^ö^ ÚVOD ^ö^ O ORGANIZACI ^ö^ KONTAKTY ^ö^ PORADNA ^ö^ ODKAZY    


FaceBook

Anketa
Kterou z aktivit pro veřejnost byste uvítali rozšířit?
Celkem hlasovalo 36075.
43.4% (15670)
28.5% (10284)
28.1% (10121)

Naši sponzoři a partneřiČESON je členem organizace BatLife
Archív aktualit za rok 2022

Přehled všech aktualit za jednotlivé roky.

Odešel pan docent Vladimír Hanák [19.12.2022]
Nedlouho po odchodu Jiřího Flouska nás zastihla další velmi smutná zpráva. V sobotu 17. prosince 2022 zemřel ve věku 91 let doc. RNDr. Vladimír Hanák CSc., zakladatelská osobnost moderního výzkumu netopýrů, čestný člen ČESON a nezapomenutelný učitel několika generací našich netopýrářů. Pro všechny, kdo měli štěstí s Vladimírem se osobně setkat, je jeho odchod velmi bolestnou ztrátou. Jeho životní moudrost i fenomenální smysl pro humor provázející jeho velkorysý nadhled dokázaly do posledních chvil života vtisknout každému setkání nezapomenutelný punc pohody a životního optimismu. Bude nám velmi chybět. Milou vzpomínkou na Vladimíra Hanáka je film Netopýrolog režisérky Alice Růžičkové z roku 1996.
ČESON a ekologická výchova v roce 2022 [5.12.2022]
V uplynulém roce uskutečnili lektoři ČESON celkem 57 vzdělávacích akcí pro žáky mateřských, základních i středních škol a dále 2 přednášky pro studenty vysokých škol. Náplní přednášek, výukových programů a exkurzí bylo poznání způsobu života netopýrů, jejich významu v přírodě a možností jejich ochrany. Velká část z nich proběhla v Praze, a to díky projektu podpořenému hl. m. Prahou. Vzdělávací programy budou pokračovat i v roce 2023. Podrobnější informace a objednávkový formulář jsou k dispozici v sekci Programy pro školy.
Výsledky 1. ročníku soutěže  [30.11.2022]
Prvního ročníku soutěže o nejlepší blogový příspěvek z večerní výpravy za netopýry, která probíhala od 6. června do 31. října 2022 v rámci stejnojmenného vzdělávacího programu "Netopýří výzkumníci" se zúčastnilo celkem pět dětských kolektivů. Hodnotící komise ČESON ocenila jako dva nejlepší příspěvky dětí ze školní družiny MŠ a ZŠ Na Beránku z Prahy 12 a z klubu ASK ČR při ZŠ Břidličná. Vítězům blahopřejeme a zasíláme malou odměnu. Všem zúčastněným kolektivům moc děkujeme za spolupráci. Podrobnější informace o výsledcích soutěže najdete zde. Všechny příspěvky a další podklady k programu "Netopýří výzkumníci" na webu napude.sousednetopyr.cz. Soutěž probíhala v rámci projektu spolufinacovaného Hlavním městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Nová příručka  [25.11.2022]
Jedna z našich nejbližších partnerských organizací, Spoločnosť pre ochranu netopierov na Slovensku, vydala podrobnou příručku zaměřenou na problematiku ochrany netopýrů na půdách. Publikace vychází z metodických listů ČSOP, zpracovaných Danielem Horáčkem v roce 2021 (viz zde), jeho doporučení jsou doplněna množstvím dalších praktických příkladů ze Slovenska. Příručka je volně ke stažení na webu projektu Bat4Man, a to ve slovenském a v anglickém jazyce.
Zemřel Jiří Flousek - zakládající člen ČESON [18.11.2022]
S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 14. listopadu 2022 opustil naše řady zakládající člen ČESON, vynikající zoolog a výborný kamarád RNDr. Jiří Flousek, Ph.D. Vyjadřujeme upřímnou soustrast všem pozůstalým a budeme vždy vzpomínat! Poslední rozloučení s Jirkou proběhne v klášterním kostele ve Vrchlabí v pátek 25. listopadu 2022.
V rámci akce  [10.11.2022]
Během letních a podzimních měsíců bylo předáno dalších pět památečních plaket v rámci akce "Náš soused je netopýr". Ocenění převzal pan Jiří Doležal s rodinou z Nespek, manželé Hájkovi z Roztok u Křivoklátu, rodina Černých z Prahy, rodina Svobodových z Brna a pan Gajdůšek s rodinou ze Želechovických pasek na Zlínsku. Všichni ocenění mají ve svých domech či chatách úkryty letních kolonií netopýrů. Za vstřícný přístup k okřídleným sousedům jim patří velký dík! Podrobnější informace najdete zde. Akce probíhá v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Seminář o ochraně netopýrů a ptáků v nelesní zeleni - Praha [31.10.2022]
