^ö^ ÚVOD ^ö^ O ORGANIZACI ^ö^ KONTAKTY ^ö^ PORADNA ^ö^ ODKAZY    


FaceBook

Anketa
Kterou z aktivit pro veřejnost byste uvítali rozšířit?
Celkem hlasovalo 36075.
43.4% (15670)
28.5% (10284)
28.1% (10121)

Naši sponzoři a partneřiČESON je členem organizace BatLife
Archív aktualit za rok 2021

Přehled všech aktualit za jednotlivé roky.

Interaktivní netopýří mapa se rozrostla o 26 nových lokalit [30.12.2021]
V rámci projektu Skrytý život v památkách - výpravy za tajemstvím létajících savců jsme v letech 2020-2021 uzavřeli spolupráci na propagaci netopýrů se správci dalších památek. Na netopýří mapě, která přináší tipy na výlety pro veřejnost, se tak objevilo 26 nových lokalit. Jsou mezi nimi hrady a zámky, ale také například staré vojenské pevnosti (Josefov, Dobrošov), zpřístupněná důlní díla (Jílové u Prahy, Mauritius, Johannes, Jeroným, Flascharův důl) a přírodní jeskyně, o které pečuje Správa jeskyní ČR. Na pěti lokalitách byly instalovány informační cedule a na dvou místech (Chotěšov, Žihobce) jsou nově v provozu dotykové panely představující způsob života a ohrožení letounů.
Netopýří questing a geocaching [29.12.2021]
Během roku 2021 přibyly pro příznivce outdoorových her tři nové možnosti, jak navštívit zajímavá místa spojená s výskytem netopýrů a zároveň se pobavit. V rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí byly vytvořeny dvě questingové trasy s netopýří tématikou - v Třeboni a pražské Stromovce. Kromě toho byla doplněna geocachingová série S Drákulou v netopýřím světě o novou bonusovou kešku, umístěnou v blízkosti přehrady Slapy. Více na webu napude.sousednetopyr.cz.
PF 2022 [23.12.2021]
Přejeme klidné svátky a příznivý nový rok! PF 2022
Mezinárodní workshop Conservation of bats during building insulation [20.12.2021]
Česká společnost pro ochranu netopýrů, s finanční podporou Ministerstva životního prostředí, uspořádala mezinárodní workshop "Conservation of bats during building insulation". Realizace semináře vycházela z úkolů přijatých na zasedání smluvních stran dohody EUROBATS v roce 2018, zejména Usnesení č. 8.9 Netopýři, zateplování a izolační materiály (Resolution 8.9 Bats, Insulation and Lining Materials). Česká republika má v tomto směru rozsáhlé zkušenosti i odbornou základnu na velmi vysoké úrovni, řešení problematiky je věnována intenzivní pozornost od roku 2009. Setkání se původně mělo uskutečnit prezenční formou v Olomouci, nakonec však kvůli epidemiologickým opatřením proběhlo online, a to dne 8. prosince 2021. Workshopu se zúčastnilo 35 účastníků ze 14 zemí a 6 přednášejících z Čech a ze Slovenska. Závěry ze setkání jsou k dispozici zde.
Další ocenění v rámci akce Náš soused je netopýr [15.12.2021]
Další památeční plakety v rámci akce "Náš soused je netopýr" putovaly na Moravu: První do ZOO a zámku Zlín - Lešná, kde mají na půdě letní kolonii vrápenců malých. Druhá panu Kukalovi do Horního Štěpánova, který na půdě a ve sklepě svého domu též poskytuje úkryt vrápencům malým. A třetí plaketu obdržela správa Letního kina v Olomouci, v jehož areálu se nachází řada významných úkrytů několika stromových druhů netopýrů (jako je např. n. rezavý, n. parkový či n. vodní) v dutinách ponechaných starých stromů nebo také ve vyvěšených netopýřích budkách. Podrobnější informace o všech oceněných najdete zde. Akce probíhá v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
ČESON a ekologická výchova v roce 2021 [6.12.2021]
V uplynulém roce uskutečnili lektoři ČESON celkem 27 vzdělávacích akcí pro žáky mateřských, základních i středních škol. Náplní přednášek, výukových programů a exkurzí bylo poznání způsobu života netopýrů, jejich významu v přírodě a možností jejich ochrany. Velká část z nich proběhla v Praze, a to díky projektu podpořenému hl. m. Prahou. Vzdělávací programy budou pokračovat i v roce 2022. Podrobnější informace a objednávkový formulář jsou k dispozici v sekci Programy pro školy.
