^ö^ ÚVOD ^ö^ O ORGANIZACI ^ö^ KONTAKTY ^ö^ PORADNA ^ö^ ODKAZY    


FaceBook

Anketa
Kterou z aktivit pro veřejnost byste uvítali rozšířit?
Celkem hlasovalo 36075.
43.4% (15670)
28.5% (10284)
28.1% (10121)

Naši sponzoři a partneřiČESON je členem organizace BatLife
Archív aktualit za rok 2010

Přehled všech aktualit za jednotlivé roky.

PF 2011 [31.12.2010]
Děkujeme za spolupráci v uplynulém roce a přejeme hodně štěstí v Roce netopýra 2011 vám i vašim létajícím sousedům. pfko
Záchrana netopýřího úkrytu ve Slaném [7.12.2010]
Během zateplování panelového domu v ul. Všehlušická ve Slaném byl pracovníky stavební firmy Slánská stavební s.r.o. zjištěn výskyt zimujících netopýrů ve spáře mezi panely. Díky spolupráci firmy, odboru životního prostředí a ČESON se podařilo tento úkryt zachovat i do budoucna pomocí instalace tří průlezných budek, aniž by došlo k omezení stavebních prací. Budky poskytl ČESON zdarma v rámci projektu podpořeného DBU, Nadací Patnerství a MŽP ČR.
Vawky pastí pro netopýry [18.11.2010]
Jak zjistili kolegové ze ZO ČSOP Nyctalus, mohou být některé vawky smrtící pastí pro netopýry. V posledních letech vyhledávají některé druhy netopýrů své úkryty často také v budovách, většinou v různých štěrbinách nebo dutinách. Některé typy venkovních krytů vawek mají velké otvory, kterými se netopýři snadno protáhnou( viz foto ). Pokud nezůstanou jen v přívodové trubce, dostanou se do pasti, z níž pro většinu z nich není úniku. Když se v kamnech zatopí, netopýři se zde za živa upečou. Jak tomu zabránit? Ověřte přítomnost netopýrů v kamnech, než zatopíte - lze poznat podle škrábání a případně i určitého zápachu (zvlášť pokud se vawky dlouhodobě nepoužívali). Víte-li, že u Vás ve wavkách či přívodové rouře netopýři zatím nebydlí, prosím připevněte na kryt pletivo (5x5 mm nebo menší), aby se Vaše kamna nestala podobnou pastí.
Ochrana rorýsů a netopýrů nejen při rekonstrukcích budov [4.11.2010]
Zveme vás na seminář Ochrana rorýsů a netopýrů nejen při rekonstrukcích budov, který se uskuteční v pátek 3.12. 2010 v Praze. Seminář volně navazuje na semináře realizované v letech 2009-2010, jeho náplní je zhodnocení dosavadních zkušeností z řešením uvedené problematiky nejen v ČR a prezentace nových poznatků získaných v průběhu posledních dvou let. Podrobnější informace o programu v pozvánce.
Pozvánka na výstavu Netopýři [6.10.2010]
Srdečně Vás zveme na výstavu o netopýrech, která probíhá v Muzeu Říčany od 2.10. do 21.11.2010. Na výstavě si můžete prohlédnout fotografie všech druhů našich netopýrů a dozvědět se informace o jejich životě, seznámit se s metodami výzkumu nebo si poslechnout jejich hlasy v ultrazvukovém detektoru. V úterý 12.10 je navíc připraven doprovodný program - ukázky živých ochočených netopýrů a promítání filmu Netopýři ve tmě. Plakát ke stažení
Chiropterologický seminár 2010 [5.10.2010]
Srdečně Vás zveme na další Chiropterologický seminář, který pořádají 11. listopadu 2010 kolegové ze Slovenska ve Východoslovenském múzeu v Košicích. Podrobnější informace a přihlášku naleznete zde
Zasedání smluvních stran EUROBATs 2010 [6.9.2010]
Ve dnech 20. - 22. září 2010 se v Top hotelu v Praze na Chodově uskuteční 6. zasedání smluvních stran Dohody o ochraně populací evropských netopýrů (EUROBATS). Je to poprvé v novodobé historii ČR, kdy naše země hostí zasedání smluvních stran mezinárodní dohody v ochraně přírody. Cílem zasedání je zhodnocení uplynulého období a příprava a schválení usnesení a doporučení pro další ochranu, management a výzkum netopýrů v Evropě. Organizaci zajišťuje MŽP ČR ve spolupráci se sekretariátem EUROBATS, ČESON a ZO ČSOP Nyctalus.
Netopýr pestrý druhem měsíce [6.9.2010]
V souvislosti s Mezinárodním rokem biodiverzity vyhlašuje MŽP ČR pravidelně pro každý měsíc tzv. druhy měsíce (rostlinu a živočicha), které zároveň reprezentují určitý typ biotopu. Cílem akce je upozornit na nutnost ochrany biologické rozmanitosti a na příkladu konkrétních druhů přiblížit tuto problematiku široké veřejnosti. Druhem měsíce září je netopýr pestrý (Vespertilio murinus). Na jeho příkladu je mimo jiné prezentována i problematika ochrany štěrbinových druhů netopýrů vázaných na úkryty v budovách, zejména v souvislosti se zateplováním panelových domů.