Pracovníky úřadů, správce parků, arboristy a všechny další zájemce zveme na podzimní seminář "Péče o stromy s ohledem na ptáky a netopýry", který se uskuteční v budově pražského magistrátu v úterý 22. listopadu 2022. Představeny budou nejen obecné zásady šetrné péče, ale i konkrétní příklady dobré praxe z Prahy a Olomouce. Podrobnosti a odkaz pro přihlášení najdete v pozvánce. Seminář pořádá ČESON ve spolupráci s ČSO, v rámci projektu spolufinancovaného Hl. městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Seminář o ochraně synantropních živočichů při stavebních úpravách budov - České Budějovice [3.10.2022]
Česká společnost ornitologická ve spolupráci s ČESON zvou na vzdělávací seminář, který se uskuteční v úterý 25. října 2022 v budově Krajského úřadu Jihočeského kraje v Českých Budějovicích. Na programu budou přednášky o ochraně ptáků a netopýrů při stavebních úpravách, včetně problematiky řešení kolizí ptáků se skleněnými plochami. Podrobnosti v pozvánce. Seminář se koná v rámci projektu Okřídlení sousedé, podpořeného grantem z Norských fondů.
Netopýří večírky online pokračují v říjnu [28.9.2022]
Zveme vás na další Netopýří večírek online! Víte, že někteří netopýři podnikají každoroční sezónní migrace na vzdálenost téměř 2 000 km? Jakými metodami lze tento fenomén zkoumat, kudy vedou tradiční migrační koridory a co při tom netopýry ohrožuje? To vše se můžete dozvědět v dalším díle Netopýřích večírků online, který proběhne v úterý 18. října od 18:00 hod. na platformě ZOOM. Přednášet bude Doc. Tomáš Bartonička, Ph.D. z Přírodověděcké fakulty MU Brno, ředitel ČESON. Podrobnější informace zde. Přehled dalších říjnových akcí s netopýry najdete v kalendáři.
Chiropterologický seminár 2022 [19.9.2022]
Kolegové ze Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku (SON) zvou na Chiropterologický seminár, který se koná ve dnech 14. - 15. října 2022 v obci Krásnohorská Dlhá Lúka (NP Slovenský kras). Bližší informace a registrační formulář jsou k dispozici na webu SON.
Výzkumnický batůžek nově k dispozici také v Třeboni [10.9.2022]
V rámci vzdělávacího programu ?Netopýří výzkumníci? bylo od 5. září spuštěno další výpůjční místo. Školní kolektivy a další organizované skupiny, které si chtějí vyzkoušet náš výzkumnický batůžek s ultrazvukovými detektory a dalším vybavením pro pozorování netopýrů v přírodě, si ho mohou po dohodě zapůjčit v Třeboňské záchranné stanici. Bližší informace jsou k dispozici na stránkách programu.
Akce s netopýry v září a říjnu [27.8.2022]
Kromě Mezinárodní noci pro netopýry je pro veřejnost připravena na přelom léta a podzimu celá řada dalších akcí. Blíže se seznámit s netopýry můžete v infostáncích v Poodří na Tour de aleje, v ZOO Olomouc, dále na večerních exkurzích v pražské Stromovce, v infostánku na Dnech stromů v Kunratickém lese, na Sousedském moštování ve Vojanových sadech nebo ve Zlíně na Stromových slavnostech. V Pevnosti poznání v Olomouci a v Chlumu u Třeboně budou netopýři součástí halloweenských oslav. Do konce září probíhá výstava o netopýrech v Praze v Toulcově dvoře a do konce října v Kynšperku nad Ohří. Sledujte kalendář akcí.
Mezinárodní noc pro netopýry 2022 [5.8.2022]
Srdečně zveme na další ročník Mezinárodní noci pro netopýry! Vyberte si z pestré nabídky více než 40 akcí, které se konají od 11. srpna do 1. října na různých lokalitách po celé ČR. Seznámíte se s netopýry zblízka, dozvíte se zajímavosti o jejich životě, uvidíte ukázky výzkumu netopýrů a navštívíte i řadu nevšedních míst. Přehled všech akcí najdete zde. Některé akce probíhají v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Netopýří geocachingová série má již 10 000 logů! [1.8.2022]
Během prázdnin překonala geocachingová série "S Drákulou v netopýřím světě" pomyslnou hranici 10 000 návštěv. Série 10 kešek, umístěných na zajímavých netopýřích lokalitách ve středních a jihozápadních Čechách, je v provozu pět let a po celou dobu se setkává s velkým zájmem hledačů. Od konce roku 2021 je navíc k dispozici nová bonusová mystery keš. V listingu každé kešky zanechal hrabě Drákula zajímavé poselství. Stačí jen vyrazit na výlet a hledat. Více na webu napude.sousednetopyr.cz .
Nový vzdělávací program  [7.6.2022]
Tento týden jsme spustili nový vzdělávací program pro školy, zájmové kroužky a další organizace, které se věnují práci s dětmi. Učitelé a lektoři si mohou zdarma zapůjčit výzkumnické batůžky, které obsahují potřebné vybavení pro pozorování a určování netopýrů pomocí ultrazvukových detektorů, a vyrazit s dětmi na dobrodružnou večerní vycházku. Aktuálně jsou batůžky k dispozici ve Stanici přírodovědců DDM hl. m. Prahy, v přípravě jsou ale i další výpůjční místa v Třeboni, Českých Budějovicích, Olomouci nebo Brně. Podrobnější informace najdete na webu. Aktivita je součástí projeků spolufinancovaných Hl. městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Prožijte červen a červenec s netopýry [31.5.2022]