Poslední letošní webináře o praktické ochraně netopýrů [20.11.2021]
Ke konci roku pořádáme dva online semináře, zaměřené na konkrétní postupy k zajištění ochrany synantropních netopýrů. První z nich se koná 30. listopadu a mluvit se zde bude o problematice výskytu netopýrů vázaných na úkryty v budovách a také ve stromech. Druhý webinář, který proběhne 9. prosince, je věnován speciálně tématu ochrany letních kolonií netopýrů na půdách velkých budov, jako jsou kostely, hrady a zámky. Více v kalendáři akcí. Webináře jsou součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Další dvě plakety Náš soused je netopýr [16.11.2021]
V průběhu října a listopadu byly předány další dvě památeční plakety v rámci akce "Náš soused je netopýr". První převzali zástupci Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Křížlicích na Liberecku za pomoc s ochranou letních kolonií čtyř druhů netopýrů, které sídlí v podkroví evangelického kostela a také na faře. Druhá putovala do Prahy za paní Jitkou Kotrbatou, která na své chatě v Třebouticích pečuje o letní kolonii netopýrů rodu Pipistrellus. Podrobnější informace o všech dosud oceněných najdete zde. Akce "Náš soused je netopýr probíhá v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Netopýří večírek na youtube [15.11.2021]
Záznam popularizačního webináře zaměřeného na téma monitoringu netopýrů, který proběhl 10.11.2021, je k dispozici na youtube: Netopýří večírky - 1.díl
Výstava dětských kreseb netopýrů na Kampě [5.11.2021]
Nejzdařilejší obrázky z loňské výtvarné soutěže pro pražské děti "Soused netopýr" si můžete prohlédnout na výstavě v domečku Salla Terrena na Kampě, a to až do 20. prosince 2021. Otevřeno je denně 15:00 - 21:00+. Více v pozvánce. Podrobný přehled výsledků soutěže je na webu v sekci Programy pro školy. Výstava probíhá ve spolupráci s Komunitním centrem Kampa v rámci projektu podpořeného Hl. m. Prahou.
U příležitosti 30. výročí ČESON pořádáme Netopýří večírek [1.11.2021]
Česká společnost pro ochranu netopýrů slaví letos na podzim 30 let existence. A protože doba bohužel stále ještě příliš nepřeje osobním setkáním, rozhodli jsme se uspořádát alespoň akci virtuální. Všechny zájemce z řad široké veřejnosti zveme na první ze série webinářů nazvaných Netopýří večírky. Úvodní díl proběhne ve středu 10. listopadu 2021 od 18:00 hod. a jeho tématem bude monitoring netopýrů. Více zde.
