^ö^ ÚVOD ^ö^ O ORGANIZACI ^ö^ KONTAKTY ^ö^ PORADNA ^ö^ ODKAZY    


FaceBook

Anketa
Kterou z aktivit pro veřejnost byste uvítali rozšířit?
Celkem hlasovalo 36075.
43.4% (15670)
28.5% (10284)
28.1% (10121)

Naši sponzoři a partneřiČESON je členem organizace BatLife
Archív aktualit za rok 2015

Přehled všech aktualit za jednotlivé roky.

PF 2016 [31.12.2015]
Přejeme všem pevné zdraví a hodně štěstí v nadcházejícím roce 2016. Těšíme se na viděnou v rámci realizace našich projektů a nezapomeňte, že "na půdě, tam to žije!" - stejně jako na fotografii letní kolonie netopýra ušatého od Daniela Horáčka na našem pf 2016.
ČESON a ekologická výchova v roce 2015 [20.12.2015]
V letošním roce lektoři ČESON uskutečnili téměř stovku přednášek, výukových programů a exkurzí pro děti ze základních, středních i mateřských škol v různých koutech republiky. Tento nárůst aktivit v oblasti ekologické výchovy byl umožněn díky projektům podpořeným Ministerstvem životního prostředí a Hlavním městem Prahou. Přednášky a ostatní vzdělávací programy budou pokračovat i v roce 2016, a to počínaje březnem. Podrobnější informace a objednávkový formulář lze nalézt v sekci Programy pro školy.
Nová publikace Netopýři Krkonoš [15.11.2015]
V roce 2015 byla vydána nová publikace "Netopýři českých a polských Krkonoš". Publikace shrnuje výsledky tříletého projektu, v rámci kterého byla pomocí ultrazvukových detektorů sledována intenzita letové aktivity netopýrů na vybraných lokalitách ve 12 různých biotopech na území obou národních parků a jejich ochranných pásem. Terénní výzkum, stejně jako vyhodnocení dat a přípravu publikace zajišťovali vybraní členové ČESON. Publikace je k dispozici ke stažení ve formátu pdf na webových stránkách KRNAPu.
Zveme na poslední seminář k výukovému programu [2.11.2015]
Letošní cyklus školení pro učitele a lektory ekocenter uzavírá seminář věnovaný výukovému programu pro 1. stupeň základních škol "Netopýři a les". Seminář se koná v úterý 1. prosince v prostorách Magistrátu hlavního města Prahy (viz pozvánka). Všichni zájemci jsou srdečně zváni.
Nové pohledy pro ochranu netopýrů [30.10.2015]
Díky projektu podpořeném Hlavním městem Prahou vznikly nové pohledy, které upozorňují na význam netopýrů a potřebu ochrany jejich úkrytů a současně vybízejí veřejnost ke spolupráci formou inzerátu na téma "hledám bydlení". Pro zájemce budou k dipozici v kanceláři ČESON nebo na našich akcích pro veřejnost.
Podzimní semináře věnované ochraně synantropních netopýrů a ptáků [8.10.2015]
V listopadu proběhnou další tři vzdělávací semináře věnované problematice ochrany synantropních ptáků a netopýrů. Program seminářů zahrnuje jak přednášky věnované vhodným postupům při rekonstrukcích budov, tak i další aktuální témata jako je problém ochrany ptáků před nárazy do průhledných ploch nebo ochrany netopýrů při kácení stromů. Semináře se konají v následujících termínech: 3.11. v Českých Budějovicích, 10.11. ve Slaném a 26.11. v Olomouci. Pozvánky s přihláškou ke stažení zde: Č. Budějovice, Slaný, Olomouc. Semináře probíhají v rámci projektu popodřeného MŽP, nemusí vyjadřovat stanovisko MŽP.
Nový projekt zaměřený na ochranu letních kolonií [8.10.2015]
Díky finanční podpoře SFŽP ČR a MŽP zahajujeme nový projekt nazvaný "Na půdě tam to žije! - aneb poznejte tajemný svět netopýrů." Projekt je zaměřený především na ochranu letních kolonií netopýrů vázaných na úkryty v budovách a zahrnuje celou řadu aktivit poradenského, vzdělávacího a osvětového charakteru. Projekt poběží až do konce roku 2017 a o jednotlivých aktivitách zde budeme průběžně informovat.
Konference Ochrana vtakov a netopierov v budovách na Slovensku [21.9.2015]
Zveme všechny zájemce na konferenci věnovanou problematice ochrany ptáků a netopýrů v budovách na Slovensku i v ČR, která se uskuteční v úterý 27. října 2015 v Žilině. Více informací najdete v přiložené pozvánce, přihláška ke stažení zde.
Podzimní exkurze za pražskými netopýry [11.9.2015]
Od 16. do 30. září 2015 se bude konat další cyklus oblíbených večerních výprav za netopýry do pražských parků. Pomocí ultrazvukového detektoru budou moct děti i dospělí pozorovat lovící netopýry v Divoké Šárce, ve Stromovce a v Milíčovském lese. Exkurze probíhají ve spolupráci se Střediskem ekologické výchovy Lesů hl. m. Prahy. Bližší informace najdete zde.
Instruktážní semináře k výukovému programu  [2.9.2015]
Učitele 2. stupně základních škol, učitele středních škol i lektory ekocenter zveme na podzimní instruktážní semináře k výukovému programu "Tajuplný svět netopýrů". Vybrat si můžete ze dvou termínů: 8. října se koná seminář v Praze, 14. října pak v Brně. Účastníci se podrobně seznámí s náplní výukového programu, aby ho mohli sami používat při výuce. Zároveň získají zdarma výukový balíček. Více informací najdete v pozvánkách (pozvánka Praha, pozvánka Brno).
