^ö^ ÚVOD ^ö^ O ORGANIZACI ^ö^ KONTAKTY ^ö^ PORADNA ^ö^ ODKAZY    


FaceBook

Anketa
Kterou z aktivit pro veřejnost byste uvítali rozšířit?
Celkem hlasovalo 36075.
43.4% (15670)
28.5% (10284)
28.1% (10121)

Naši sponzoři a partneřiČESON je členem organizace BatLife
Archív aktualit za rok 2014

Přehled všech aktualit za jednotlivé roky.

PF 2015 [23.12.2014]
Přejeme vám krásné vánoce a hodně štěstí, zdraví a energie v novém roce! PF 2015
Pozvánka na vernisáž výstavy  [16.12.2014]
Účastníky výtvarné soutěže "Můj kamarád netopýr", ale i všechny ostatní zájemce zveme na vernisáž stejnojmenné výstavy, která proběhne v úterý 20. ledna 2015 (viz přiložená pozvánka). Výstava se bude konat v prostorách Stanice přírodovědců DDM v Praze 5 a představí vítězné výtvarné práce z obou kol soutěže, jakož i další zdařilé obrázky, které nemohly být oceněny. Vernisáž bude spojena se slavnostním vyhlášením výsledků druhého kola výtvarné a literární soutěže a předáním věcných cen výhercům. Kromě vernisáže lze výstavu shlédnout také v rámci Týdne otevřených dveří ve Stanici přírodovědců, který proběhne ve dnech 26-29. ledna 2015 (vždy dopoledne od 9 do 12 hod.).
Výsledky výtvarné a literární soutěže (2. kolo)   [16.12.2014]
Také druhé, podzimní kolo našich soutěží pro pražské školy má již své vítěze! Ve výtvarné soutěži "Můj kamarád netopýr" se sešlo celkem 143 obrázků, které byly hodnoceny ve třech věkových kategoriích. V každé kategorii byly vybrány tři nejlepší práce a kromě toho porota udělila ještě další zvláštní ceny za zajímavý nápad či kompozici. V první kategorii vyhrál Matyáš Beck ze ZŠ Jarov, v druhé kategorii Dora Úlehlová rovněž ze ZŠ Jarov a ve třetí kategorii Anna Marie Kocychová ze ZŠ Curie. Do literární soutěže "Jak jsem potkal netopýry" přispělo svými pracemi celkem 13 žáků. Vítězem první kategorie se stala Zlata Mackanuková ze ZŠ Jarov, ve druhé kategorii byly shodně oceněny básničky Kristiny Drahošové a Natálie Šimákové, obě ze ZŠ Jarov. Ve třetí kategorii získala cenu za účast Markéta Kratochvílová z Gymnázia Jana Palacha. Podrobnější výsledky obou soutěží naleznete zde. Soutěže probíhaly v rámci projektu podpořeného hlavním městem Prahou.
Městská zeleň - šance pro přírodu! [7.11.2014]
Česká společnost ornitologická ve spolupráci s Odborem životního prostředí Magistrátu hlavního města Prahy a Českou společností pro ochranu netopýrů vás zvou na seminář Městská zeleň - šance pro přírodu! Podrobnosti zde.
Seminář k výukovému programu  [31.10.2014]
Poslední z našich letošních instruktážních seminářů k výukovým programům o netopýrech se uskuteční 26. listopadu 2014. Seminář bude zaměřen na program "Netopýři a les", který je určen žákům 1. stupně ZŠ. Zúčastnit se mohou zejména učitelé pražských škol a ekocenter, které srdečně zveme! Podrobnosti jsou uvedeny v přiložené pozvánce.