Premiéra filmu Netopýři ve tmě [30.8.2010]
Premiéra filmu režiséra Jana Hoška Netopýři ve tmě se uskuteční dne 8. září 2010 ve 20 hodin v kině ATLAS, Sokolovská 1, Praha 8. Film vznikl u příležitosti konání 6. zasedání smluvních stran Dohody o ochraně populací evropských netopýrů (EUROBATS) a 15. Mezinárodní konference o výzkumu netopýrů(IBRC). Na vzniku filmu se podíleli členové ČESON, realizaci finančně podpořilo Ministerstvo životního prostředí, ČESON, firma Less a.s.a Kvelb s.r.o. Film byl natočen v koprodukci a ve spolupráci s Českou televizí. Věříme, že film pomůže přiblížit podivuhodný život netopýrů a vzbudí u diváků zájem o tyto zajímavé a užitečné tvory. Pozvánka
15. Mezinárodní konference o výzkumu netopýrů, Praha 2010 [13.8.2010]
Ve dnech 22-27. srpna 2010 proběhne v Praze, v areálu České zemědělské university, 15. světová konference o výzkumu netopýrů (15th International Bat Research Conference). Více než 500 odborníků z 52 zemí všech kontinentů se bude zabývat nejnovějšími poznatky o evoluci, přirozené rozmanitosti a biologii těchto živočichů. Více
Evropské netopýří noci v roce 2010 [20.7.2010]
I v letošním roce pořádá ČESON Evropské noci pro netopýry, kde se návštěvníci mohou dozvědět mnoho zajímavých informací o životě netopýrů, jejich výzkumu a ochraně. Přehled všech 36 akcí naleznete zde. Srdečně vás zveme!
Vyhodnocení výtvarné soutěže Podivuhodný svět netopýrů [10.7.2010]
Vítězové výtvarné soutěže pro děti pořádané Ministerstvem životního prostředí, Českým svazem ochránců přírody a Českou společností pro ochranu netopýrů se 16.6.2010 sešli se zástupci pořádajících organizací v záchranné stanici AVES v Brandýsku u Kladna. Všichni členové poroty ocenili rozmanitost a kvalitu dětských prací, kterých se v soutěži sešlo více než 1000. Kromě vyhlášení vítězů ve 3. věkových kategoriích, bylo proto vyhlášeno i několik čestných uznání poroty. Přehled všech oceněných zde. Vítězové i jejich rodinní příslušníci si prohlédli zvířátka v záchranné stanici a také se zblízka seznámili s živými netopýry, které si mohli vyfotit, pohladit i nakrmit. Soutěžní obrázky budou vystaveny během 6. zasedání smluvních stran Dohody o ochraně populací evropských netopýrů, které se uskuteční ve dnech 20. - 22.9. 2010 v Praze. Pro širokou veřejnost bude výstava k vidění na MFF Ekofilm 2010.
Náhradní úkryty pro netopýry v Hodoníně [8.6.2010]
Na dvou panelových domech v ul. Očovská v Hodoníně byly v průběhu jarních měsíců instalovány speciální budky pro netopýry rezavé. V prvním případě se jednalo o 10 budek, které slouží jako náhrada za uzavřené spáry po celkovém zateplení domu. V druhém případě byly na stěnu domu zavěšeny 2 budky jako náhrada za úkryt ve spáře, kterou zatékalo a proto jí bylo nutné utěsnit. Podrobnější informace naleznete již brzy na stránce Péče o úkryty. Foto Očovská 22-24 Foto Očovská 18
Netopýři na oslavách v ZOO Děčín [30.5.2010]
Dne 22.5.2010 se členové ČESON se svou prezentací zúčastnili zajímavé akce v ZOO Děčín. Slavilo se 10. a 20. výročí založení národních parků Českého a Saského Švýcarska, Mezinárodní den biodiverzity, Evropský den národních parků a v neposlední řadě blížící se Mezinárodní den dětí. Více
Další úkryty netopýrů zachráněny v Liberci [26.5.2010]
Úkryty několika desítek netopýrů rezavých a n. pestrých ve spárách mezi panely v panelovém domě v Liberci (Vojanova ul.)se podařilo zachránit díky instalaci čtyř speciálních průlezných dřevobetonových budek. Budky byly připevněny na stěnu domu tak, aby i po zateplení umožňovaly přístup netopýrů do původního úkrytu. Budky poskytl zdarma ČESON v rámci projektu financovaného DBU, Nadací Partnerství a MŽP ČR. Podrobnější informace o realizaci tohoto opatření včetně fotografií naleznete zde.
Terénní setkání 2010 [7.5.2010]
Terénní setkání ČESON proběhne o víkendu 18.-20.6.2010 v Domaželicích/Čechách u Přerova a přilehlém Kosteleckém lese. Setkání bude zaměřeno zejména na seznámení s probíhajícím výzkumem ekologie netopýra Alkathoe a řady dalších druhů, které se zde vyskytují. Detailnější informace v přiložené pozvánce.