Další plaketa Náš soused je netopýr předána v Praze [2.9.2015]
Další plaketa v rámci akce "Náš soused je netopýr" byla předána paní Martině Pernecké a rodině Kulhánkových z Prahy v rámci programu Mezinárodní noci pro netopýry na Toulcově dvoře. Ocenění majitelé mají za okenicemi na své chatě ve středních Čechách již mnoho let úkryt letní kolonie netopýrů, kterým přizpůsobili i letošní výměnu oken. Více najdete na webu sousednetopyr.cz. Akce Náš soused je netopýr probíhá v rámci projektu podpořeného Hlavním městem Prahou a MŽP.
Mezinárodní noc pro netopýry 2015 [31.7.2015]
Chcete se dozvědět více o životě netopýrů? Zajímá vás, jak probíhá výzkum těchto tajuplných nočních savců? Rádi byste si prohlédli živého netopýra zblízka? Pak je tu pro vás další ročník tradiční Mezinárodní noci pro netopýry. Vybrat si můžete z nabídky více než 40 akcí, které se konají po celé republice od 13. srpna do 25. září 2015. Jejich přehled najdete v pozvánce.
Výpravy za netopýry do pražských parků [18.5.2015]
Děti z pražských škol a jejich učitelé i rodiče budou mít opět možnost vyrazit na dobrodružnou večerní exkurzi za netopýry. V květnu a červnu jsme připravili celkem tři vycházky do pražských parků (Milíčovský les, Stromovka), spojené se sledováním netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru. Akce pořádáme ve spolupráci se Střediskem ekologické výchovy Lesů hl. m. Prahy. Na jejich stránkách najdete aktuální termíny exkurzí. Vycházky probíhají v rámci projektu podpořeného Ministerstvem životního prostředí.
Pozvánky na další akce pro veřejnost [30.4.2015]
V sekci Kalendář akcí byl aktualizován přehled akcí pro veřejnost, které jsme připravili v květnu a v červnu v rámci projektu podpořeného MŽP "Nebojte se žít s netopýry pod jednou střechou". Všechny zájemce srdečně zveme!
Instruktážní seminář k výukovému programu  [22.4.2015]
Ve čtvrtek 21. května 2015 se v Otevřené zahradě Nadace Partnerství v Brně bude konat instruktážní seminář k výukovému programu pro 1. stupeň základních škol "Netopýři a les". Na seminář srdečně zveme učitele základních škol a pracovníky ekocenter, kteří mají zájem tento materiál využívat při výuce. Účastníci semináře se podrobně seznámí s náplní výukového programu a dalšími náměty na doplňující tvořivé a vzdělávací aktivity. Zároveň získají zdarma výukový balíček "Netopýři a les". Veškeré podrobnosti jsou uvedeny v přiložené pozvánce.
Nabídka programů pro školy v roce 2015 [20.4.2015]
V letošním roce rozšiřujeme nabídku našich vzdělávacích programů, které jsme loni s úspěchem zahájili v pražských školách. Díky zapojení dalších lektorů v Brně a Olomouci si nyní přednášky s ukázkou živých handicapovaných netopýrů či speciální výukové programy mohou objednávat školy z různých koutů České republiky. Plánovány jsou také večerní vycházky do parků s pozorováním netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru. Podrobné informace najdete zde. Programy jsou realizovány v rámci projektu podpořeného Ministerstvem životního prostředí.
Pozvánka na valnou hromadu a terénní setkání [20.3.2015]
Zveme vás na letošní valnou hromadu ČESON spojenou s terénním setkáním, které se uskuteční o víkendu 18.-19. dubna 2015 v Litoměřicích. Podrobnější informace v pozvánce.
MŽP podpořilo naše projekty na rok 2015 [16.3.2015]
Naše projekty byly úspěšné v grantovém řízení MŽP na podporu aktivit neziskových organizací. Děkujeme! Projekt "Nebojte se žít s netopýry pod jednou střechou" navazuje na dosavadní aktivity zaměřené na ochranu netopýrů vázaných na úkryty v budovách. Díky podpoře můžeme dál poskytovat bezplatný poradenský servis, chystáme vydání několika informačních materiálů, uspořádání dalších vzdělávacích seminářů pro veřejnou správu, projektanty a stavební firmy, či řadu osvětových akcí pro veřejnost. Náplní druhého projektu "Poznej tajemný svět netopýrů" je spolupráce se školami v rámci EVVO. Kromě řady vzdělávacích programů jsou v plánu i další instruktážní semináře k novým výukovým programům, které se tak budou moci rozšířit po celé ČR.
Nová publikace o netopýrech [15.3.2015]
Správa jeskyní ČR vydala novou knihu nazvanou Naši netopýři. Autorem je RNDr. Miloš Anděra, přední český zoolog a dlouholetý člen ČESON. Kniha obsahuje základní informace o životě letounů, představuje druhy žijící v ČR s důrazen na ty, které využívají jeskynní prostory, ale i praktické informace o tom, co dělat v případě nálezu zraněného netopýra apod. Vše doplňují krásné fotografie. Za zvýhodněnou cenu 160 Kč lze knihu zakoupit buď na jednotlivých správách jeskyní, nebo na průhonickém pracovišti SJ ČR (lze zaslat poštou na dobírku - viz: stránky SJ ČR.
Pozvánka na první jarní akce [3. březen 2015]
Zveme vás na první jarní akce o netopýrech a s netopýry. Jejich přehled včetně podrobnějších informací najdete v sekci "kalendář akcí". Těšíme se na viděnou!