^ö^ ÚVOD ^ö^ O ORGANIZACI ^ö^ KONTAKTY ^ö^ PORADNA ^ö^ ODKAZY    


FaceBook

Anketa
Kterou z aktivit pro veřejnost byste uvítali rozšířit?
Celkem hlasovalo 36075.
43.4% (15670)
28.5% (10284)
28.1% (10121)

Naši sponzoři a partneřiČESON je členem organizace BatLife
Archív aktualit za rok 2016

Přehled všech aktualit za jednotlivé roky.

Předány další plakety  [27.12.2016]
Další dvě plakety v rámci akce "Náš soused je netopýr" byly předány v závěru roku v Praze. První převzal Jan Turnovský z Prahy 3, který vytvořil nový potenciální úkryt pro netopýry vyvěšením budky na domě, kde bydlí. Druhou získali manželé Vladimír a Alena Vávrovi z Prahy 4 za to, že již řadu let poskytují úkryt letní kolonii netopýrů vousatých (Myotis mystacinus) na své chatě v Hředlích. Plakety byly předány v rámci projektů finančně podpořených Hlavním městem Prahou, SFŽP ČR a MŽP. Přehled všech oceněných v rámci akce "Náš soused je netopýr" najdete zde.
Nový web věnovaný ochraně netopýrů ve stromech [10.12.2016]
Začátkem prosince byly spuštěny nové webové stránky věnované ochraně stromových druhů netopýrů vestrome.sousednetopyr.cz. Na stránkách lze najít informace o tom, jak netopýři stromy využívají, jak správně postupovat při plánovaném kácení stromů, co dělat v případě nálezu netopýrů ve stromě nebo jak je možné podpořit výskyt netopýrů v lesích, městských parcích i na každé zahradě. Stránky vznikly díky finanční podpoře Hlavního města Prahy.
Další plakety  [5.12.2016]
Další dvě plakety v rámci akce "Náš soused je netopýr" byly předány na konci listopadu v Praze. První získala jako poděkování za spolupráci při záchraně netopýrů, kteří se nastěhovali do vývodu plynových kamen v jejím bytě, paní doktorka Alena Andrejsková z Prahy 6. Druhou plaketu obdržel Ing. Milan Kulhavý z Prahy 4 za vytvoření nových úkrytů pro netopýry formou instalace budek do zateplení bytového domu v Nuslích. Více informací najdete v přehledu oceněných zde. Akce "Náš soused je netopýr" probíhá v roce 2016 v rámci projektů finančně podpořených Hlavním městem Prahou, SFŽP ČR a MŽP.
Nová kniha pro děti: Netopýří chmýří  [24.11.2016]
Představujeme právě vydanou knihu pro děti ve věku 4-6 let s názvem Netopýří chmýří, jejímiž autorkami jsou Veronika Komorousová a Martina Iblová. Příběhy zasazené do světa tmy a nočních tvorů jsou ve skutečnosti příběhy o běžných dětských starostech a radostech. Čtení knihy tak může pomoci dětem lépe pracovat se svými obavami a pochopit je. Každá kapitola je doplněna informacemi od ČESON o způsobu života skutečných netopýrů, jejich ohrožení a možnostech ochrany. Publikaci lze proto dobře využít i v rámci ekologické výchovy předškolních dětí. Více na netopyr-venda.webnode.cz, kde lze knihu také objednat.
Označování výletových otvorů na půdách s letními koloniemi netopýrů [19.11.2016]
V rámci projektu Na půdě, tam to žije se ČESON snaží co nejvíce informovat majitele a správce domů, ve kterých se vyskytují letní kolonie netopýrů. Jednou z možností je umístit na půdě cedulky, označující úkryt netopýrů a jimi používané přístupové otvory. V roce 2016 byly takto označeny výletové otvory na 38 lokalitách v různých částech ČR (celkem 48 otvorů). Informační cedule upozorňující na zákonnou ochranu úkrytu byly instalovány i na dalších 18 monitorovaných půdách. Označování bude pokračovat také v roce 2017, celkem je v rámci projektu plánována instalace cedulek minimálně na 60 lokalitách. Akce probíhá díky finanční podpoře SFŽP ČR, MŽP a příspěvku internetového obchodu Zelená domácnost.com.
Seminář Péče o městskou zeleň s ohledem na ptáky a netopýry [8.11.2016]
Zveme vás na seminář věnovaný problematice ochrany netopýrů a ptáků při péči o městskou zeleň, který se uskuteční v úterý 6. prosince 2016 v budově Magistrátu hlavního města Prahy. Na seminář je třeba se předem přihlásit, účast je díky finanční podpoře Hl. města Prahy zdarma. Více informací najdete v pozvánce.
