. Záznamy navíc dodatečně ověřují také odborníci. V ČR se letos do akce zapojí Praha, Brno a nově i Uherské Hradiště. Které město bude mít nejvíce pozorování a nejvíce vyfotografovaných druhů? Podrobnosti najdete zde.
Začíná Netopýří rok plný dobrodružství - přidejte se k nám! [22. března 2021]
V závěru loňského roku jsme vydali novou publikaci "Netopýří rok plný zážitků". Tak trochu univerzální kalendář, s deníkovými záznamy jedné netopýří samičky, tak trochu zápisník s náměty na pozorování a pokusy v přírodě na každý měsíc roku. Bohužel, v důsledku stávajících opatření zatím není možné rozdávat ho během veřejných akcí a programů pro školy. Proto jsme připravili jeho internetovou verzi a k tomu navíc soutěž! Vydejte se do přírody - pozorujte, objevujte, pište, kreslete, foťte a sdílejte s námi své zážitky! Každý měsíc pak vylosujeme jednoho ze zúčastněných, který obdrží malou netopýří cenu! Sledujte náš facebook, kde budeme průběžně zveřejňovat aktuální informace.
Den zvířat ve Vraném nad Vltavou [4. října 2020]
Malé i velké zveme na Den zvířat, který se koná ve Staré škole ve Vraném nad Vltavou v neděli 4. října. Čeká vás přírodovědná stezka, výroba budek a krmítek, i setkání s ochočenými hendikepovanými netopýry - viz pozvánka. Program o netopýrech je součástí projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Praze - Kbelích [1.-30.10.2020]
Putovní výstava představující naše netopýry a úskalí jejich soužití s člověkem bude od 1. do 30. října 2020 k vidění v ekocentru Prales v Praze - Kbelích. Výstava, pořádaná ve spolupráci s Lesy hl. m. Prahy, bude zahájena ve čtvrtek 1. října přednáškou s ukázkou hendikepovaných netopýrů a večerní vycházkou do okolí. Podrobnosti v pozvánce. Akce se koná v rámci projektů podpořených Hlavním městem Prahou, SFŽP ČR a MŽP.
Den s netopýry v záchranné stanici Hrachov [27. září 2020]
V neděli 27. září se v záchranné stanici v Hrachově u Sedlčan koná slavnostní ukončení návštěvnické sezóny. Od 10 do 16 hodin je připraven program s netopýry - přírodovědná stezka s úkoly pro děti, přednáška a ukázka ochočených hendikepovaných netopýrů. Více v pozvánce. Akce probíhá s finanční podporou SFŽP ČR a MŽP.
Prahou za přírodou: Za pražskými netopýry [19. září 2020]
Září je čas netopýřích námluv, přeletů a migrací, a také intenzivního lovu potravy. Vydejte se s námi 19. 9. na večerní vycházku do Stromovky, při které budeme pozorovat tyto živočichy pomocí ultrazvukového detektoru. Čeká vás i setkání s ochočenými hendikepovanými netopýry. Více v pozvánce. Exkurze je součástí cyklu Prahou za přírodou, pořádaného Národním muzeem. Akce probíhá s podporou Hlavního města Prahy, SFŽP ČR a MŽP.
Podzimní vycházky za netopýry do Stromovky [15. a 22. září 2020]
Tradiční podzimní vycházky spojené s pozorováním netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru se uskuteční v pražské Stromovce, a to v úterý 15. a 22. září 2020. Součástí programu je i ukázka ochočených hendikepovaných netopýrů. Více v pozvánce a na webu Lesů hl. m. Prahy. Akce se koná v rámci projektu podpořeného Hlavním městem Prahou.
Den pro zoologické zahrady v Olomouci [5. září 2020]
Součástí programu akce Den pro zoologické zahrady, který se koná v ZOO Olomouc v sobotu 5. září 2020, bude stanoviště věnované netopýrům. Návštěvníky čeká zajímavé povídání o životě těchto nočních savců. Více na webu ZOO a v pozvánce. Infostánek ČESON je součástí projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Mezinárodní noc pro netopýry 2020 [13.8.-25.9.2020]
Malé i velké srdečně zveme na letošní ročník Mezinárodní noci pro netopýry! Vyberte si z pestré nabídky akcí, které se konají od 13. srpna do 25. září na různých lokalitách po celé ČR. Seznámíte se s netopýry zblízka, dozvíte se zajímavosti o jejich životě, uvidíte ukázky výzkumu netopýrů a navštívíte i řadu nevšedních míst. Přehled všech akcí najdete zde. Některé akce probíhají v rámci projektu finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Za našimi zvířecími sousedy - Linhartice u Moravské Třebové [17. července 2020]
Vycházka spojená s kroužkováním ptactva a pozorováním hnízdících jiřiček, vlaštovek a čápů. Připraven bude také odchyt netopýrů či ukázka práce s ultrazvukovým detektorem. Pořádá ČESON a Česká společnost ornitologická, spolupořádajícími organizacemi jsou Stolístek - centrum enviromentální výchovy Linhartice. Vedou Jakub Vrána a Evžen Tošenovský. Podrobnosti v pozvánce. Akce je součástí projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Za našimi zvířecími sousedy - Svitavy [3. července 2020]
Vycházka spojená s kroužkováním ptactva, pozorováním jiřiček i rorýsů a sledováním vylétajících netopýrů. Připravena je také ukázka práce s ultrazvukovým detektorem. Sraz v 18:30 hod. před Ottendorferovým domem (Červená knihovna) ve Svitavách. Pořádá Česká společnost ornitologická a ČESON, spolupořádajícími organizacemi jsou Městské muzeum a galerie ve Svitavách a ZO ČSOP Rybák Svitavy. Vedou Jakub Vrána a Jiří Mach. Pozvánka
Večerní vycházka za ptáky a netopýry v Praze - Zbraslavi [2. července 2020]
Ve spolupráci s Českou společností ornitologickou jsme připravili další výpravu za našimi okřídlenými sousedy - rorýsi, jiřičkami a netopýry. Uskuteční se ve čtvrtek 2. července 2020 v Praze - Zbraslavi. Více v pozvánce. Na vycházku je nutno se předem přihlásit (registrace zde). Akce je součástí projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP. UPOZORNĚNÍ: Přihlašování bylo k 30.6. ukončeno, kapacita je již naplněna.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v dolu Jeroným [1.7.-20.9.2020]
Muzeum Sokolov zve na výstavu přibližující život netopýrů, která je ke zhlédnutí ve dnech 1.7. - 20.9.2020 ve vstupním objektu dolu Jeroným. Otevřeno je pondělí - neděle (v září středa - neděle) od 10 do 16 hodin. Vstup zdarma. Prezentace výstavy probíhá ve spolupráci s ČESON, s finanční podporou SFŽP ČR a MŽP.
Výstava o netopýrech v Blansku [25.6.-31.10.2020]
Blanenské muzeum zve na výstavu "Hlavou dolů - Netopýři v Moravském krasu". Létající savce představí fotografie Vlastislava Káni, doplněné filmovovou projekcí i záznamy netopýřích hlasů. Výstava se koná ve sklepních prostorách zámku Blansko. Začíná vernisáží ve čtvrtek 25. června a potrvá až do konce října. Více na webu muzea.
Večerní vycházka za ptáky a netopýry v Praze - Radotíně [24. června 2020]
Srdečně zveme na výpravu za našimi okřídlenými sousedy - rorýsi, jiřičkami a netopýry. Vycházka v Praze - Radotíně, kterou jsme připravili ve spolupráci s Českou společností ornitologickou, se uskuteční ve středu 24. června 2020. Více v pozvánce. Na akci je nutno se předem přihlásit (registrace zde). Akce je součástí projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP. UPOZORNĚNÍ: Přihlašování bylo k 5.6. ukončeno, kapacita je již naplněna.