Zápis z valné hromady 2010 [6.5.2010]
Shrnutí informací a závěrů z letošní valné hromady naleznete zde.
Monitoring netopýrů v panelových sídlištích [16.4.2010]
Monitoring netopýrů v panelových sídlištích pokračuje i v roce 2010. Zapojit se může každý - uvítáme jakoukoliv spolupráci. Podrobnější informace o projektu, metodice sběru dat a mapovací formuláře naleznete zde.
Valná hromada 2010 [16.3.2010]
Milí přátelé, rádi bychom vás VŠECHNY pozvali na tradiční valnou hromadu tentokrát do Domu ochánců přírody ČSOP v Michelské ulici v Praze pořádanou 16.4.2010. Těšíme se na vás! Pozvánka ke stažení.
Soutěž Podivuhodný svět netopýrů [1.3.2010]
Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s ČESON a ČSOP vyhlašuje výtvarnou soutěž pro děti do 15 let na téma Podivuhodný svět netopýrů. Výtvarné práce musejí tématicky vystihovat netopýry v jejich přirozeném prostředí. Více informací zde.
Netopýři v budovách. Rekonstrukce a řešení problémů [26.2.2010]
ČESON vydal novou publikaci. První část obsahuje základní informace o netopýrech v budovách a jejich legislativní ochraně, v druhé části jsou popsány postupy a vhodná technická řešení, které lze využít při rekonstrukcích budov obývaných netopýry, a možnosti řešení nejčastějších problémových situací. Na závěr jsou uvedeny modelové příklady konkrétních lokalit v ČR, kde již byla popsaná opatření realizována. Pdf publikace si můžete stáhnout zde, v případě zájmu o výtisky kontaktujte Petru Schnitzerovou (nova-petra(@)centrum.cz).
Pozvánka na březnové semináře [25.2.2010]
Další semináře seznamující s aktuální legislativou, biologií, vhodnými postupy a konkrétními technickými řešeními pro zajištění ochrany rorýsů a netopýrů při stavebních úpravách budov se uskuteční 11.3. v Praze, 16.3. v Plzni a 25.3. v Karlových Varech. Bližší informace naleznete v jednotlivých pozvánkách.
Publikace o netopýrech Prahy [5.2.2010]
Poslední číslo sborníku Natura Pragensis je věnováno netopýrům Prahy. Doporučujeme věnovat zvláštní pozornost kapitole Závěry pro ochranu netopýrů (netýká se pouze Prahy). Publikaci lze získat na adrese střediska AOPK, U Šalamounky 41, 158 00 Praha 5 nebo jako pdf v sekci Dokumenty.
Ochranářská konference v Olomouci [29.1.2010]
Dovolujeme si vás pozvat na 2. ročník konference "Využití výzkumu a monitoringu pro ochranářský management", který proběhne ve dnech 14.-17. září 2010 v Olomouci. Více v pozvánce.
Netopýři na veletrhu Střechy Praha 2010 [25.1.2010]
Zveme Vás na přednášku seznamující s aktuální legislativou, vhodnými postupy a konkrétními technickými řešeními pro zajištění ochrany netopýrů a rorýsů při stavebních úpravách budov. Přednáška se uskuteční v sobotu 30.1. od 13:00 hod. v Průmyslovém paláci na Výstavišti Praha Holešovice v rámci mezinárodního veletrhu Střechy Praha 2010. S tímto tématem seznámí návštěvníky veletrhu také náš informační panel, který bude ke shlédnutí po celou dobu jeho trvání 28.-30.1.2010. Více informací zde
Syndrom bílého nosu [14.1.2010]
O houbovém onemocnění hibernujících netopýrů tzv. white-nose syndrome v USA, jsme vás již informovali. Nyní se onemocnění objevuje též v Evropě. Jak se však zdá, zde k masovým úhynům netopýrů nedochází, alespoň prozatím. Více se dočtete v článku prof. Gaislera a též se můžete připojit k evidenci případných nálezů netopýrů s bílým plísňovým povlakem na čenichu a vyplnit přiložený formulář.
Semináře o ochraně netopýrů pokračují i v roce 2010 [6.1.2010]
Začátkem roku 2010 se uskuteční další ze série seminářů, které seznamují s postupy a technickými řešeními k zajištění ochrany netopýrů a rorýsů při rekonstrukcích budov. Semináře se konají ve spolupráci s dalšími organizacemi a krajskými úřady na těchto místech: 19.1. v Liberci, 4.2. v Ústí nad Labem, 9.2. v Přerově a 23.2. v Příbrami. V první polovině března dále v Praze a v Karlových Varech, termíny budou upřesněny. Všechny zájemce o problematiku srdečně zveme, bližší informace na: nova-petra@centrum.cz.