Prožijte konec října s netopýry [22.10.2021]
Poslední říjnovou neděli 31.10. zveme všechny zájemce na dvě akce s netopýry: Od 14:00 do 16:00 hod. je v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy připraven program k ukončení výstavy "Netopýři tajemní a zranitelní" a od 16:00 hod. začíná Halloween s netopýry na Domečku v Chlumu u Třeboně. Podrobnější informace najdete zde. Akce se konají v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Předali jsme 120. plaketu Náš soused je netopýr [20.10.2021]
120. držitelem plakety "Náš soused je netopýr" se stal JK Jestřábí Oskava z Václavova u Oskavy. Předání proběhlo během tradičního Badatelského víkendu, který ve Václavově organizuje Asociace středoškolských klubů České republiky, z.s. a paní Květa Děrdová ze ZŠ Břidličná. Účastníci programu pod vedením kolegy Evžena Tošenovského mimo jiné vyrobily další netopýří budky, které byly pro zvýšení úkrytové nabídky vyvěšeny na vhodná místa v areálu a jeho blízkém okolí. V jedné z budov areálu JK Jestřábí se navíc nachází tradiční úkryt letní kolonie netopýrů ušatých (Plecotus auritus). Kromě toho spolek dlouhodobě spolupracuje při pořádání osvětových přírodovědných táborů pro děti, i monitoringu netopýrů. Akce "Náš soused je netopýr" probíhá v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Podrobnější informace o všech oceněných najdete zde.
Během léta bylo předáno 5 plaket  [11.9.2021]
Během léta bylo předáno dalších 5 památečních plaket v rámci akce "Náš soused je netopýr". Mezi oceněnými jsou správy tří významných památek: zámek Valeč, hrad Landštejn a klášter Chotěšov jsou tradičními zimovišti netopýrů a zároveň různou formou pomáhají s osvětou návštěvníků ohledně ochrany netopýrů. Dalšími držiteli ocenění se stali manželé Burešovi ze Soutic, kteří ve svém domě hostí letní kolonie dvou druhů netopýrů - n. velkého a ušatého. A také pan Elingr z Předměřic nad Jizerou, který si sám vyrábí a na svých budovách vyvěšuje budky pro netopýry. Všem oceněným patří velký dík! Podrobnější informace najdete na webu sousednetopyr.cz. Akce probíhá v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Zveme na akce s netopýry - září a říjen [27.8.2021]
Kromě Mezinárodní noci pro netopýry se můžete v září zúčastnit i dalších akcí, nabízejících bližší seznámení se zajímavým životem létajících savců: 4. září bude připraven infostánek ČESON na Dnu pro zoologické zahrady v Olomouci, 15., 21. a 29. září a 7. října se uskuteční tradiční večerní vycházky v pražských parcích (Stromovka, Milíčovský les). Ve čtvrtek 23. září proběhne ve Stromovce vypouštění uzdravených netopýrů ze záchranné stanice hl. m. Prahy. Od 8. září do 31. října lze navštívit výstavu "Netopýři tajemní a zranitelní" v muzeu v Jílovém u Prahy. Zároveň od 11. září do 31. října probíhá tato výstava v Domě přírody Moravského krasu. Více v kalendáři akcí.
Mezinárodní noc pro netopýry 2021 [1.8.2021]
Srdečně zveme na letošní ročník Mezinárodní noci pro netopýry! Vyberte si z pestré nabídky akcí, které se konají od 18. srpna do 25. září na různých lokalitách po celé ČR. Seznámíte se s netopýry zblízka, dozvíte se zajímavosti o jejich životě, uvidíte ukázky výzkumu netopýrů a navštívíte i řadu nevšedních míst. Přehled všech akcí najdete zde. Některé akce probíhají v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Nový online přenos z letní kolonie netopýrů [29.6.2021]