Netopýří mapa se postupně rozrůstá [26.10.2016]
Netopýří mapa, kterou sestavujeme v rámci projektu "Na půdě, tam to žije - aneb poznejte tajemný svět netopýrů!", finančně podpořeného SFŽP a MŽP, se postupně rozrůstá. V současnosti na ní najdete 13 turisticky atraktivních lokalit, které jsou zároveň významným stanovištěm netopýrů. Bližší informace o jednotlivých lokalitách a jejich netopýřích obyvatelích najdete v přiložených článcích a fotogaleriích, které jsou u mapy postupně zveřejňovány. Návštěvnická sezóna již sice skončila, už nyní si ale můžete naplánovat výlety za netopýry na příští jaro a léto! Podívejte se zde.
Instruktážní semináře k novému výukovému programu pro mateřské školy [21.10.2016]
V rámci projektu finančně podpořeného MŽP jsme připravili nový výukový program pro mateřské školy nazvaný "Školka vzhůru nohama aneb na návštěvě u netopýrů". Zájemci se mohou s programem podrobně seznámit na některém ze dvou instruktážních seminářů, které se uskuteční 22. listopadu v Praze a 23. listopadu v Brně. Účastníci získají zdarma nejen výukový balíček k programu, ale také si vyrobí ponožkového netopýra jako pomůcku a získají řadu námětů na další aktivity s dětmi. Podrobnosti a kontakt pro přihlášení v pozvánce.
Seminář Ochrana netopýrů v budovách a ve stromech [15.10.2016]
Zveme vás na další seminář věnovaný ochraně netopýrů vázaných na úkryty v budovách a ve stromech, který se uskuteční v úterý 15. listopadu na Krajském úřadě Plzeňského kraje. Bližší informace o programu a kontakt pro přihlášení najdete v pozvánce. Seminář probíhá v rámci projektu popdořeného SFŽP ČR a MŽP.
Dvě další školy získaly plaketu Náš soused je netopýr [5.10.2016]
V září byly předány další dvě památeční plakety v rámci akce "Náš soused je netopýr". Získaly je tentokrát dvě základní školy z Moravy - ZŠ Břidličná a ZŠ Malenovice ve Zlíně. Žáci a učitelé obou škol se zapojili do výroby budek pro netopýry a jejich následným vyvěšením v okolí školy vytvořily nové potenciální netopýří úkryty. Držíme palce, ať je netopýři brzy osídlí a děkujeme za spolupráci! Plakety byly předány v rámci projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Více informací zde.
Netopýří sešit: kvízy a hádanky pro děti  [16.9.2016]
Pro žáky 1. stupně základních škol byl připraven nový pracovní sešit, který obsahuje celkem 15 zábavných úkolů a kvízů o životě netopýrů. Děti si tak mohou zopakovat a prohloubit znalosti získané v průběhu absolvovaných vzdělávacích programů. Sešit však lze využít i jako samostatný výukový materiál (elektronická verze je ke stažení zde). Publikace byla vydána v rámci projektu podpořeného Hlavním městem Prahou.
Podzimní vycházky za pražskými netopýry [9.9.2016]
Od 21. září do 4. října budou mít děti i dospělí opět možnost setkat se s netopýry v pražských parcích. Oblíbené večerní exkurze, spojené s pozorováním netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru, probíhají ve spolupráci se Střediskem ekologické výchovy Lesů hl. m. Prahy. Na exkurze je nutno se předem přihlásit, podrobnosti najdete zde.
Aktualizace seznamu akcí k Mezinárodní noci pro netopýry [18.8.2016]
Na zákadě podkladů nahlášených organizátory byl dnes aktualizován seznam akcí pořádaných v rámci Mezinárodní noci pro netopýry. Jejich celkový počet je nyní 53 - přibyla akce v ZOO Ostrava a v Broumovském klášteře, naopak byla zrušena netopýří noc v Říčanech u hájovny Světice. Na stránkách je ke stažení aktualizovaný přehled, upozorňujeme nicméně, že ke změnám může ještě dojít a proto doporučujeme Vámi vybranou akci vždy raději aktuálně zkontrolovat přímo u pořadatelů - u kontaktních osob nebo na webu.