Zoologické dny v Brně 2015  [30.10.2014]
Všechny vás opět srdečně zveme do Brna na tradiční setkání zoologů různých specializací. Konference se bude konat ve dnech 12. a 13. února 2015 prostorách Ekonomicko - správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Bližší informace naleznete zde soubor a nebo za těchto stránkách http://zoo.ivb.cz/
Kontroly opatření na ochranu netopýrů při zateplování budov [20.10.2014]
V průběhu září a října pokračoval monitoring netopýrů na 14 pražských sídlištích. Podzimní, v pořadí již třetí kontrola lokalit, měla ukázat rozsah využívání úkrytů v panelových domech v období podzimní migrace a páření. Kromě toho pokračovaly také kontroly již zateplených budov, kde měla být na základě dřívějších průzkumů a doporučení realizována různá opatření na ochranu netopýrů a jejich úkrytů. Při kontrolách byla sledována nejen správnost provedení těchto opatření, ale také jejich efektivita, tj. zda zachovalé nebo náhradní úkryty netopýři skutečně využívají. Celkové vyhodnocení bude provedeno až po poslední, listopadové kontrole, již nyní nás však těší obsazené úkryty v podstřeší zateplených domů na Praze 12, v Ruzyni či Zbraslavi. Sledování domů probíhá díky grantové podpoře Hlavního města Prahy.
Nová rezoluce na ochranu netopýrů při zateplování budov [8.10.2014]
V polovině září proběhlo v Bruselu další zasedání členských států EUROBATS (Dohody o ochraně populací evropských netopýrů). V rámci programu bylo schválena také nová rezoluce věnovaná ochraně netopýrů při zateplování budov. Rezoluce je dalším významným krokem na cestě k prosazení potřebných systémových opatření a zajištění ochrany netopýrů v budovách nejen na našem území, ale i v ostatních evropských státech. Schvalování předcházel seminář organizovaný zástupci ČESON, v rámci kterého byly účastníkům zasedání prezentovány dosavadní zkušenosti s řešením této problematiky na území ČR a který významně přispěl k přijetí rezoluce.
Seminář Záchrana ohrožených netopýřích kolonií [7.10.2014]
Zveme vás na seminář Záchrana ohrožených netopýřích kolonií, který pořádá ZO ČSOP Nyctalus ve spolupráci s ČESON a dalšími organizacemi dne 4.11.2014 v Brně a 6.11.2014 v Praze. Podrobnosti a přihláška zde.
Mezinárodní noc pro netopýry v Lednici [13.9.2014]
Oznamujeme, že pro nepřízeň počasí jsme nuceni noc pro netopýry, plánovanou v Lednickém parku 13.9.2014 od 20:00, zrušit.
Pozvánka na seminář k novému výukovému programu [11.9.2014]
Učitele pražských základních a středních škol, pracovníky ekocenter a další zájemce věnující se práci s dětmi zveme na instruktážní seminář k novém výukovému programu pro 2. stupeň ZŠ a střední školy "Tajuplný svět netopýrů". Seminář se uskuteční ve středu 8. října 2014 v budově Magistrátu hl. m. Prahy. Účastníci semináře se podrobně seznámí s náplní výukového programu a dalšími náměty na doplňující tvořivé a vzdělávací aktivity. Zároveň získají zdarma výukový balíček pro vlastní realizaci programu. Podrobnější informace v přiložené pozvánce. Seminář je součástí projektu podpořeného Hlavním městem Prahou.
Podzimní vycházky za pražskými netopýry [5.9.2014]
V září jsme připravili další večerní vycházky do Stromovky, Milíčovského lesa a Divoké Šárky zaměřené na pozorování netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru, který umožňuje zachycovat a poslouchat jejich jinak neslyšitelné echolokační a lovecké signály. Akce probíhají ve spolupráci s Lesy hlavního města Prahy, konkrétní termíny, časy a místa srazu najdete na webu SEV LHMP. Vzhledem k omezenému počtu účastníků na jednotlivé exkurze je nutné se přihlásit předem.
