^ö^ ÚVOD ^ö^ O ORGANIZACI ^ö^ KONTAKTY ^ö^ PORADNA ^ö^ ODKAZY    


FaceBook

Anketa
Kterou z aktivit pro veřejnost byste uvítali rozšířit?
Celkem hlasovalo 36075.
43.4% (15670)
28.5% (10284)
28.1% (10121)

Naši sponzoři a partneřiČESON je členem organizace BatLife
Archív aktualit za rok 2020

Přehled všech aktualit za jednotlivé roky.

PF 2021 [30.12.2020]
Děkujeme za podporu a přejeme všem pevné zdraví a hodně štěstí v novém roce! PF 2021 (Foto: J. Šafář)
Poslední tři letošní plakety  [8.12.2020]
Koncem léta a na podzim jsme předali další památeční plakety v rámci akce "Náš soused je netopýr". První obdržel Pavel Koubek, sdružení Zelené srdce a správa hradu Orlík u Humpolce za dlouhodobé aktivity v ochraně netopýrů na Pelhřimovsku. Druhá plaketa byla poslána vedení Mateřské školy Hlubočepy, na jejíž půdě sídlí letní kolonie netopýrů. Třetí převzali Jana, Mates a Kuba Kroftovi z Prahy 8 za vyvěšení netopýřích budek a pomoc s organizací osvětových akcí. Předání proběhlo v rámci projektů finančně podpořených Hlavním městem Prahou, SFŽP a MŽP ČR. Další informace o akci "Náš soused je netopýr" včetně přehledu všech dosavadních držitelů - nově i formou interaktivní mapy - najdete zde.
Webinář  [27.11.2020]
V úterý 15. prosince 2020 se uskuteční webinář zaměřený na správné postupy při zateplování a rekonstrukcích domů obývaných netopýry, jakož i řešení případných problémů s výskytem těchto živočichů. Srdečně zveme pracovníky úřadů, zástupce bytových družstev, architekty, projektanty a všechny ostatní zájemce. Podrobnosti jsou uvedeny v pozvánce. Seminář se koná s finanční podporou Hlavního města Prahy, Státního fondu životního prostředí ČR a MŽP.
Webinář  [16.11.2020]
Učitele 1. stupně základních škol, lektory ekocenter i další zájemce zveme na webinář k výukovému programu "Netopýři a les", který proběhne 1. prosince 2020. Účastníci se podrobně seznámí s náplní výukového programu, aby ho mohli sami používat při výuce. Zároveň získají zdarma výukový balíček. Více informací v pozvánce. Webinář se koná v rámci projektu podpořeného Hlavním městem Prahou.
Výsledky výtvarné soutěže  [19.10.2020]
Výtvarná soutěž pro žáky pražských škol na téma "Soused netopýr" má své vítěze. Celkem se sešlo 208 soutěžních příspěvků. V kategorii 4-5 let obsadila 1. místo Anna Hodboďová z MŠ Jeseniova, v kategorii 5,5-8 let Nina Macáková ze SZUŠ Škola pro radost, v kategorii 9-11 let Adam Kovář ze ZŠ Petřiny sever, v kategorii 12-15 let Anna Vařeková ze SZUŠ Škola pro radost. Plánovaná výstava obrázků a setkání s výherci soutěže se bohužel zatím nemůže uskutečnit. Předání cen a prezentace vítězných děl proběhne náhradní cestou. Podrobnější výsledky soutěže a další informace naleznete zde. Soutěž probíhala v rámci projektu podpořeného Hl. m. Prahou.
Výtvarná soutěž pro pražské děti [8.9.2020]
ČESON vyhlašuje soutěž pro děti z pražských mateřských, základních a středních škol na téma "Soused netopýr". Přihlásit lze výtvarná díla vytvořená libovolnou technikou na papír, a to až do 9. října 2020. Více v letáčku. Soutěž probíhá v rámci projektu podpořeného Hlavním městem Prahou.
Zveme na další akce s netopýry [1.9.2020]
Kromě Mezinárodní noci pro netopýry zveme i na další akce, které přibližují tajuplný svět létajících savců. V sobotu 5. září můžete navštívit informační stánek na Dnu pro zoologické zahrady v ZOO Olomouc. V Praze připravujeme tři večerní exkurze do Stromovky - 15., 19. a 22. září. V dolu Jeroným u Sokolova je až do 20. září k vidění výstava Netopýři tajemní a zranitelní. V muzeu v Blansku pokračuje výstava Hlavou dolů - Netopýři v Moravském krasu. Více v kalendáři akcí.
Mezinárodní noc pro netopýry 2020 [28.7.2020]