Večerní vycházka za netopýry do pražské Stromovky [18. června 2020]
Tradiční jarní exkurze v pražské Stromovce, zaměřená na pozorování lovících netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru, proběhne ve čtvrtek 18. června 2020. Na akci je třeba se předem přihlásit - viz pozvánka. Akce je součástí projektů podpořených Hlavním městem Prahou, SFŽP ČR a MŽP.
Přednáška o netopýrech v Uherském Hradišti [3. června 2020]
Ve středu 3.6.2020 se v přírodovědném centru Trnka v Uherském Hradišti uskuteční přednáška Evžena Tošenovského, přibližující život našich okřídlených sousedů. Přednáška se koná v rámci Přírodovědné akademie a je určena pro její členy. Více v pozvánce. Akce je součástí projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Netopýří výstava ve Svitavách prodloužena! [12.5.-20.9.2020]
V polovině února začala v Městském muzeu a galerii ve Svitavách výstava Netopýři tajemní a zranitelní. Ta spojuje expozici ČESON s dalšími informacemi o echolokaci, parazitech, potravě a světových letounech. Přibyly také panely a exponáty spojené s ochranou a významnými lokalitami tohoto regionu. Nechybí ani spousta herních a interaktivních prvků. Jak vše vypadá, se můžete sami přesvědčit v krátké virtuální prohlídce, jež je stále aktuální. Výstavu se totiž podařilo prodloužit do 20. září (viz pozvánka). Neváhejte tedy a vyrazte si užít netopýří léto do Svitav! Připraven je i doprovodný program. V pátek 26. června se uskuteční vycházka "Za našimi zvířecími sousedy". Její součástí bude kroužkování ptáků, sledování hnízdišť jiřiček a rorýsů, pozorování vylétajících netopýrů (rezaví, večerní, severní) či práce s ultrazvukovým detektorem. Na 10. září je pak plánována Mezinárodní noc pro netopýry.
Zúčastněte se mezinárodní soutěže City Nature Challenge [24.-27.4.2020]
Ve dnech 24.-27. dubna 2020 mohou lidé v Praze a Brně zaznamenávat pomocí speciální aplikace rostliny a živočichy ve svém okolí. Pomohou tak svému městu získat umístění v mezinárodní soutěži City Nature Challenge. Té se letos zúčastní více než 200 metropolí z celého světa. Cílem je nasbírat co největší počet pozorování přírodní rozmanitosti na svém území. Zúčastnit se může úplně každý, není nutná podrobná znalost přírody. Stačí si stáhnout aplikaci iNaturalist, která sama dokáže rozpoznat vyfotografovaný druh rostliny či živočicha. Více na webu City Nature Challenge. PLÁNOVANÁ DOPROVODNÁ AKCE ČESON S UKÁZKOU NETOPÝRŮ, KTERÁ MĚLA PROBĚHNOUT V KROUŽKOVACÍ STANICI NÁRODNÍHO MUZEA V PRAZE V SOBOTU 25.4., SE Z DŮVODU PREVENCE ŠÍŘENÍ KORONAVIRU NEUSKUTEČNÍ.
Probouzení netopýrů v Javoříčských jeskyních [28. března 2020]
POZOR, ZRUŠENO!!! (Z DŮVODU PREVENCE ŠÍŘENÍ KORONAVIRU) - Speciální prohlídky Javoříčských jeskyní s poutavým vyprávěním o netopýrech se konají v sobotu 28. března 2020 v 10 a 13 hodin. V ceně vstupenky je i malý suvenýr. Kapacita jeskyní je omezena, proto je nutné se na prohlídky předem objednat - podrobnosti jsou uvedeny v pozvánce. Akce je součástí projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Přednáška o letounech v Odrách [9. března 2020]
S životem vrápenců a netopýrů vyskytujících se na Olomoucku, jejich výzkumem a ochranou se zájemci mohou seznámit díky přednášce dr. Jiřího Šafáře, která se koná v pondělí 9. března 2020 v Muzeu městského práva - Katovně v Odrách. Akce je součástí projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka
Výstava o netopýrech ve svitavském muzeu [13.2.-13.4.2020]
Srdečně zveme na výstavu „Netopýři tajemní a zranitelní“, která probíhá od 13. února do 13. dubna 2020 v Městském muzeu a galerii ve Svitavách. Putovní expozice je zde doplněna o řadu dalších věcí. Vedle všech českých letounů budou k vidění i kaloni, tadaridy a listonosi z celého světa. Připraveny jsou zajímavosti o echolokaci, parazitech či netopýří potravě, ukázky v mikroskopech a naučné hry pro děti. Zvláštní pozornost je věnována netopýrům svitavského regionu. Více v pozvánce. Jako doprovodný program se 20. února uskuteční přednáška Jiřího Šafáře "Letouni - vládci nebes". Přednáška se koná v rámci projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP. UPOZORNĚNÍ: Z DŮVODU PREVENCE ŠÍŘENÍ KORONAVIRU JE MUZEUM DO ODVOLÁNÍ UZAVŘENO, DRUHÁ PLÁNOVANÁ PŘEDNÁŠKA EVŽENA TOŠENOVSKÉHO "LETEM SVĚTEM LETOUNŮ" SE NEUSKUTEČNÍ.
Poznejte netopýry zblízka v olomoucké Pevnosti poznání [29. října 2019]
Halloween je dobrou příležitostí představit život skutečných netopýrů. Pevnost poznání Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci zve na přednášku Evžena Tošenovského s ukázkou hendikepovaných netopýrů ze záchranné stanice. Podrobnosti zde.
Netopýři na výstavě v pražské Stanici přírodovědců [12. října 2019]
Tradiční podzimní výstava ve Stanici přírodovědců DDM hl. m. Prahy bude letos zaměřena na téma "Bromélie a jejich obyvatelé". O tom, že zvláštní vztah panuje i mezi broméliemi a netopýry, a spoustu dalších zajímavostí se dozvíte v sobotu 12. října na stanovišti ČESON. Připravena bude i ukázka ochočených hendikepovaných netopýrů - viz pozvánka. Akce se koná v rámci projektů podpořených MŽP a MHMP.
Netopýři na Dnech stromů v Praze [10. a 18. října 2019]
Lesy hlavního města Prahy pořádají u příležitosti oslav letošního svátku stromů celou sérii akcí pro veřejnost, které proběhnou od 7. do 18. října. ČESON se k oslavám připojí hned dvakrát: ve čtvrtek 10. října zveme na večerní exkurzi s pozorováním netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru, v pátek 18. října se s létajícími savci můžete setkat v informačním stánku - obě akce se konají v parku Stromovka. Více v pozvánce. Akce jsou součástí projektů podpořených MŽP a MHMP.
Noc vědců na AV ČR v Praze [27. září 2019]
Do království noci vás pozve Ústav biologie obratlovců AV ČR společně s Centrem transferu technologií Akademie (CeTTAV). Přijďte nahlédnout pod pokličku života netopýrů, savců neprávem opředených množstvím mýtů a pověr. Nevšedním způsobem vám příslušníky řádu letounů přiblíží Jan Zukal, ředitel Ústavu biologie obratlovců AV ČR. Současně vám představíme i aktivity Centra transferu technologií, které poskytuje služby, konzultace a vzdělávání v oblasti uplatňování výsledků vědy a výzkumu v praxi pro všechna pracoviště AV ČR. A krom toho poznáte, že pověsti o vědcích jako lidech, kteří na svých výzkumných úkolech nevidí nic vtipného, této noci padnou! Přednáška začíná ve 21:00 hod. Od 17:30 hod. bude připraveno stanoviště ČESON s ukázkou ochočených hendikepovaných netopýrů a hravými aktivitami pro děti. Více informací na webu AV ČR a v letáku.