Vzdělávací programy a soutěže pro pražské děti pokračují! [3.9.2014]
I v tomto školním roce nabízíme pražským školám přednášky a výukové programy seznamující žáky se zajímavým životem netopýrů. Během září se děti spolu s pedagogy a rodiči mohou zúčastnit také večerních vycházek do pražských parků, zaměřených na sledování netopýrů pomocí ultrazvukových detektorů. Na přednášky a exkurze pak navazuje literární a výtvarná soutěž, jejíž druhé kolo právě začíná. Nabídku všech programů a bližší podmínky soutěže najdete zde.
Pozvánka na Chiropterologický seminár 2014 [12.8.2014]
Slovenští kolegové zvou všechny příznivce netopýrů na 5. Chiropterologický seminár, který se bude konat 16-18. října 2014 v Banské Štiavnici. Upozornění: čas na přihlášení je jen do konce srpna! Bližší informace najdete zde.
Projekt Netopýří poradna [1.8.2014]
Poradenský servis pro veřejnost, veřejnou správu, firmy a další zájemce funguje nepřetržitě i tomto roce. Konzultace jsou poskytovány telefonicky, e-mailem a v případě potřeby i prostřednictvím osobní návštěvy. V červenci získal projekt "Netopýří poradny" grantovou podporu od Českého nadačního fondu pro vydru. Děkujeme.
Zemřel prof. Jiří Gaisler [22.7.2014]
S lítostí oznamujeme, že dne 17. 7. zemřel po vážném úrazu prof. RNDr. Jiří Gaisler, DrSc., jeden ze zakladatelů moderní české chiropterologie a první dlouholetý předseda České společnosti pro ochranu netopýrů. Svým výzkumným, organisačním i pedagogickým působením Jiří Gaisler průběžně ukazoval, že promyšleným přístupem a entusiatickým vztahem k předmětu zájmu lze se i v ne zcela ideálních podmínkách dopracovat poznatků mimořádné vědecké ceny a zúročit je representativním způsobem i v nejšírším světovém kontextu. I díky němu si naše chiropterologie vydobyla jedinečného renomé, které v mezinárodním vědeckém kontextu požívá. Prof. Jiří Gaisler byl kolegou a přítelem, s jehož náhlou ztrátou nebude snadné se vyrovnat. V každém případě: jeho památka a inspirace nebudou zapomenuty. Rozloučení s prof. Gaislerem proběhne v pátek 25.7. v Brně.
Mezinárodní noc pro netopýry 2014 [21.7.2014]
I v letošním roce se přidáváme k tzv. Mezinárodní (dříve Evropské) noci pro netopýry. Ve spolupráci s dalšími partnery jsme připravili řadu akcí pro veřejnost, kde se můžete dozvědět mnoho zajímavých informací o životě netopýrů, jejich výzkumu a ochraně. Přehled všech 43 akcí, které se konají od 10. srpna do 19. září po celé ČR, naleznete zde. Srdečně zveme!
Nabídka výukových balíčků pro ZŠ a SŠ [4.7.2014]
K výukovému programu "Netopýři a les" v červnu přibyl ještě druhý, nazvaný "Tajuplný svět netopýrů". První z nich je určen žákům 1. stupně ZŠ, druhý je zaměřen na starší děti - 2. stupeň ZŠ a SŠ. Výukové programy hravou formou přibližují dětem život netopýrů a motivují je k jejich ochraně. V obou případech byl program připraven jako balíček obsahující metodiku pro lektory (popis jednotlivých aktivit a úkolů), pracovní listy, fotografie, zvukové záznamy a další pomůcky - viz foto 1 a foto 2. Plná cena výukového balíčku je 300,- Kč, snížená cena pro pražské školy činí 200,- Kč a zvýhodněná cena pro členy ČESON je 100,- Kč. V případě zájmu nás prosím kontaktujte na netopyr@ceson.org.