V letních koloniích netopýrů je v těchto dnech živo. Samice v úkrytech porodily mláďata a mají tak plno práce s kojením, zahříváním a čištěním svých potomků. Ti se postupně budou více osamostatňovat. Svědky těchto událostí můžete být i vy! V červnu jsme totiž spustili nový live stream z kolonie netopýrů velkých na půdě základní školy v Berouně. Více na webu Na půdě, tam to žije!. Přenos je realizován v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Doc. Vladimír Hanák obdržel prestižní zahraniční ocenění [21.6.2021]
S radostí vám sdělujeme, že počátkem června 2021 doc. RNDr. Vladimír Hanák, CSc., jeden ze zakladatelů České společnosti pro ochranu netopýrů a dlouholetý člen výboru, získal čestné členství jako nejvyšší možnou poctu od Americké mammaliologické společnosti (American Society of Mammalogists, ASM). Prezident společnosti, profesor Douglas A. Kent v laureátském dopise doslova píše: "Ocenění je odrazem Vaší vynikající kariéry v oboru mammalogie, Vašeho významného přínosu mammalogii jako takové a Vašeho přínosu domácím institucím a národnímu vědeckému životu. Mezi předchozí laureáty patří takové osobnosti, jako jsou George Gaylord Simpson, Francis Petter, Angel Cabrera, C. Hart Merriam, Oldfield Thomas a také další výjimeční vědci. Medaili za Vaše úspěchy obdržíte do příštího roku, kdy se ASM sejde v Tucsonu." Jistě není náhodou, že výjimečné ocenění Vladímíra Hanáka proběhlo právě při stoletém výročí ASM a k třicetiletému výročí ČESONu. Berme tedy tuto příležitost také jako ocenění celé české vertebratologie, zejména pak chiropterologie, o jejíž rozvoj se laureát tolik zasloužil. Srdečně mu gratulujeme. Připojujeme rovněž laudatio k nedávným devadesátinám V. Hanáka z pera prof. Ivana Horáčka, který kandidáta na ocenění nominoval.
Zveme na akce s netopýry - červen a červenec [1.6.2021]
Konečně jsou tu první letošní akce pro veřejnost! Nenechte si ujít večerní vycházky do pražských parků (8., 10. a 17. června). Další zajímavá setkání s netopýry i ptáky proběhnou v rámci cyklu exkurzí "Za tajemstvím létajících sousedů" - 18.6. v Horce nad Moravou, 26.6. v Olomouci, 27.6. v Ostravě, 29.6. v Praze - Zbraslavi, 1.7. v Praze - Radotíně a 14.7. ve Zlíně. Účastníci tradiční pouti v Čermné na Trutnovsku, která se uskuteční 10.7., se s životem netopýrů seznámí díky přednášce v místním kostele. Podrobnosti najdete v kalendáři akcí.
Květnový webinář o ochraně netopýrů v budovách [4.5.2021]
Zveme na další ze série webinářů, seznamující s aktuálními informacemi o dotačních programech na zateplování budov, podmínkami šetrných rekonstrukcí s ohledem na netopýry a řešením problematického výskytu netopýrů na půdách. Uskuteční se v úterý 18. května 2021 od 14:00 hod - více v pozvánce. Kromě pracovníků úřadů a firem v Jihočeském kraji se webináře mohou zúčastnit i další zájemci. Tato vzdělávací akce se koná v rámci projektu podpořeného MŽP a SFŽP ČR.
City Nature Challenge 2021 se blíží [22.4.2021]
I příroda ve městě je krásná a zajímavá. Podělte se o svoje pozorování a zúčastněte se ve dnech 30. dubna - 3. května 2021 celosvětové výzvy City Nature Challenge! Stačí vyfotit rostlinu, živočicha či houbu a svůj snímek (či snímky) poslat pomocí aplikace iNaturalist do celosvětové databáze. Pokud si nebudete jistí určením druhu, nemusíte mít obavy, aplikace s identifikací pomůže. Záznamy navíc dodatečně ověřují také odborníci. V ČR se letos do akce zapojí Praha, Brno a nově i Uherské Hradiště. Které město bude mít nejvíce pozorování a nejvíce vyfotografovaných druhů? Podrobnosti najdete zde.