Podzimní vycházky za netopýry do Stromovky [18. a 24. září 2019]
Září je čas netopýřích námluv, přeletů a migrací, a také intenzivního lovu potravy. Vydejte se s námi 18. či 24. 9. na večerní vycházku do Stromovky, při které budeme pozorovat tyto živočichy pomocí ultrazvukového detektoru. Čeká vás i setkání s ochočenými hendikepovanými netopýry. Více v pozvánce a na webu Lesů hl. m. Prahy. Akce se koná v rámci projektu podpořeného MHMP.
Den pro zoologické zahrady v Olomouci [7. září 2019]
Součástí programu akce Den pro zoologické zahrady, který se koná v ZOO Olomouc v sobotu 7. září 2019, bude stanoviště věnované netopýrům. Návštěvníky čeká zajímavé povídání o životě těchto nočních savců i možnost zblízka se setkat s hendikepovanými netopýry! Více na webu ZOO a v pozvánce. Infostánek ČESON je součástí projektu podpořeného MŽP.
Mezinárodní noc pro netopýry 2019 [8.8.-12.10.2019]
Blíží se další ročník Mezinárodní noci pro netopýry! Připraveno je více než 50 akcí v různých koutech ČR. Jejich seznam najdete v pozvánce. Přijďte se setkat s netopýry i s lidmi, kteří se zabývají jejich výzkumem a ochranou. Poznáte tajuplný svět netopýrů a navštívíte zajímavá místa, jako jsou jeskyně, staré štoly, hrady a zámky. Akce probíhají od 8. srpna do 12. října.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Rokycanech [18.7.-15.9.2019]
Během prázdnin se můžete v Muzeu dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech seznámit s našimi netopýry prostřednictvím putovní výstavy. Podrobnosti v pozvánce a na stránkách muzea. Jako doprovodný program se ve čtvrtek 29. srpna uskuteční přednáška "Tajný život netopýrů" s ukázkou ochočených hendikepovaných zvířat (pozvánka).
Vycházka za netopýry - Český týden v NP Thayatal [6. července 2019]
Správa národního parku Thayatal (rakouský protějšek NP Podyjí) pořádá v červenci týden akcí určených pro návštěvníky z obou stran Dyje. Součástí "Českého týdne" je večerní vycházka za netopýry - koná se v sobotu 6. července v Hardeggu. Více na webu národního parku.
Večerní vycházka za ptáky a netopýry v Radotíně [1. července 2019]
Rorýsi, jiřičky i netopýři obývají stavby vybudované člověkem. Pro všechny, kteří by se rádi o našich okřídlených sousedech dozvěděli více, jsme ve spolupráci s Českou společností ornitologickou připravili večerní vycházku v Praze - Radotíně. Uskuteční se v pondělí 1. července 2019. Více v pozvánce. Akce se koná s podporou hlavního města Prahy.
Netopýří den v ZOO Hluboká nad Vltavou [22. června 2019]
Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou a ČESON srdečně zvou na Netopýří den v sobotu 22. června 2019. Na programu je přednáška a ukázka ochočených hendikepovaných netopýrů, ale také soutěž pro děti a tvořivá dílna. Více v pozvánce. Přednáška se koná v rámci projektu podpořeného MŽP.
Netopýři na Dni dětí v Žítči [15. června 2019]
Na oslavu Dne dětí v Žítči (poblíž Chlumu u Třeboně), který se koná 15. června, bude připraven také stánek s ukázkou hendikepovaných netopýrů a povídáním o zajímavém životě létajících savců. Pozvánka. Netopýří stanoviště je součástí projektu podpořeného MŽP.
Vycházka pro zrakově handicapované [13. června 2019]
Česká společnost ornitologická a ČESON ve spolupráci se Sjednocenou organizaci nevidomých a slabozrakých ČR pořádají podvečerní vycházku v pražské Stromovce zaměřenou na pozorování ptáků a netopýrů. Podrobnosti na webu ČSO.
Netopýři na Veletrhu vědy a výzkumu v Olomouci [7. a 8. června 2019]
Pevnost poznání a Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého zvou na letošní ročník Veletrhu vědy a výzkumu - v pátek 7.6. a v sobotu 8.6. Součástí je stanoviště věnované ptačí a netopýří problematice. Přijďte se dozvědět o tom, jak i vy můžete pomoci vlaštovkám, čápům, čejkám, netopýrům a dalším “sousedům”.
Večerní vycházky za netopýry do Stromovky [6. a 11. června 2019]
Každý večer opouštějí netopýři v pražské Stromovce své úkryty v dutinách stromů a vydávají se na lov. Při exkurzích 6. a 11. června je budeme společně pozorovat pomocí ultrazvukového detektoru. Na programu je i setkání s ochočeným hendikepovaným netopýrem. Srdečně zveme děti i dospělé! Více v pozvánce a na webu Lesů hl. m. Prahy. Akce se koná v rámci projektu podpořeného MŽP.
Den dětí v Toulcově dvoře [3. června 2019]
Součástí programu Dne dětí v pražském Toulcově dvoře, který se koná v pondělí 3. června 2019, bude i stánek s ukázkou živých netopýrů a povídáním o jejich zajímavém životě. Podrobnosti v pozvánce a na webu ekocentra. Stanoviště ČESON je součástí projektu podpořeného MŽP.
Netopýří den dětí ve Vraném nad Vltavou [2. června 2019]
V neděli 2. června přijďte do Staré školy ve Vraném nad Vltavou - děti i dospělé zde čeká odpoledne s netopýry. Na programu je setkání s ochočenými hendikepovanými netopýry, výstava, přírodovědná stezka, ale také čtení z knihy Netopýří chmýří. Akce se koná v rámci projektu podpořeného MŽP. Pozvánka.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní ve Vraném nad Vltavou [2.6.-30.6.2019]
Putovní výstava o netopýrech se přesouvá do Staré školy ve Vraném nad Vltavou. Prohlédnout si ji zde můžete od 2. do 30. června 2019. Na zahájení výstavy (neděle 2. června) je připravena doprovodná akce - Netopýří den dětí.
Den stromů na hradě Lukov [25. května 2019]
Na hradě Lukov u Zlína se v sobotu 25. května koná Den stromů a den s Lesy ČR. Ve stánku s netopýří a ptačí poradnou se návštěvníci mohou dozvědět spoustu zajímavostí o obou skupinách živočichů a setkat se s hendikepovanými netopýry ze záchranné stanice ORNIS v Přerově. Více v pozvánce a na webu hradu. Netopýří stanoviště je součástí projektu podpořeného MŽP.
Den Stromovky [18. května 2019]
Lépe poznat pražskou Stromovku, rostliny a živočichy, kteří zde žijí, i práci zahradníků a arboristů, kteří o park pečují, mohou lidé v sobotu 18. května 2019. Ve stánku ČESON bude připravena ukázka živých netopýrů a povídání o životě těchto zajímavých živočichů, kteří jsou významnými obyvateli parku. Více o akci na webu Lesů hl. m. Prahy.
City Nature Challenge v Kroužkovací stanici Národního muzea [27. dubna 2019]
V sobotu 27. dubna 2019 se veřejnosti otvírá areál Kroužkovací stanice Národního muzea v Praze - Hostivaři. Na programu budou ukázky odchytu a kroužkování ptáků, ale také setkání s jinými létajícími živočichy - netopýry. Pro děti bude připravena přírodovědná stezka se zábavnými úkoly. Návštěvníci se mohou zapojit do poznávání přírody hlavního města v rámci mezinárodní soutěže City Nature Challenge. Více v pozvánce a na webu Národního muzea. Stanoviště ČESON je součástí projektu podpořeného MŽP.