Malé i velké srdečně zveme na letošní ročník Mezinárodní noci pro netopýry! Vyberte si z pestré nabídky akcí, které se konají od 13. srpna do 25. září na různých lokalitách po celé ČR. Seznámíte se s netopýry zblízka, dozvíte se zajímavosti o jejich životě, uvidíte ukázky výzkumu netopýrů a navštívíte i řadu nevšedních míst. Přehled všech akcí najdete zde. Některé akce probíhají v rámci projektu finančně podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Nové pracovní listy pro děti [24.7.2020]
V rámci projektu "Skrytý život v památkách - výpravy za tajemstvím létajících savců" jsme vytvořili dva nové pracovní listy pro děti - Netopýři v podzemí a Netopýři v parcích. Můžete je využít při výletech na lokality z netopýří mapy, nebo si je zkuste vyluštit jen tak. Všechny dosud vydané pracovní listy jsou ke stažení zde. Projekt je finančně podpořen SFŽP ČR a MŽP.
Držitelé ocenění za ochranu netopýrů [8.7.2020]
Také v letošním roce jsou oceňováni lidé, kteří aktivně spolupracují při ochraně netopýřích úkrytů v lidských sídlech. Památeční plakety a certifikáty "Náš soused je netopýr" byly předány paní učitelce Votavové a dětem ze ZŠ Žihobce za výrobu netopýřích odpočívadel, správě zámku Libochovice za spolupráci při zpřístupnění sklepů, panu Přibylovi a paní Chadimové za vzorný postup při rekonstrukci kostela v Horní Polici, městu Odry za šetrné zpřístupnění Flascharova dolu a mateřské škole Tylovice v Rožnově pod Radhoštěm za výrobu budek pro netopýry. Podrobnosti jsou na stránce Klubu přátel netopýrů. Motivační akce probíhá v rámci projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP.
Letní akce pro veřejnost [15.6.2020]
Stejně jako každý rok připravujeme přehled všech akcí, které se uskuteční na konci prázdnin v rámci Mezinárodní noci pro netopýry. Najdete jej na těchto stránkách během července. Kromě toho vás ale již nyní můžeme pozvat na tři letní vycházky: jedna z nich proběhne v Praze - Zbraslavi 2. července, další pak ve Svitavách 3. července a v Linharticích u Moravské Třebové 17. července. Zhlédnout můžete také tři výstavy o netopýrech - putovní výstava "Netopýři tajemní a zranitelní" je k vidění v Muzeu ve Svitavách a od 1. července také v dole Jeroným na Sokolovsku, v Blansku po celé léto probíhá výstava "Hlavou dolů - Netopýři v Moravském krasu". Více v kalendáři akcí.
Článek o létajících savcích Prahy [11.6.2020]
V elektronickém magazínu Pražská EVVOluce č. 2/2020 najdete článek, připravený ve spolupráci se ZO ČSOP Nyctalus. Představuje pražskou netopýří faunu a dozvíte se zde také, kam vyrazit na večerní výpravy za těmito zajímavými živočichy.
Pozvánka na prodlouženou výstavu a akce pro veřejnost [12.5.2020]
Srdečně zveme na výstavu "Netopýři tajemní a zranitelní" ve svitavském muzeu, která (po nucené pauze z důvodu koronavirové epidemie) znovu pokračuje a je prodloužena až do 20. září 2020. Připravujeme také některé exkurze a další akce pro veřejnost. První z nich proběhne 3. června v Uherském Hradišti, další 18. a 24. června v Praze. Více v kalendáři akcí.
Epidemie koronaviru: máme se bát našich netopýrů? [27.4.2020]
Vědecké výzkumy potvrzují, že netopýři nejsou o nic více nebezpeční než jiné druhy zvířat v naší přírodě a nešíří nemoc COVID-19. Výskyt kolonií netopýrů na půdách či v podstřeší domů tedy nepřináší zvýšené zdravotní riziko. Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) proto apeluje na veřejnost, aby nedocházelo k pronásledování netopýrů či likvidaci jejich úkrytů. V případě jakýchkoliv pochybností je možné obrátit se na odborníky, kteří pomohou vyřešit konkrétní situaci. Více ve společné tiskové zprávě ČESON a AOPK ČR.
Tip pro veřejnost: kde a jak pozorovat netopýry  [23.4.2020]
Plánované přednášky, exkurze a další akce pro veřejnost zatím bohužel nemohou kvůli nouzovému stavu probíhat. Na večerní výpravy za netopýry však mohou lidé během jara vyrazit sami, a to i ve městech. Kde a jak letouny pozorovat, si lze přečíst na našem webu nebo v článku věnovaném pražským netopýrům.
O netopýrech a koronaviru pro děti [17.4.2020]