Výsledky výtvarné a literární soutěže (1. kolo) [27.6.2014]
Na konci června bylo vyhodnoceno první kolo výtvarné soutěže "Můj kamarád netopýr" a literární soutěže "Jak jsem potkal netopýry", které probíhaly v rámci vzdělávacího projektu pro pražské školy. Ve výtvarné soutěži se sešlo celkem 207 obrázků a jedna kolektivní třídní práce, které byly hodnoceny ve třech věkových kategoriích: 6 - 7 let, 8 - 9 let a 10 - 12 let. V každé kategorii byly vybrány tři nejlepší práce a kromě toho porota udělila ještě další zvláštní ceny za zajímavý nápad či kompozici. V první kategorii vyhrála Eva Belšánová ze ZŠ Satalice, v druhé kategorii Marie Rousová ze ZUŠ U Prosecké školy a ve třetí kategorii Amálie Rousová rovněž ze ZUŠ U Prosecké školy. Do literární soutěže přispěly svými pracemi tři žákyně, vítězem se stala Viola Bláhová z Gymnázia Špitálská s povídkou "Naše rodina a netopýři". Podrobnější výsledky obou soutěží naleznete zde.
Červnový monitoring netopýrů na pražských sídlištích [15.6.2014]
V průběhu června pokračuje monitoring výskytu netopýrů na pražských sídlištích. Červnová kontrola má za cíl zjistit, zda se v panelových domech nachází úkryty letních kolonií samic s mláďaty. Jeden takový úkryt byl například čerstvě objeven v podstřeší panelového domu Na Zvoničce č.p. 19 v Bráníku - zdejší kolonii netopýra večerního tvoří cca 30 samiček. Pražský monitoring probíhá aktuálně na 14 lokalitách a to díky grantové podpoře Hlavního města Prahy.
Červnové vycházky za pražskými netopýry [22.5.2014]
Na začátek června jsme připravili večerní vycházky do Stromovky, Milíčovského lesa a Divoké Šárky zaměřené na pozorování netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru, který umožňuje zachycovat a poslouchat jejich jinak neslyšitelné echolokační a lovecké signály. Akce probíhají ve spolupráci s Lesy hlavního města Prahy, konkrétní termíny, časy a místa srazu najdete na webu SEV LHMP. Vzhledem k omezenému počtu účastníků na jednotlivé exkurze je nutné se přihlásit předem.
Výtvarná a literární soutěž pro pražské děti [30.4.2014]
ČESON vyhlašuje výtvarnou a literární soutěž pro žáky pražských škol. Výtvarné soutěže se mohou zúčastnit děti do 12 let, které nám pošlou obrázek na téma "Můj kamarád netopýr". Starší žáci mohou ztvárnit své zážitky ze setkání s netopýry literárně, formou krátké povídky či básničky, v rámci soutěže "Jak jsem potkal netopýry". Uzávěrka obou soutěží je 15. června 2014. Bližší podmínky naleznete v přílohách (výtvarná soutěž, literární soutěž). Soutěže probíhají v rámci projektu podpořeného hlavním městem Prahou.
Valná hromada ČESON 2014 [29.4.2014]
Letošní valná hromada ČESON se uskuteční v sobotu 10. května v prostorách PřF UK v Praze. Podrobnosti v pozvánce.
Záchrana netopýrů ze zavalené štoly na Olomoucku [26.4.2014]
Unikátní záchranný transfer provedli 22.4.2014 členové ČESON v součinnosti s báňskými záchranáři za finanční podpory MŽP. Při pravidelném monitoringu zimoviště letounů v EVL Velká Střelná - štoly u Hrubé Vody na Olomoucku bylo v lednu zjištěno, že zloději kovů vykradli výztuže ze vstupní chodby štoly Libor a způsobili tak její zával. V této části zimoviště zůstalo odříznuto přes 200 vrápenců a netopýrů. Zatímco vrápenci dokázali díky lepším manévrovacím schopnostem vylétnout 40 m vysokou větrací šachtou, ostatním netopýrům museli stejnou cestou pomoci jejich zachránci. Celkem jich úspěšně přestěhovali 166, a to především kriticky ohrožených netopýrů brvitých, pro něž je tato lokalita jedním z největších zimovišť v ČR.