Den Země v Bohumíně [23. dubna 2019]
Kulturní centrum K3 v Bohumíně zve na filmový festival ekologických dokumentů, který se uskuteční u příležitosti oslav Dne Země v úterý 23. dubna 2019. Ve foyer proběhne prezentace ekologických spolků včetně České společnosti pro ochranu netopýrů (k dispozici budou informační materiály, bude možno zhlédnout film o netopýrech). Podrobnosti v pozvánce.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Pardubicích [15.4.-19.5.2019]
Od 15. dubna do 19. května 2019 mohou návštěvníci pardubického Ekocentra PALETA (budova Natura park) zhlédnout putovní výstavu s fotografiemi našich netopýrů a dozvědět se řadu zajímavostí z jejich života. Více v pozvánce.
Probouzení netopýrů v Javoříčských jeskyních [23. března 2019]
Přijďte si prohlédnout Javoříčské jeskyně a zblízka se seznámit s jejich tajuplnými obyvateli. Tradiční „Probouzení netopýrů“ se koná v sobotu 23. března 2019 od 10 a 13 hodin. Na akci je nutno se předem objednat, více na webu Javoříčských jeskyní. Odborný program zajišťuje ČESON v rámci projektu podpořeného MŽP.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Žatci [24.1-30.3.2019]
Putovní výstava představující naše netopýry a úskalí jejich soužití s člověkem bude od 24. ledna do 30. března 2019 k vidění v Regionálním muzeum K. A. Polánka v Žatci. Jako doprovodný program se uskuteční přednášky Dity Weinfurtové "Život netopýrů", a to ve čtvtek 21. února (pozvánka) a dále ve čtvrtek 28. března (pozvánka). Přednášky se konají v rámci projektu podpořeného MŽP.
Uspávání netopýrů v Javoříčských jeskyních [3. listopadu 2018]
Letošní sezónu akcí pro veřejnost uzavírá oblíbené Uspávání netopýrů v Javoříčských jeskyních. Využijte tuto příležitost a přijďte se seznámit s nevšedním životem letounů. Na prohlídky jeskyní se speciálním programem, které se konají v sobotu 3. listopadu 2018 v 10 a 13 hodin, je nutné se předem objednat. Více zde.
Netopýři na oslavách Halloweenu [27. a 31. října 2018]
Příležitost setkat se se skutečnými netopýry a dozvědět se spoustu zajímavostí z jejich života budou mít návštěvníci podzimních oslav Halloweenu v Pevnosti poznání v Olomouci a v science centru Vida! v Brně.
Den stromů ve Zlíně [18. října 2018]
Všichni zájemci jsou srdečně zváni na Den stromů v sadu Svobody ve Zlíně. Kromě dalších zajímavostí je připraven infostánek s ptačí a netopýří poradnou, ale také procházka po parku s zoologickým a arboristickým výkladem. Vice zde.
Výstava dětských kreseb Blízká setkání s netopýry [17.10.-15.11.2018]
Vítězná díla z výtvarné soutěže s netopýří tématikou, které se zúčastnily děti z pražských mateřských a základních škol, budou k vidění v Komunitním centru Kampa. Slavnostní zahájení výstavy proběhne ve středu 17. října 2018. Součástí akce bude předání cen výhercům soutěže, ukázka ochočených hendikepovaných netopýrů a promítání filmu. Více v pozvánce. Výstava v prostoru Salla Terrena potrvá až do 15. listopadu, pro veřejnost je otevřeno denně od 15 do 21 hod. Pořádáno v rámci projektu podpořeného hl. m. Prahou.
Vycházka pro nevidomé a slabozraké [9. října 2018]
Česká společnost ornitologická a ČESON ve spolupráci se Sjednocenou organizaci nevidomých a slabozrakých ČR zvou na podvečerní vycházku v pražské Stromovce s možností poslouchat lovící netopýry pomocí ultrazvukového detektoru a ukázkou ochočených hendikepovaných netopýrů. Podrobnosti na webu ČSO.
Netopýři na výstavě v pražské Stanici přírodovědců [6. října 2018]
Jako každý podzim se od 1. do 7. října ve Stanici přírodovědců DDM hl. m. Prahy koná výstava, během níž se děti i dospělí mohou setkat s živými zvířaty a dozvědět se spoustu zajímavostí z jejich života. Letos je tato akce věnovaná tématu "Od jepice po želvu aneb Jak dlouho s námi žijí?". V sobotu 6. října bude součástí výstavy také stanoviště ČESON s ukázkou hendikepovaných netopýrů. Více zde. Prezentace netopýrů je součástí projektu podpořeného hl. m. Prahou.
Noc vědců na Hvězdárně Žebrák [5. října 2018]
Pozorovat noční oblohu, dozvědět se o nově objeveném asteroidu, a také se setkat s živými netopýry mohou návštěvníci Noci vědců na Hvězdárně Žebrák. Akce se koná v pátek 5. října od 18:00 hod. Více v pozvánce.
Vypravte se Za zvířátky do Krčského lesa [4. října 2018]
Blíže se seznámit s nejrůznějšími zvířaty z naší přírody můžete na osvětové akci, která se koná ve čtvrtek 4. října od 9 do 16 hod. u rybníka Labuť v Krčském lese. Díky podpoře hl. m. Prahy bude připraveno i stanoviště věnované létajícím savcům s ukázkou ochočených hendikepovaných netopýrů.
Podzimní vycházky za netopýry do Stromovky [18. a 25. září 2018]
Září je čas netopýřích námluv, přeletů a migrací, a také intenzivního lovu potravy. Pozorovat tyto živočichy pomocí ultrazvukového detektoru a setkat se zblízka s hendikepovanými netopýry můžete během tradičních večerních vycházek do pražské Stromovky, tentokrát v úterý 18. a 25. září. Akce se konají v rámci projektu podpořeného Hl. m. Prahou. Pozvánka
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Kladně [2.9.-18.11.2018]
Putovní výstava o netopýrech bude během podzimu k vidění ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně. Slavnostním zahájením bude netopýří noc konaná v sobotu 1. září s promítáním, ukázkou hendikepovaných netopýrů a přírodovědnou stezkou pro děti. Výstava potrvá do 18. listopadu. Více zde.
Mezinárodní noc pro netopýry 2018 [9.8.-5.10.2018]
Srdečně zveme na letošní ročník Mezinárodní noci pro netopýry! Zajímavý život létajících savců přiblíží přednášky a promítání, ukázky odchytu do sítí a sledování pomocí ultrazvukových detektorů, či setkání s ochočenými hendikepovanými netopýry. Na výběr je více než 50 akcí, které se konají po celé České republice, a to od 9. srpna až do 5. října. Jejich přehled najdete zde.
Večerní vycházky za ptáky a netopýry [27.6.-17.7.2018]
Spolu s Českou společností ornitologickou zveme na podvečerní vycházky, při kterých se blíže seznámíte s našimi okřídlenými sousedy - rorýsi, jiřičkami i netopýry. Dozvíte se, jakým způsobem tyto druhy využívají lidská sídla a jak jim můžeme pomoci. V Praze se můžete zúčastnit exkurze v Radotíně ve středu 27. června 2018 (pozvánka). Podobné akce se konají i v dalších městech Čech a Moravy, a to až do 17. července. Více na webu ČSO.