Netopýři jsou v podezření. Někdo přece musel člověka koronavirem nakazit! Podaří se netopýrům uniknout pronásledování? Nový příběh o ušatém Vendovi, který navazuje na knihu Netopýří chmýří, doporučujeme dětem i jejich rodičům. Na konci pohádky najdete informace ze světa skutečných netopýrů. Snad lidem pomohou pochopit, že svoje obavy upírají nesprávným směrem. Pohádka je ke stažení zde.
Stanovisko mezinárodních úmluv k problematice onemocnění COVID-19 [9.4.2020]
Sekretariáty Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů (CMS), Dohody o ochraně populací evropských netopýrů (EUROBATS) a Dohody o ochraně africko-euroasijských stěhovavých vodních ptáků (AEWA) vydaly společné stanovisko týkající se netopýrů a onemocnění COVID-19. Netopýři nešíří COVID-19. Nemoc se přenáší z člověka na člověka. Neexistuje žádný důkaz, že by netopýři přímo infikovali člověka. - Původní stanovisko na webu EUROBATS. - Český překlad stanoviska.
Naši netopýři se na jaře postupně probouzejí, nemusíme se jich ale obávat [3.4.2020]
V posledních týdnech média opakovaně varují veřejnost před netopýry jakožto potenciálními zdroji koronaviru. Tato souvislost je však zavádějící. Není třeba se bát přenosu choroby. Netopýři, které najdete venku nebo vám zaletí do bytu, mohou být ztuhlí, neznamená to však, že by umírali. Jejich strnulost je zcela přirozená a nesouvisí s žádnými nemocemi. Zimu netopýři přečkávají ve stavu hluboké letargie (hibernace), kdy dojde k výraznému poklesu teploty těla, frekvence činnosti srdce i dýchání. Díky tomu šetří energií v období nedostatku potravy. Tukových zásob na svém těle mají jen nevelké množství. Pokud najdete na přelomu zimy a jara uhynulého netopýra, s největší pravděpodobností u něj došlo k předčasnému vyčerpání tukových zásob (může být způsobeno výběrem nevhodného úkrytu, střídáním počasí na konci zimy, opakovaným rušením v úkrytu apod.). Netopýři mohou stav strnulosti (snížené teploty těla) využívat i v jiných částech roku - prakticky vždy, když potřebují ušetřit energii.
Pozvánka na valnou hromadu ČESON  [13.3.2020]
POZOR: Z DŮVODU PRODLOUŽENÍ NOUZOVÉHO STAVU VALNÁ HROMADA V PLÁNOVANÉM TERMÍNU NEPROBĚHNE. NEJDŮLEŽITĚJŠÍ INFORMACE, KTERÉ MĚLY BÝT NÁPLNÍ SCHŮZE, BUDOU ČLENŮM ROZESLÁNY PROSTŘEDNICTVÍM ELEKTRONICKÉHO ZPRAVODAJE. ČLENOVÉ BUDOU MÍT MOŽNOST VYJÁDŘIT SE K DISKUSNÍM BODŮM PROSTŘEDNICTVÍM EMAILU. Zveme všechny členy na letošní valnou hromadu ČESON, která se (podle dosavadních předpokladů) uskuteční v sobotu 18. dubna 2020 na katedře zoologie PřF UK v Praze. Místem setkání je tentokrát učebna č. 312 ve 3. patře. Podrobnější informace o programu v pozvánce. O případné změně termínu budeme včas informovat.
Seminář k výukovému programu  [20.2.2020]
POZOR, ZRUŠENO!!! (Z DŮVODU PREVENCE ŠÍŘENÍ KORONAVIRU). SEMINÁŘ SE USKUTEČNÍ V NÁHRADNÍM TERMÍNU, O KTERÉM BUDEME VČAS INFORMOVAT. Učitele 1. stupně základních škol, lektory ekocenter i další zájemce zveme na instruktážní seminář k výukovému programu "Netopýři a les", který se koná v Praze dne 26. března 2020. Účastníci se podrobně seznámí s náplní výukového programu, aby ho mohli sami používat při výuce. Zároveň získají zdarma výukový balíček. Více informací v pozvánce.
Zveme na první letošní akce pro veřejnost [5.2.2020]
Od 13.2. do 13.4. můžete v Městském muzeu a galerii ve Svitavách zhlédnout výstavu "Netopýři tajemní a zranitelní". Jako doprovodný program se 20.2. a 19.3. uskuteční přednášky Jiřího Šafáře a Evžena Tošenovského. Na jaro připravujeme i další akce pro veřejnost: dne 9.3. přednášku v Odrách, 28.3. oblíbené Probouzení netopýrů v Javoříčských jeskyních, 25.4. netopýří stanoviště v rámci akce City Nature Challenge v Praze - Hostivaři. Více v kalendáři akcí. UPOZORNĚNÍ: Z DŮVODU PREVENCE ŠÍŘENÍ KORONAVIRU MŮŽE DOJÍT KE ZRUŠENÍ ČI ZMĚNĚ TERMÍNU NĚKTERÝCH AKCÍ.
Netopýři a epidemie koronavirů [31.1.2020]
Vyjádření prof. Ivana Horáčka, předsedy ČESON, k aktuální problematice epidemie respiračního onemocnění způsobeného koronaviry - ke stažení zde.