Nabídka programů pro školy 2014 [24.3.2014]
V letošním roce jsme připravili pro školy kromě tradičních přednášek spojených s ukázkou živých zvířat také dva nové výukové programy a večerní vycházky za netopýry do vybraných pražských parků. Podrobnější informace o programech najdete zde. Na území Prahy jsou programy realizovány v rámci projektu podpořeného Hlavním městem Prahou.
Seminář o ochraně netopýrů při rekonstrukcích budov v Brně [17.3.2014]
Další seminář zaměřený na seznámení s opatřeními na ochranu netopýrů a ptáků při stavebních úpravách budov se uskuteční 10. dubna v budově Krajského úřadu Jihomoravského kraje v Brně. Srdečně vás zveme. Podrobnější informace naleznete v pozvánce.
Monitoring netopýrů na pražských sídlištích [17.3.2014]
I v letošním roce pokračuje díky finanční podpoře hlavního města Prahy monitoring výskytu netopýrů na pražských sídlištích. Tímto způsobem se snažíme v předstihu získat data, která jsou následně podkladem pro plánování vhodných postupů a opatření na ochranu netopýrů během zateplování a dalších stavebních úprav těchto budov. Monitoring, který naplno vypukne v dubnu, je zatím plánován na 15 lokalitách. Pokud byste se do projektu chtěli zapojit a s mapováním pomoci, velmi to uvítáme - kontaktujte nás na e-mailu: netopyr@ceson.org nebo tel: 737121672. Případně můžete zadat svá pozorování přímo do databáze přes webový formulář zde. Předem děkujeme.
Pozvánka na instruktážní seminář k výukovému programu  [10.2.2014]
Učitele pražských základních škol a pracovníky pražských ekocenter zveme na instruktážní seminář k novém výukovému programu pro 1. stupeň základních škol "Netopýři a les". Seminář se bude konat ve čtvrtek 6. března 2014 v budově Magistrátu hl. m. Prahy. Účastníci semináře se podrobně seznámí s náplní výukového programu a dalšími náměty na doplňující tvořivé a vzdělávací aktivity. Zároveň získají zdarma výukový balíček "Netopýři a les". Veškeré podrobnosti jsou uvedeny v přiložené pozvánce.
Další semináře o ochraně netopýrů při rekonstrukcích budov [27.1.2014]
Další semináře zaměřené na seznámení s opatřeními na ochranu netopýrů a ptáků při stavebních úpravách budov se uskuteční 6. a 11. února na Přírodověděcké fakultě UP v Olomouci. Semináře se konají v rámci projektu "Pod jednou střechou" podpořeného z Programu švýcarsko-české spolupráce. Bližší informace a přihláška ke stažení zde.
Výsledky soutěže Jak jsem potkal netopýry [9.1.2014]
Do literární soutěže, kterou jsme vyhlásili v polovině minulého roku, se sešlo celkem 35 příspěvků, jejichž motivem bylo setkámí s netopýry (33 v kategorii autorů do 15 let a 2 v kategorii nad 15 let). V první kategorii zvítězila povídka Narozena netopýrem od Lucie Sajbotové ze ZŠ Břidličná. Na druhém místě skončila Babora Juráňová ze stejné školy a její Netopýři, třetí místo obsadila Johana Timplová z Týnce nad Sázavou s povídkou Jak jsem se setkal s Barabiášem. V kategorii dospělých získala těsné prvenství Kateřina Ševčíková z Olomouce, která popisuje svou Noc se skřítky. Všem výhercům gratulujeme a posíláme odměnu. Všem ostatním účastníkům děkujeme za jejich snahu. Soutěž proběhla v rámci projektu "Pod jednou střechou" podpořeného z Programu švýcarsko-české spolupráce.