Netopýři na Veletrhu vědy a výzkumu v Olomouci [16. června 2018]
Pevnost poznání a Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého zvou na oblíbený Veletrh vědy a výzkumu. V sobotu 16.6.2018 můžete navštívit stanoviště ČESON s netopýří poradnou. Zde se setkáte s ochočenými hendikepovanými netopýry, získáte rady ohledně bezproblémového soužití s netopýry nebo tipy, jak těmto našim sousedům pomáhat, a také si vyzkoušíte metody výzkumu netopýrů. Více zde.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Jablunkově [5.6. - 23.8.2018]
Výstavu představující rozmanitost netopýrů žijích v ČR budou moct od června do srpna zhlédnout návštěvníci Muzea Těšínska. Součástí expozice, která bude připravena ve výstavní síni v Jablunkově, jsou kromě fotografií také ukázky výzkumných pomůcek a hravé prvky pro děti. Více na webu muzea.
Jarní exkurze za netopýry do Stromovky [29.5. a 5.6.2018]
Tradiční večerní vycházky spojené s pozorováním netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru se uskuteční v pražské Stromovce v úterý 29. května a 5. června. Na programu bude také ukázka ochočeného hendikepovaného netopýra. Na akci je nutno se předem přihlásit. Více v letáčku a na webu Lesů hl. m. Prahy. Vycházky jsou součástí projektu podpořeného Hlavním městem Prahou.
Den stromů na hradě Lukov [26. května 2018]
Na hradě Lukov u Zlína se v sobotu 26. května koná Den stromů a den s Lesy ČR. Ve stánku s netopýří a ptačí poradnou se návštěvníci mohou dozvědět spoustu zajímavostí o obou skupinách živočichů a setkat se s hendikepovanými netopýry ze záchranné stanice ORNIS v Přerově. Více v pozvánce.
Netopýři na Noci kostelů [25. května 2018]
Tradiční Noc kostelů proběhne letos v pátek 25. května. V Jezvém na Českolipsku a ve Velké Bystřici na Olomoucku budou součástí programu přednášky o zajímavém životě netopýrů, kteří jsou častými obyvateli půdních prostor v sakrálních stavbách. Rovněž v kostele v Lobendavě na Děčínsku, který je evropsky významnou lokalitou s početnou kolonií netopýra velkého, bude připraveno povídání o létajících savcích.
Netopýři v Říčanském muzeu [19. května 2018]
V sobotu 19. května se v Muzeu Říčany koná akce nazvaná Netopýři ve městě, během níž se návštěvníci budou moct setkat s živými hendikepovanými netopýry. Od 16 hodin bude připraven program pro rodiny s menšími dětmi a výtvarná dílna. V 18 hodin se uskuteční přednáška o životě létajících savců, následovaná večerní vycházkou s ultrazvukovým detektorem. Více zde.
Přednáška o netopýrech v Toulcově dvoře [9. května 2018]
Srdečně zveme na přednášku "Náš soused je netopýr" ve středu 9. května 2018 v Toulcově dvoře (Praha 10, Hostivař). Kromě povídání o zajímavém životě létajících savců vás čeká i setkání s ochočeným hendikepovaným netopýrem. Podrobnější informace zde. Akce se koná s podporou hl. m. Prahy.
Den otevřených dveří v Kroužkovací stanici Národního muzea [28. dubna 2018]
V sobotu 28. dubna 2018 se veřejnosti otvírá arboretum Kroužkovací stanice Národního muzea v Praze - Hostivaři. Na programu budou ukázky odchytu a kroužkování ptáků, ale také setkání s jinými létajícími živočichy - netopýry. Pro děti bude připravena přírodovědná stezka se zábavnými úkoly. Více v pozvánce a na webu Národního muzea. Stanoviště ČESON je součástí projektu podpořeného Hlavním městem Prahou.
Netopýři na výstavě ke Dni Země v Kolíně [18.-21.4.2018]
Od 18. do 21. dubna 2018 se v Městském společenském domě v Kolíně uskuteční výstava o životním prostředí, koncipovaná jako velká poznávací soutěž. Součástí akce bude stanoviště ČESON seznamující návštěvníky se životem netopýrů. Více v pozvánce a programu. V úterý 17.4. bude výstava vyhrazena dětem z mateřských škol.
Nedělní odpoledne s netopýry na Zvířeticích [15. dubna 2018]
Na zřícenině zámku Zvířetice u Bakova nad Jizerou se uskuteční slavnostní odhalení nové naučné tabule o netopýrech. Pro účastníky bude připraven odpolední program - beseda s odborníkem, ukázka handicapovaných netopýrů a hry pro děti. Více v pozvánce.
Probouzení netopýrů v Javoříčských jeskyních [24. března 2018]
Speciální prohlídky v Javoříčských jeskyních v sobotu 24. března 2018 v 10 a 13 hodin. Standardní prohlídka jeskyně s průvodcem bude doplněna poutavým vyprávěním o netopýrech a zakončena zajímavou prezentací. Každý účastník obdrží v ceně vstupenky malý suvenýr. Kapacita jeskyní je omezena, proto je nutné se na prohlídky předem objednat na tel. čísle 730 575 924 nebo e-mailem: javoricko@caves.cz. Pozvánka ke stažení zde.
Seminář k výukovému programu pro mateřské školy [15. března 2018]
Učitele mateřských škol, pracovníky ekocenter a dalších organizací věnujících se práci s předškolními dětmi zveme na instruktážní seminář k výukovému programu "Školka vzhůru nohama aneb na návštěvě u netopýrů". Seminář se uskuteční 15. března 2018 v rámci projektu podpořeného hl. m. Prahou. Více v pozvánce.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní ve Stanici přírodovědců v Praze [10.1.-31.3.2018]
Putovní výstava, která prostřednictvím fotografií, textů a doprovodných exponátů představuje jednotlivé druhy našich netopýrů a zajímavosti z jejich života, se přesunula do Stanice přírodovědců DDM v Praze. Zde je ke zhlédnutí až do konce března nejen v rámci pravidelných kroužků, ale i během víkendových akcí pro veřejnost. Výstava je součástí projektu podpořeného hl. m. Prahou.
Přednáška Náš soused je netopýr ve Strakonicích [21. listopadu 2017]
Šmidingerova knihovna Strakonice srdečně zve všechny zájemce na přednášku o zajímavém životě létajících savců, kteří často žijí v naší těsné blízkosti. Akce se koná v úterý 21. listopadu za podpory SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Břidličné [20.11. - 20.12.2017]
Před koncem roku je výstava s fotografiemi a zajímavými informacemi o životě našich letounů ke zhlédnutí v základní škole Břidličná na Bruntálsku. Pro veřejnost je přístupná pravidelně ve středu a ve čtvrtek od 14 do 16 hod. Školní skupiny mohou přijít po předchozí dohodě (kveta.derdova@seznam.cz) i v dopoledních hodinách. Pro děti je připraven odborný výklad, pracovní listy a zábavné úkoly. Výstava byla vytvořena v rámci projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Přednáška o netopýrech v Odrách [16. listopadu 2017]
Ve čtvrtek 16. listopadu 2017 se v Odrách uskuteční přednáška dr. Jiřího Šafáře "Oživená břidlice aneb Kdo přespává v podzemí". Pořádá ZO ČSOP Odry ve spolupráci s ČESON, s finanční podporou SFŽP ČR a MŽP. Více v pozvánce.
Uspávání netopýrů v Javoříčských jeskyních [4. listopadu 2017]
Během listopadu se netopýři ukládají k zimnímu spánku. Využijte příležitost a navštivte poslední letošní akci, při které se seznámíte s jejich nevšedním životem. „Uspávání netopýrů“ v Javoříčských jeskyních se koná v sobotu 4. listopadu 2017 v 10 a 13 hodin. Prohlídka jeskyně s průvodcem je doplněna poutavým vyprávěním zkušeného zoologa a zakončena zajímavou prezentací. Na prohlídky je nutné se předem objednat. Více zde.
