^ö^ ÚVOD ^ö^ O ORGANIZACI ^ö^ KONTAKTY ^ö^ PORADNA ^ö^ ODKAZY    


FaceBook

Anketa
Kterou z aktivit pro veřejnost byste uvítali rozšířit?
Celkem hlasovalo 28165.
45.2% (12743)
27.8% (7835)
26.9% (7587)

Naši sponzoři a partneřiČESON je členem organizace BatLife
Archív aktualit za rok 2023

Přehled všech aktualit za jednotlivé roky.

Červnové akce pro veřejnost [23.5.2023]
Zveme na akce, které přibližují zajímavý život netopýrů - ať už formou informačního stánku, hravé stezky nebo večerní vycházky do terénu. V sobotu 3. června je to Den stromů na hradě Lukov u Zlína, v neděli 4. června přírodovědný program zaměřený na naše zvířecí sousedy ve Vraném nad Vltavou. Na 6. a 13. června jsou připraveny tradiční exkurze do pražských parků. A ve dnech 8.-10. června se těšíme na viděnou se všemi, kdo navštíví Veletrh vědy v pražských Letňanech! Více v kalendáři akcí.
Live stream z kolonie netopýrů [11.5.2023]
Přímý přenos z letní kolonie netopýrů velkých obývajících půdu berounské školy je opět v provozu! Na youtube můžete sledovat aktuální dění v kolonii, večerní výlety samic za potravou a od června i postupný růst nově narozených mláďat. Přenos je realizován ve spolupráci s Jungmannovou základní školou v Berouně, firmou ECONET COMPUTERS s.r.o. a Jakubem Weinfurtem. Více zde.
Instruktážní vycházky k programu Netopýří výzkumníci [26.4.2023]
Pro učitele a lektory, kteří by chtěli využít naše badatelské batůžky v rámci programu Netopýří výzkumníci, jsme připravili sérii instruktážních vycházek. Během nich se naučí základy práce s ultrazvukovými detektory, vyzkouší si určování netopýrů podle hlasů přímo v terénu a získají více informací o vzdělávacím programu a možnostech jeho využití při práci s dětmi. Vycházky se konají 16. května v Brně, 23. května v Praze, 25. května v Českých Budějovicích, 31. května v Olomouci. Kapacita akcí je omezená, je třeba se předem přihlásit (odkaz na registrační formulář je uveden v pozvánce). Účast na akci je díky projektu spolufinancovanému SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí zdarma.
Další plaketa "Náš soused je netopýr" byla předána ve Šlapanicích [19.4.2023]
Další plaketa v rámci akce "Náš soused je netopýr" byla předána panu Ing. Josefovi Mlíkovi za Šlapanic. Pan Mlíka vyrobil a u svého domu vyvěsil několik netopýřích budek, které již několik let, zejména na podzim, využívají jako přechodný úkryt netopýři rezaví. Netopýry sleduje i pomocí moderní techniky a o svých pozorováních vede pečlivé záznamy, které mohou posloužit k lepšímu poznání života tohoto migrujícího druhu. Děkujeme za spolupráci! Plaketa byla předána v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Více informací o akci a přehled všech oceněných najdete zde.
Dubnové a květnové akce pro veřejnost [10.4.2023]
Na jaro je připravena řada osvětových akcí, které seznamují se zajímavým životem netopýrů. Ve čtvrtek 20.4.2023 můžete navštívit infostánek ČESON na Dni Země v Praze 13. V neděli 23.4.2023 si v Říčanech děti projdou zábavnou trasu na téma Lesem za zvířaty. Ve dnech 26. a 27. dubna bude netopýří stanoviště součástí Výstavy o životním prostředí v Kolíně. V neděli 30.4.2023 přijďte na Den otevřených dveří v Kroužkovací stanici NM v Praze - Hostivaři. Putovní výstava Netopýři tajemní a zranitelní bude od května ke zhlédnutí hned na dvou místech. Prvním z nich je Třeboňská záchranná stanice, kde bude výstava slavnostně zahájena 6.5.2023. Druhým výstavním místem je Muzeum Českého krasu v Berouně. Srdečně zveme! Sledujte kalendář akcí.
Pozvánka na valnou hromadu ČESON 2023 [28.3.2023]