EUROBATS slaví 30. výročí [7.4.2021]
Dohoda o ochraně populací evropských netopýrů (EUROBATS) je významnou mezinárodní úmluvou, jejímž cílem je koordinace legislativní i praktické ochrany letounů žijících na území Evropy. Byla uzavřena v roce 1991, tedy právě před 30 lety. Česká republika je jednou z nejstarších smluvních stran dohody, a to již od roku 1994. Na každoročních zasedáních náš stát reprezentuje zástupkyně Ministerstva životního prostředí Mgr. Libuše Vlasáková, členem vědeckého výboru je Mgr. Helena Jahelková, Ph.D. Rádi bychom jim při této příležitosti poděkovali za dobrou spolupráci. Zároveň jsme potěšeni, že ČESON může dlouhodobě plnit roli partnera MŽP při řešení odborných otázek a naplňování dohody. Velké díky patří také pracovníkům sekretariátu EUROBATS v Bonnu. Všem kolegům v ČR i v zahraničí přejeme mnoho úspěchů v další záslužné práci na ochraně ohrožených létajících savců!
Webinář o ochraně netopýrů v budovách [24.3.2021]
V úterý 6. dubna 2021 od 14:00 hod. proběhne další webinář věnovaný tématu ochrany netopýrů při rekonstrukcích a zateplování budov a řešení problémů s výskytem netopýrů na půdách. Webinář je primárně určen pracovníkům úřadů a firem v Karlovarském kraji, zúčastnit se však mohou i další zájemci. Bližší informace v pozvánce. Webinář se koná v rámci projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Začíná Netopýří rok plný dobrodružství - přidejte se k nám! [22.3.2021]
V závěru loňského roku jsme vydali novou publikaci "Netopýří rok plný zážitků". Tak trochu univerzální kalendář, s deníkovými záznamy jedné netopýří samičky, tak trochu zápisník s náměty na pozorování a pokusy v přírodě na každý měsíc roku. Bohužel, v důsledku stávajících opatření zatím není možné rozdávat ho během veřejných akcí a programů pro školy. Proto jsme připravili jeho internetovou verzi a k tomu navíc soutěž! Vydejte se do přírody - pozorujte, objevujte, pište, kreslete, foťte a sdílejte s námi své zážitky! Každý měsíc pak vylosujeme jednoho ze zúčastněných, který obdrží malou netopýří cenu! Sledujte náš facebook, kde budeme průběžně zveřejňovat aktuální informace.
Mezinárodní rok jeskyní a krasu [20.1.2021]
Mezinárodní speleologická unie (Union Internationale de Spéléologie) vyhlašuje rok 2021 jako Mezinárodní rok jeskyní a krasu. Cílem této kampaně je šířit informace o významu krasových oblastí, které představují nejen oblíbené turistické destinace, ale také například zásadní přírodní zdroj vody nebo biotop pro řadu druhů letounů. Tisková zpráva k zahájení kampaně. Partnery akce v ČR jsou Česká speleologická společnost, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa jeskyní ČR a Česká geologická služba. Podrobnější informace lze nalézt na webu www.speleo.cz.
Nové výukové materiály o netopýrech (nejen) pro děti [7.1.2021]
Během roku 2020 jsme vydali několik nových materiálů, které zábavnou a hravou formou přibližují život netopýrů. O pracovních listech "Netopýři v podzemí" a "Netopýři v parcích" jsme informovali již v létě. Koncem roku přibyl "Netopýří sešit pro starší děti", který obsahuje 15 kvízů a hádanek pro žáky 2. stupně základních škol. Poslední ze série publikací je "Netopýří rok plný zážitků" - deník netopýřice Lucky doplněný o tipy na pozorování přírody pro každý měsíc roku. Podrobnosti lze nalézt na stránce Výukové materiály. Pracovní listy i sešit jsou ke stažení ve formátu pdf. Zároveň připravujeme online podobu Netopýřího roku. Všechny materiály tak bude možné využít pro poučení a zábavu i v době epidemie. Publikace byly vydány v rámci projektů podpořených Hl. m. Prahou, SFŽP ČR a MŽP.