Dva semináře o ochraně synantropních ptáků a netopýrů [26. a 27. října 2017]
Česká společnost ornitologická a ČESON zvou všechny zájemce na podzimní semináře "Ochrana synatropních ptáků a netopýrů nejen při stavebních úpravách budov". Ve čtvrtek 26. října se seminář uskuteční v Olomouci, v pátek 27. října v Přerově. Více v pozvánce.
Výstava ve Stanici přírodovědců v Praze [14. října 2017]
Tradiční podzimní výstava zvířat, rostlin, minerálů a zkamenělin ve Stanici přírodovědců DDM hl. m. Prahy s názvem "Za zavřenými dveřmi" se uskuteční od 9. do 15. října 2017. V sobotu 14. října od 10:00 do 17:00 hod. bude součástí výstavy stanoviště s ukázkou ochočených handikepovaných netopýrů. Pozvánka.
Poznávání přírody v Hodkovičkách [12. října 2017]
V lesoparku Hodkovičky v Praze 4 se od 9 do 16 hodin můžete ponořit do tajů lesa. Seznámíte se s čarovnými houbami a bylinami, fascinujícím světem hmyzu a tajemnými nočními živočichy - včetně netopýrů. Akci pořádají Lesy hl. m. Prahy. Stánek ČESON s ukázkou ochočených hendikepovaných netopýrů je součástí projektů podpořených hl. m. Prahou, SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka.
Seminář o ochraně netopýrů v budovách a ve stromech [10. října 2017]
Další ze série seminářů, které jsou věnovány problematice ochrany netopýrů vázaných na úkryty v budovách a ve stromech, se uskuteční 10. října 2017 v Liberci. Všichni zájemci jsou zváni. Více v pozvánce. Seminář se uskuteční v rámci projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Večerní exkurze za pražskými netopýry [20. a 26. září 2017]
Tradiční podzimní vycházky spojené s pozorováním netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru se uskuteční v pražské Stromovce, a to ve středu 20. září a v úterý 26. září 2017. Exkurze probíhají ve spolupráci se Střediskem ekologické výchovy Lesů hl. m. Prahy. Na vycházku je nutno se předem přihlásit, podrobnosti najdete zde.
Netopýři na festivalu Babí léto v Bohnicích [9. září 2017]
Během multižánrového festivalu Babí léto v Bohnicích se můžete setkat s netopýry. Jako každý rok je připraven informační stánek s ukázkou ochočených hendikepovaných netopýrů a poutavým vyprávěním o životě létajících savců (viz pozvánka). Stánek je součástí projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Více o programu festivalu zde.
Mezinárodní noc pro netopýry 2017 [10.8.-6.10.2017]
Malé i velké srdečně zveme na letošní ročník Mezinárodní noci pro netopýry! Vyberte si z pestré nabídky akcí, které se konají od 10. srpna do 6. října na různých lokalitách po celé ČR. Seznámíte se s netopýry zblízka, dozvíte se zajímavosti o jejich životě, uvidíte ukázky výzkumu netopýrů a navštívíte i řadu nevšedních míst. Přehled všech akcí najdete zde. Některé akce probíhají v rámci projektu finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Olomouci [15.7.-6.10.2017]
Putovní výstava představující naše letouny, zajímavý způsob jejich života i možnosti jejich ochrany se přesouvá na Moravu. Od 15. července do 6. října ji můžete zhlédnout v Pevnosti poznání Univerzity Palackého v Olomouci. Více zde. Výstava vznikla v rámci projektu „Na půdě, tam to žije!“ finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Večerní vycházka za ptáky a netopýry v Radotíně [17. července 2017]
Rorýsi, jiřičky i netopýři obývají stavby vybudované člověkem. Pro všechny, kteří by se rádi o našich okřídlených sousedech dozvěděli více, jsme ve spolupráci s Českou společností ornitologickou připravili večerní vycházku v Praze - Radotíně. Uskuteční se v pondělí 17. července 2017. Více v pozvánce. Akce se koná s podporou hlavního města Prahy.
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Hrachově [1.-30. června 2017]
Od 1. do 30.6.2017 můžete navštívit naši putovní výstavu o netopýrech v areálu Ochrany fauny ČR v Hrachově na Sedlčansku. Výstava ukazuje rozmanitost netopýřích druhů vyskytujících se v České republice a představuje netopýry jako jedinečné živočichy, kteří si zaslouží žít v naší blízkosti. Kromě informací o způsobu jejich života či metodách výzkumu se dotýká také problematiky jejich ochrany, zejména z pohledu soužití netopýrů a lidí v budovách. Součástí výstavy jsou také pracovní listy pro děti a další interaktivní prvky. Otevřeno pondělí až pátek 9-16 hod., víkendy a svátky 10 – 16 hod. Více na www.ochranafauny.cz. Výstava vznikla v rámci projektu „Na půdě, tam to žije!“ finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka.
Noc kostelů s netopýry v Bělé pod Bezdězem [9. června 2017]
Návštěvníci Noci kostelů v Bělé pod Bezdězem se budou moct blíže seznámit s tajuplným světem netopýrů. V pátek 9. června 2017 zde bude součástí programu přednáška o životě těchto létajících savců, a také pozorování večerního výletu letní kolonie netopýrů velkých, kteří sídlí přímo na půdě kostela Povýšení sv. Kříže. Více v pozvánce. Přednáška se uskuteční v rámci projektu finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Den stromů s netopýry na hradě Lukov [3. června 2017]
Všechny zájemce zveme na Den stromů a den s Lesy ČR na hradě Lukově, který se uskuteční v sobotu 3. června 2017 od 10 do 17 hod. Součástí akce je netopýří a ptačí poradna – informační stánek České společnosti pro ochranu netopýrů a České společnosti ornitologické s ukázkou hendikepovaných netopýrů ze záchranné stanice ORNIS v Přerově. Stánek je součástí projektu „Na půdě, tam to žije!“ finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka
Stanoviště o netopýrech v rámci akce Den dětí s národními parky [27. května 2017]
Den dětí s národními parky se uskuteční v sobotu 27. května 2017 od 14 do 17 hod. v areálu Správy NP České Švýcarsko v Krásné Lípě. Těšit se můžete na soutěže, rukodělné dílničky, lanové prolézačky a mnoho dalších aktivit. Součástí akce je informační stánek České společnosti pro ochranu netopýrů, ve kterém se seznámíte se zajímavým životem těchto nočních savců a zblízka si prohlédnete ochočené handicapované netopýry.
Exkurze Za pražskými netopýry [23. 5. a 6. 6. 2017]
Vydejte se pozorovat netopýry do pražské Stromovky nebo do Divoké Šárky. Ve dnech 23. 5. a 6.6.2017 jsme pro vás ve spolupráci s Lesy hl. města Prahy přichystali večerní exkurze, při kterých budete mít možnost setkat se s trvale hendikepovanými ochočenými netopýry, dozvědět se spoustu zajímavých informací o jejich životě a pod vedením odborných lektorů pozorovat netopýry přímo v terénu pomocí ultrazvukových detektorů. Začátek exkurzí je ve 21 hodin. Počet účastníků je omezen, na exkurze je proto třeba se předem přihlásit. Další informace a kontakty pro přihlášení naleznete zde
Noc netopýrů v Říčanské hájovně u Světic  [19. května 2017]
V pátek 19. května 2017 od 19:30 hod. proběhne v Říčanské hájovně u Světic přednáška o netopýrech, jejíž součástí bude i setkání s ochočenými trvale handicapovanými netopýry. Děti si budou moct vyzkoušet drobné kvízy a hádanky. Od 21:00 hod. bude následovat vycházka k Srnčímu rybníčku, spojená s pozorováním netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru. Akce je součástí projektu „Na půdě, tam to žije!“ finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka.