Zveme všechny členy na valnou hromadu ČESON, která se opět uskuteční jako výjezdní víkendová akce ve dnech 19.-21. května 2022 v Lednici (okr. Břeclav). Podrobnější informace o programu v pozvánce.
Nový netopýří quest spuštěn v Olomouci [27.3.2023]
Jarní dny budou stále více lákat k vycházkám. Pro malé i velké jsme nachystali novou questingovou trasu s názvem "Letem netopýřím světem v olomouckých parcích". Stáhněte si průvodní list a vydejte se ven luštit úkoly a hledat malý poklad v cíli. Přitom se dozvíte, jak důležité jsou zdejší městské parky pro netopýry i další vzácné živočichy. Zjistíte také, jak o takové prostředí šetrně pečovat, jak mohou vypadat netopýří budky či broukoviště. Více na webu napude.sousednetopyr.cz. Quest byl vytvořen v rámci projektu podpořeného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
První podlážka pro netopýry na zámku Ruda nad Moravou dokončena [2.2.2023]
V rámci projektu LIFE+ Horseshoe Towers byla v podkroví zámku Ruda nad Moravou vybudována první ze tří dřevěných podlážek, jejichž cílem je ochránit historické trámy a zároveň usnadnit budoucí uklízení trusu po letních koloniích netopýra velkého (Myotis myotis) a vrápence malého (Rhinolophus hipposideros). Takovéto relativně jednoduché opatření pomůže vyřešit konflikt mezi památkovou ochranou budovy a ochranou netopýrů. Zámek je totiž nejen kulturní památkou, ale od roku 2005 z důvodu výskytu dvou kriticky ohrožených druhů letounů i evropsky významnou lokalitou chráněnou v rámci soustavy Natura 2000. Více zde.
Zemřel Pavel Eleder - zakládající člen ČESON [23.1.2023]
S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 17.1.2023 opustil naše nepočetné řady zakládající člen spolku ČESON, vynikající zoolog a výborný kolega RNDr. Pavel Eleder. Zásadním způsobem se zasadil o poznání netopýřího společenstva Vysočiny a účastnil se pravidelných monitorovacích akcí. Jelikož dlouhá léta působil jako zoolog na Správě SCHKO Žďárské vrchy, významně přispěl k rozšíření poznatků o celé řadě dalších skupin živočichů a zdaleka nejen obratlovčích. Přestože jej v posledních letech trápily zdravotní problémy, které mu již nedovolovaly pravidelnou účast na spolkovém dění, stále se čile zajímal o všechny netopýří události. Milý Pavle, bude nám tu moc chybět Tvůj osobitý vhled do všech přírodních peripetií! Poslední rozloučení s Pavlem Elederem proběhne ve čtvrtek 26. ledna 2023 v Brně.
První letošní akce pro veřejnost [16.1.2023]
Již od února se mohou zájemci těšit na další akce seznamující se životem netopýrů. Jako první lze navštívit putovní výstavu Netopýři tajemní a zranitelní, která bude v únoru a březnu ke zhlédnutí v ZOO Parku Vyškov. Ve čtvrtek 23.3.2023 se zde uskuteční doprovodná přednáška. Další výstavu, která přibližuje živočichy obývající podzemí, nabízí od března Jihomoravské muzeum ve Znojmě. V sobotu 25.3.2023 se můžete zúčastnit Probouzení netopýrů v Javoříčských jeskyních. Více v kalendáři akcí.
Mezioborová konference Proměny noci [9.1.2023]
Česká astronomická společnost ve spolupráci s CHKO Beskydy zve k účasti na mezioborové konferenci věnované nočnímu životnímu prostředí a jeho proměnám. Konference s názvem Proměny noci se koná za laskavého hostitelství Planetária Ostrava v sobotu 4.3.2023. V rámci konference zazní široké spektrum příspěvků od biologických, enviromentálních, astronomických až po filozofické, vždy s jednotícím tématem - noc, tma, světlo v noci, noční příroda, světelné znečištění... Aktuální program konference najdete na stránkách svetelneznecisteni.cz. Přihlašování příspěvků je možné ještě během měsíce ledna.
PF 2023 [2.1.2023]
Přejeme hodně štěstí a zdraví všem kolegům, přátelům a příznivcům netopýrů! PF 2023