Mezinárodní noc pro netopýry 2016 [3.8.2016]
Tradiční akce pro veřejnost - Mezinárodní noc pro netopýry - letos slaví 20. výročí! Přijďte se seznámit se zajímavým životem těchto tajuplných nočních savců! Můžete si vybrat z více než 50 akcí, které se konají od 11. srpna do 30. září na různých místech po celé ČR. Jejich seznam najdete zde. Letošní ročník je věnován tématu ochrany netopýrů osídlujících úkryty na půdách budov, a to zejména v památkově chráněných objektech, jako jsou hrady, zámky či kostely. Některé akce probíhají v rámci projektu finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Pozvánka na večerní exkurzi do Zlína [1.7.2016]
Ve středu 13. července zveme všechny zájemce na večerní exkurzi do Zlína, zaměřenou především na pozorování rorýsů a netopýrů a dalších synantropních živočichů. Akce se koná v rámci projektu finančně poďpořeného SFŽP ČR, MŽP a Městem Zlín. Více informací najdete v sekci kalendář akcí.
Předáno dalších 15 plaket  [30.6.2016]
V průběhu května a června bylo předáno dalších 15 památečních plaket "Náš soused je netopýr". Většina z nich nyní zdobí vstupy do kostelů na Liberecku, kde označuje výzmané úkryty letních kolonií vrápenců malých, netopýrů velkých a n. ušatých. Další putovaly za vytváření nových úkrytů pro štěrbinové druhy netopýrů na střední Moravu -na hrad Lukov, do Zlína nebo do ZŠ a MŠ Nížkovice. Všem oceněným moc děkujeme za spolupráci! Jejich přehled najdete zde.
Výsledky výtvarné a literární soutěže [14.6.2016]
Jarní soutěž pro žáky pražských škol na téma "Jak jsem potkal netopýry" má své vítěze! Ve výtvarné soutěži se sešlo celkem 203 obrázků. V kategorii 5-7 let vyhrál Dan Kolář ze ZUŠ Marie Podvalové, v kategorii 8-10 let Dominika Smékalová rovněž ze ZUŠ Marie Podvalové, v kategorii 11-12 let Linda Francová ze ZUŠ Lounských a v kategorii 13-17 let Květa Šteflová z Karlínského gymnázia. Do literární soutěže přispělo svými pracemi 49 žáků. Vítězem kategorie 10-12 let se stala Kristýna Coufalová ze ZŠ Podbělohorská, v kategorii 13-18 let Eliška Bártová ze ZŠ Jeremenkova. Podrobnější výsledky soutěže naleznete zde. Slavnostní vyhlášení výsledků, spojené s předáním věcných cen výhercům, proběhne ve čtvrtek 23. června 2016 ve Stanici přírodovědců DDM (viz pozvánka). Soutěž probíhala v rámci projektu podpořeného hl. m. Prahou.
Pozvánka na detektorovací setkání [30.5.2016]
O víkendu 17-19. června 2016 se v Brně uskuteční setkání zaměřené na použití ultrazvukových detektorů při faunistických a ekologických výzkumech. Odbornými lektory jsou Zdeněk Řehák, Jan Zukal a Tomáš Bartonička z Přírodovědecké fakulty MU Brno a Ústavu biologie obratlovců AV ČR. Na akci je nutno se předem registrovat. Více v pozvánce.
Seminář Ochrana netopýrů vázaných na úkryty v budovách [18.5.2016]
Srdečně zveme na první ze série seminářů věnovaných problematice ochrany netopýrů vázaných na úkryty v budovách, který se uskuteční v úterý 14. června 2016 v zasedací místnosti Magistrátu hlavního města Prahy. Více informací v pozvánce. Seminář probíhá v rámci projektů popdořených Hl. městem Prahou, SFŽP ČR a MŽP.
Spuštěna netopýří pozorovatelna na hradě Točník  [10.5.2016]
V dubnu byla uvedena do provozu netopýří pozorovatelna na hradě Točník. Díky kamerovému systému mohou náštěvníci na obrazovce ve sklepě Královského paláce sledovat přímý přenos z jinak nepřístupného úkrytu letní kolonie netopýra velkého, která sídlí v horní části zborceného točitého schodiště do královských komnat. Pozorovatelna byla spuštěna díky projektu "Na půdě, tam to žije!" aneb poznejte tajemný svět netopýrů", finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP. Více informací najdete na projektovém webu.
Májové akce s netopýry [30.4.2016]
Srdečně zveme na květnové akce s netopýry ? ve čtvrtek 12.5. na přednášku do Mladé Boleslavi, v sobotu 14.5. na Slavnosti stepí do Českého středohoří nebo v sobotu 28.5. na hrad Cornštejn na jižní Moravě. Více o jednotlivých akcích zde.