Netopýři na Zeměfestu v Mladé Boleslavi [22. dubna 2017]
Navštivte naše stanoviště na Zeměfestu 2017 a oslavte Den země s netopýry! Akce se koná v sobotu 22. dubna v Lesoparku Štěpánka v Mladé Boleslavi od 14 do 18 hod. Tématem celé akce jsou "zvířata ve městě", a proto zde nemohou chybět ani netopýři. U našeho stánku budete mít možnost setkat se s ochočenými hendikepovanými netopýry a dozvědět se zajímavosti o jejich životě. Pro děti jsou připraveny malé netopýří úkoly, výtvarné dílny i seznámení s knížkou „Netopýří chmýří“. Stanoviště je součástí projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP, další informace o akci naleznete v pozvánce a na webových stránkách Ekocentra Zahrada.
Výstava netopýři tajemní a zranitelní [4.2. - 31.3.2017]
Třetí prezentace putovní výstavy o netopýrech proběhne v atriu Gymnázia v Teplicích od 4.2. do 31.3.2017. Výstava ukazuje rozmanitost netopýřích druhů vyskytujících se v České republice a představuje netopýry jako jedinečné živočichy, kteří si zaslouží žít v naší blízkosti. Kromě informací o způsobu jejich života či metodách výzkumu, se dotýká také problematiky jejich ochrany, zejména z pohledu soužití netopýrů a lidí v budovách. Součástí výstavy je také prezentace hlasů několika druhů netopýrů z ultrazvukového detektoru, kterou si mohou návštěvníci sami pouštět, pracovní listy pro děti a další interaktivní prvky. Pro veřejnost a ostatní školy přístupné po předchozí domluvě, vhodné pro zpestření výuky biologie a přírodopisu či v rámci školních projektů. Výstava vznikla v rámci projektu „Na půdě, tam to žije!“ finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Přednáška Náš soused je netopýr v Toulcově dvoře [29. března 2017]
Přijďte se seznámit s tajemnými létajícími savci, kteří s námi často nenápadně žijí pod jednou střechou. Přednáška s promítáním přibližuje zajímavosti ze života netopýrů a jejich význam v přírodě. Zabývá se příčinami jejich ohrožení a možnostmi ochrany, a to zejména při stavebních úpravách a zateplování budov. Součástí přednášky je ukázka ochočených trvale handicapovaných netopýrů. Ve středu 29.3.2017 od 17:30 hod. ve SEV Toulcův dvůr v Praze. Přednáška je součástí projektu „Na půdě, tam to žije!“ finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka.
Probouzení netopýrů v Javoříčských jeskyních [25. března 2017]
Speciální prohlídky v Javoříčských jeskyních v sobotu 25. března 2017 v 10 a 13 hodin. Standardní prohlídky jeskyně s průvodcem budou doplněny poutavým vyprávěním o netopýrech a zakončeny zajímavou prezentací. Každý účastník obdrží v ceně vstupenky malý suvenýr. Kapacita jeskyní je omezena, proto je nutné se na prohlídky předem objednat na tel. čísle 730 575 924 nebo e-mailem: javoricko@caves.cz. Pozvánka ke stažení zde.
Seminář věnovaný ochraně netopýrů a ptáků v budovách a ve stromech [21. března 2017]
Zveme vás na další seminář věnovaný ochraně netopýrů a ptáků vázaných na úkryty v budovách a ve stromech, který se uskuteční v úterý 21. března ve Zlíně. Bližší informace o programu a kontakt pro přihlášení najdete v pozvánce. Seminář probíhá ve spolupráci s Českou společností ornitologickou v rámci projektu finančně popdořeného SFŽP ČR a MŽP.
Prezentace o ochraně netopýrů na konferenci Obnova památek 2017 [14. března 2017]
Prezentační stanoviště ČESON v rámci doprovodné výstavy konference Obnova památek 2017, jejímž tématem jsou střechy historických budov. Na našem stanovišti se dozvíte, jak správně postupovat při opravách střech a rekonstrukcích půdních prostor obývaných netopýry. Bližší informace o programu konference a formulář přihlášky najdete zde. Prezentace ČESON je součástí projektu finančně popodřeného SFŽP ČR a MŽP.
Přednáška o netopýrech v Kladně [28. února 2017]
Přednáška o výsledcích průzkumu výskytu netopýrů v Kladně a okolí, který byl zaměřen na netopýry v panelových domech. Včetně informací o vhodných postupech a opatřeních na ochranu netopýrů při zateplování budov. Přednáška je součástí programu semináře „Z kladenských lesů, vod a stráních“ o přírodě Kladenska a její ochraně, k účasti na semináře je třeba se předem přihlásit. Pozvánka s přihláškou a kompletní program semináře ke stažení zde. Uskuteční se 28.2.2017 ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně. Přednáška o netopýrech je součástí projektu „Na půdě, tam to žije!“ finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Netopýří dílna na Dni tvořivých rukou [18. února 2017]
Přijďte v sobotu 18.2.2017 do CEV Sluňákov (Horka nad Moravou). Na netopýřím stanovišti si vyzkoušíte, jak se dá netopýrům pomáhat výrobou a vyvěšováním speciálních budek. Vyzkoušíte si složit netopýří budku a pro zájemce bude možnost si vyrobit (a odnést) i reálnou budku na vlastní zahradu nebo dům! Program probíhá od 10:00 do 16:00 hod. Netopýří dílna je součástí projektu „Na půdě, tam to žije!“ finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka.
Seminář Ochrana netopýrů v budovách a ve stromech [15. listopadu 2016]
Zveme vás na další seminář věnovaný ochraně netopýrů vázaných na úkryty v budovách a ve stromech, který se uskuteční v úterý 15. listopadu na Krajském úřadě Plzeňského kraje. Bližší informace o programu a kontakt pro přihlášení najdete v pozvánce. Seminář probíhá v rámci projektu popdořeného SFŽP ČR a MŽP.
Uspávání netopýrů v Javoříčských jeskyních [5. listopadu 2016]
V sobotu 5. listopadu 2016 v 10 a 13 hodin vás zveme na tematické prohlídky Javoříčských jeskyní, které budou doplněny poutavým vyprávěním zkušeného zoologa a zakončeny zajímavou prezentací. Dozvíte se více o netopýřím životě, metodách výzkumu těchto tajemných savců, setkáte se s netopýry zblízka. Každý účastník obdrží v ceně vstupenky malý suvenýr. Kapacita jeskyní je omezena, proto je nutné se na prohlídky předem objednat na tel. čísle 730 575 924 nebo emailem: javoricko@caves.cz. Pořádají Správa jeskyní ČR, Správa Javoříčských jeskyní a Česká společnost pro ochranu netopýrů v rámci projektu finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka zde.
Přednáška Náš soused je netopýr v Praze [2. listopadu 2016]
Přednáška o životě a ochraně netopýrů spojená s ukázkou ochočených hendikepovaných zvířat. Ve středu 2. listopadu od 17:30 hod. v Hobby centru 4 - DDM Praha 4. Součástí přednášky je konzultace soutěžního projektu kroužku mladých techniků. Akce probíhá v rámci projektu podpořeného Hlavním městem Prahou.
Výstava Netopýři - tajemní a zranitelní [10.10. - 30.11.2016]
První zastávka naší nové putovní výstavy o netopýrech v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě. Výstava představuje většinu našich druhů netopýrů a přináší základní informace o jejich životě, ochraně a metodách výzkumu. Ke shlédnutí bude od 10. října do 30. listopadu 2016 v otevírací době informačního střediska každý den od 9:00 do 17:00 (pauza od 12:00 do 12:30). Výstava vznikla díky finanční podpoře SFŽP ČR a MŽP a je pořádána ve spolupráci s o.p.s České Švýcarsko. Pozvánka
Netopýři na výstavě ve Stanici přírodovědců v Praze [8. října 2016]
Jak se netopýři připravují na zimu a spoustu dalších zajímavostí se budou moci dozvědět návštěvníci Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy v sobotu 8. října. Připravena bude ukázka ochočených handicapovaných netopýrů a zábavné aktivity pro děti. Podrobnosti v pozvánce. Akce se koná v rámci výstavy Před zimním spánkem, která probíhá ve Stanici přírodovědců v týdnu od 3. října.