Na přelom jara a léta jsme ve spolupráci s dalšími organizacemi a institucemi připravili řadu akcí pro veřejnost, kde se můžete potkat a blíže seznámit s netopýry i dalšími synantropními živočichy. Přijďte za námi do Prahy na Veletrh vědy, na hrad Lukov u Zlína, na muzejní noc v Soběslavi nebo do Vraného nad Vltavou. Proběhnou také dvě večerní netopýří vycházky do pražských parků a celá série exkurzí za okřídlenými sousedy (ptáky a netopýry) na různých místech na Moravě a v Praze. Případně sledujte speciální červnový díl Ornitologa na drátě, který bude věnovaný ptákům a netopýrům obývajícím půdy. Podrobnější informace o všech akcích najdete zde. Srdečně vás zveme!
Terénní setkání ČESON 2022 [3.5.2022]
Po několikaleté pauze srdečně zveme všechny členy na tradiční terénní setkání, které se uskuteční ve dnech 24.-26. června 2022 ve Václavově u Oskavy (okr. Šumperk). Veškeré informace o programu, ubytování i přihlášení najdete v pozvánce.
Zachránění netopýři rezaví z Plzeňska opět na svobodě [2.5.2022]
V sobotu 30.4.2022 jsme ve spolupráci se záchrannou stanicí DESOP Plzeň vypustili zpět do přírody 45 zachráněných netopýrů rezavých. Jednalo se o zvířata, která na podzim omylem zalétla škvírou v okně do soukromého bytu v zatepleném panelovém domě, kde vzhledem k nepřítomnosti majitele na delší dobu uvízla. Díky spolupráci správce budovy, záchranné stanice v Plzni a ČESON se po zimě strávené v umělém zimovišti podařilo tyto výkonné lovce hmyzu navrátit do volnosti. Více se dozvíte v tiskové zprávě.
Pozvánka na seminář k programu Netopýří výzkumníci  [28.4.2022]
Připravujeme nový vzdělávací program pro základní a střední školy a další organizace, zaměřený na pozorování netopýrů pomocí ultrazvukových detektorů. Pro učitele, lektory ekocenter, vedoucí kroužků i ostatní zájemce pořádáme ve středu 25. května 2022 v pražské Stromovce instruktážní seminář, na kterém se naučí pracovat s detektorem a seznámí se s možnostmi využití netopýřích výzkumnických batůžků pro zpestření výuky i dalších aktivit s dětmi. Podrobnější informace o programu semináře a přihláška v pozvánce. Seminář se koná v rámci projeků spolufinancovaných Hl. městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Mezinárodní seminář Netopýři Sudet [26.4.2022]
Srdečně zveme všechny zájemce na mezinárodní seminář věnovaný výzkumu a ochraně netopýrů v oblasti Sudet, který pořádá kolega Daniel Horáček. Tato tradiční akce se uskuteční ve Frýdlantu v Čechách 9. - 11. září 2022. Podrobnější informace a přihláška v pozvánce.
První jarní akce pro veřejnost [12.3.2022]
Srdečně zveme na první letošní akce pro veřejnost - například na Probouzení netopýrů do Javoříčských jeskyní v sobotu 26.3. nebo na další díl ze série Netopýřích večírků online - tentokrát o netopýřích námluvách, který proběhne v úterý 5.4. Následuje Den Země v Říčanech 24.4., víkend otevřených dveří v Kroužkovací stanici NM v Praze 30.4., superhrdinové v science centru VIDA! v Brně 30.4., a zahájení návštěvnické sezóny v třeboňské záchranné stanici 7.5. Bližší informace a další program najdete v Kalendáři akcí.
Pozvánka na valnou hromadu ČESON [7.3.2022]
Zveme všechny členy na valnou hromadu ČESON, která se uskuteční jako výjezdní víkendová akce ve dnech 20.-22. května 2022 v Lednici (okr. Břeclav). Podrobnější informace o programu v pozvánce.
Webinář  [14.1.2022]
Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu (SZKT) pořádá dne 3.2.2022 odborný webinář, zaměřený na ochranu živočichů při arboristických zásazích i komplexních úpravách parků. Přednášet budou rakouský stromolezec Stefan Knöpfer, ing. Alice Dědečková z odboru ochrany prostředí MHMP a dr. Eva Cepáková z ČESON. Webinář je určen pro arboristy, pracovníky ochrany přírody, správce zeleně, pedagogy a studenty odborných škol, ale i další zájemce. Podrobnosti zde. Přednáška "Obnova pražské Stromovky s ohledem na výskyt netopýrů a dalších chráněných živočichů" se koná v rámci projektu spolufinancovaného Hl. městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.