Oslavte Dny Země s netopýry [15.4.2016]
Duben je tradičně ve znamení oslav svátku Dne Země. Vydejte se na některou z řady akcí, na nichž se můžete potkat s živými netopýry a dozvědět se více o jejich životě. Ve spolupráci s dalšími institucemi a organizacemi jsme pro vás připravili několik netopýřích stánků, které budou součástí programu Dne Země v Praze, Olomouci nebo v Zábřehu na Moravě, chybět nebude ani jedna večerní vycházka, tentokrát ve Zlíně. Přehled všech akcí s podrobnějšími informacemi najdete zde.
Webové stránky projektu  [12.4.2016]
Začátkem dubna byly spuštěny nové webové stránky k projektu "Na půdě, tam to žije! - aneb poznejte tajemný svět netopýrů". Dozvíte se zde, jaké druhy netopýrů využívají úkryty na půdách, na kterých hradech a zámcích žijí, kde je můžete pozorovat a řadu dalších zajímavých informací i tipů na výlety - koukněte se zde.
Výtvarná a literární soutěž pro pražské děti [11.4.2016]
ČESON vyhlašuje výtvarnou a literární soutěž pro žáky pražských škol na téma "Jak jsem potkal netopýry". Až do 31. května 2016 mohou zájemci posílat své soutěžní příspěvky, ve kterých ztvární prostřednictvím obrázku či literárně (formou dopisu, povídky, básničky) své zážitky se setkání s netopýry. Soutěž je určena pro děti ve věku 6-18 let, příspěvky budou hodnoceny v jednotlivých věkových kategoriích. Vybraná soutěžní díla zveřejníme a nejlepší autory odměníme věcnými cenami. Během slavnostního vyhlášení výsledků budou mít výherci také možnost setkat se zblízka se živými netopýry. Bližší podmínky soutěže jsou uvedeny v přiloženém letáčku. Soutěž probíhá v rámci projektu podpořeného hlavním městem Prahou.
Jarní vycházky za netopýry do pražských parků  [7.4.2016]
Žáci pražských škol a jejich učitelé i rodiče mají opět možnost zúčastnit se večerních exkurzí za netopýry. Vybrat si mohou ze čtyř vycházek, které se konají od 25. května do 2. června 2016 v Divoké Šárce, Stromovce a Milíčovském lese. Na programu bude pozorování lovících netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru, ale i setkání s ochočeným handicapovaným netopýrem. Exkurze probíhají ve spolupráci se Střediskem ekologické výchovy Lesů hl. m. Prahy. Bližší informace najdete zde.
Pozvánka na valnou hromadu ČESON [20.3.2016]
Zveme všechny členy na letošní valnou hromadu ČESON, která se uskuteční v sobotu 23 dubna 2016 v Brně. Podrobnější informace v pozvánce.
Projekt  [20.3.2016]
Ministerstvo životního prostředí i v letošním roce podpořilo naše vzdělávací programy pro školy. V rámci projektu "Škola vzhůru nohama" tak budou pokračovat nejen výukové programy, přednášky či exkurze pro základní a střední školy, ale vznikne i nový program určený dětem v mateřských školách. Program bude k dispozici od příštího školního roku a v rámci podzimních instruktážních seminářů se s ním budou moct seznámit učitelé MŠ i další zájemci z řad lektorů ekocenter, mateřských center apod. Nabídku aktuálních programů pro školy včetně objednávkového formuláře najdete zde.
Pozvánka na první letošní akce pro veřejnost [15.2.2016]
Zveme vás na první letošní akce pro veřejnost! V sobotu 27. února můžete vyrazit na netopýří stanoviště v rámci Dne zimního spánku v Ekocentru Sluňákov a 19. března zveme na Probouzení netopýrů - speciální prohlídky věnované seznámení s netopýry v Javoříčských jeskyních (nutná rezervace předem). Akce se konají v rámci projektu finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP, více informací najdete zde.
Facebookový seriál o netopýrech na půdách [1.2.2016]
Na našem facebookovém profilu můžete ode dneška sledovat seriál příspěvků, v rámci kterého představujeme veřejnosti jednotlivé druhy netopýrů využívajících úkryty na půdách budov. Prezentace je jednou z aktivit v rámci projektu "Na půdě, tam to žije! - aneb poznejte tajemný svět netopýrů", který vznikl díky finanční podpoře SFŽP ČR a MŽP.
Probíhá tradiční zimní sčítání netopýrů [15.1.2016]
V průběhu ledna a února probíhá po celé ČR tradiční sčítání zimujících netopýrů. Tento monitoring provádí členové ČESON na cca 800 lokalitách, na řadě z nich kontinuálně již 50 let. Jedinečná data získaná tímto způsobem nám umožňují sledovat dlouhodobé populační trendy jednotlivých druhů netopýrů a vrápenců, které zimují v podzemních prostorách.