Podzimní vycházky za pražskými netopýry [od 21. září 2016]
Od 21. září do 4. října budou mít děti i dospělí opět možnost setkat se s netopýry v pražských parcích. Oblíbené večerní exkurze, spojené s pozorováním netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru, probíhají ve spolupráci se Střediskem ekologické výchovy Lesů hl. m. Prahy. Na exkurze je nutno se předem přihlásit, podrobnosti najdete zde.
Večer s netopýry na Kampě [14. září 2016]
Povídání o životě létajících savců, setkání s ochočeným handicapovaným netopýrem, pozorování netopýrů v parku pomocí ultrazvukového detektoru, kvízy a hádanky pro děti. Ve středu 14. září od 18 hod. v Komunitním centru Kampa v Praze. Probíhá v rámci projektu finančně podpořeného Hlavním městem Prahou, SFŽP ČR a MŽP.
Netopýři na festivalu Babí léto v Bohnicích [10. září 2016]
Informační stánek s netopýry můžete navštívit v rámci programu tradičního festivalu Babí léto v Bohnicích v sobotu 10. září v areálu psychiatrické léčebny Bohnice. U stánku se můžete setkat s ochočenými handicapovanými netopýry a dozvědět se řadu zajímavých informací o jejich životě, ohrožení i ochraně. Více o programu festivalu zde. Netopýří infostánek je součástí projektu finančně podpořeného hlavním městem Prahou, SFŽP ČR a MŽP.
Přednáška Na půdě, tam to žije! v Holubově [8. září 2016]
Přednáška o netopýrech spojená s ukázkou hendikepovaných netopýrů a následnou vycházkou s ultrazvukovým detektorem proběhne ve čtvrtek 8. září od 18:00 hod. v Informačním centru Holubov. Akce je součástí projektu finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka ke stažení zde
Mezinárodní noc pro netopýry [srpen-září 2016]
Tradiční akce pro veřejnost - Mezinárodní noc pro netopýry - letos slaví 20. výročí! Přijďte se seznámit se zajímavým životem těchto tajuplných nočních savců! Můžete si vybrat z více než 50 akcí, které se konají od 11. srpna do 30. září na různých místech po celé ČR. Jejich seznam najdete zde. Letošní ročník je věnován tématu ochrany netopýrů osídlujících úkryty na půdách budov, a to zejména v památkově chráněných objektech, jako jsou hrady, zámky či kostely. Některé akce probíhají v rámci projektu finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Večerní vycházka za zvířecími obyvateli Zlína [13.7.2016]
Exkurze pro veřejnost se zoologem Mgr. Evženem Tošenovským zaměřená především na pozorování rorýsů a netopýrů. Procházka po Bartošově čtvrti a kolem Dřevnice spojená s poznáváním ptačích hlasů, ukázkami metod výzkumu netopýrů a ukázkou hendikepovaných netopýrů ze záchranné stanice. Součástí bude také seznámení s problematikou ohrožení a ochrany synantropních živočichů při rekonstrukcích a zateplování budov. Sraz účastníků ve 20:00 hod. na zástavce linky MHD č. 32 – Kneslova. Počet účastníků je omezený, na exkurz je třeba se předem přihlásit na e-mailu: magdapospisilova@zlin.eu, případně na tel: 577 630 951. Více v pozvánce.
Seminář Ochrana netopýrů vázaných na úkryty v budovách  [14. června 2016]
Srdečně zveme na první ze série seminářů věnovaných problematice ochrany netopýrů vázaných na úkryty v budovách, který se uskuteční v úterý 14. června 2016 v zasedací místnosti Magistrátu hlavního města Prahy. Více informací v pozvánce. Seminář probíhá v rámci projektů popdořených Hl. městem Prahou, SFŽP ČR a MŽP.
Noc kostelů s netopýry v Zahrádkách u České Lípy [10. června 2016]
Přednáška o netopýrech „Noční život v kostelech aneb zázrak zrození života a láska mateřská“ v průběhu Noci kostelů v kostele sv. Barbory v Zahrádkách u České Lípy. Více informací v pozvánce. Přednáška je součástí projektu finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Noc kostelů s netopýry ve Velké Bystřici [10. června 2016]
Přednáška o životě netopýrů a následné pozorování večerního výletu kolonie netopýrů velkých, která sídlí na půdě kostela ve Velké Bystřici na Olomoucku. Probíhá v rámci tradiční Noci kostelů, v pátek 10. června od 20:00 hod. Předcházet bude mše svatá v 18hod. a koncert v 19:20 hod. Netopýří část je součástí projektu „Na půdě, tam to žije!“ finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka ke stažení zde.
Malá netopýří noc na Cornštejně [28. května 2016]
Večerní pozorování pomocí ultrazvukového detektoru a povídání o netopýrech na hradě Cornštejn. Probíhá v sobotu 28. května v rámci mimořádné akce k otevření další návštěvnické sezóny „Vzhůru na Cornštejn!“ pořádané Jihomoravským muzeem ve Znojmě. Malá netopýří noc začíná ve 20:15 hod. jako součást projektu finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Více o celodenním programu akce zde.
Netopýři na 5. Slavnostech stepí 2016 [14. května 2016]
Netopýří stanoviště můžete navštívit na tradičních Slavnostech stepí v sobotu 14. května na vrchu Raná v Českém Středohoří. Program probíhá od 10 do 17 hod. Přijďte si prohlédnout živé netopýry, dozvědět se, jak žijí, co je ohrožuje a jak jim lze pomáhat. Zkuste splnit netopýří úkoly a užijte si i ostatní bohatý program. Více informací v pozvánce. Netopýří stanoviště je součástí projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Přednáška Náš soused je netopýr v Mladé Boleslavi [12. května 2016]
Přednáška pro veřejnost o životě a ochraně netopýrů spojená s ukázkou ochočených hendikepovaných zvířat. Ve čtvrtek 12.5. od 17 :00 hod. v Ekocentru Zahrada v Mladé Boleslavi. Akce probíhá v rámci projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Pozvánka ke stažení zde.
Netopýři na Ekojarmarku v Olomouci [1. května 2016]
Více jak 100 stánků s tradičními řemesly či prezentacemi nevládních organizací najdete 1. května od 8:30 hod. na Horním náměstí v Olomouci v rámci tradičního Ekojarmarku. Mezi nimi nebude tentokrát chybět ani stánek věnovaný tématu migrace ptáků a netopýrů, kde se můžete seznámit i s problémy, které migrující druhy ohrožují, a způsoby, jak je lze řešit. Prezentace stánku je součástí projektu finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Více o programu Ekojarmarku a Ekologických dnů v Olomouci najdete na zde.
Netopýři na Čarodějnickém víkendu v Olomouci [30. dubna 2016]
Vydejte se za netopýry v sobotu 30. dubna do Pevnosti poznání PřF UP v Olomouci. V rámci Čarodějnického víkendu je připravena beseda o netopýrech nebo ukázka hendikepovaných zvířat ze záchranné stanice Ornis v Přerově, ale i poučné hry o netopýřím životě. Také zde zjistíte, že lidské pověry a obavy z těchto tajemných zvířat jsou naprosto neoprávněné. Akci pořádá Pevnost poznání PřF UP v Olomouci, netopýří stanoviště je součástí projektu finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Další informace zde.