^ö^ ÚVOD ^ö^ O ORGANIZACI ^ö^ KONTAKTY ^ö^ PORADNA ^ö^ ODKAZY    


FaceBook

Anketa
Kterou z aktivit pro veřejnost byste uvítali rozšířit?
Celkem hlasovalo 36075.
43.4% (15670)
28.5% (10284)
28.1% (10121)

Naši sponzoři a partneřiČESON je členem organizace BatLife
Archív aktualit za rok 2024

Přehled všech aktualit za jednotlivé roky.

Geocachingová série o netopýrech se těší velkému zájmu [22.5.2024]
Tématická série jedenácti kešek, nazvaná "S Drákulou v netopýřím světě", dosáhla úctyhodného počtu 12 000 návštěv. Kešky jsou od roku 2017 rozmístěny na zajímavých lokalitách ve středních a jihozápadních Čechách, kde se vyskytují netopýři (mají zde své letní či zimní úkryty nebo oblíbená loviště). Jsou to především starobylé hrady a zámky, ale také kanál jedné z vltavských vodních nádrží. V listingu každé kešky zanechal hrabě Drákula zajímavé poselství ze života netopýrů. Dozvědět se ho můžete i vy - stačí vyrazit na výlet a hledat. Více na webu napude.sousednetopyr.cz.
Nový netopýří quest na pražské Malé Straně [14.5.2024]
Jarní počasí stále více láká k procházkám a venkovním aktivitám. Děti i dospělí si nově mohou užít zábavný quest "Letem netopýřím světem na pražské Malé Straně", který jsme připravili ve spolupráci s Komunitním centrem Kampa. Quest provede hledače zajímavými místy v samotném centru velkoměsta kolem Vltavy. Mnozí budou jistě překvapeni, kde všude naši netopýří sousedé žijí. S sebou stačí mít pouze tužku a vytištěnou průvodku s mapkou. Podrobnosti k malostranské trase (stejně jako i k dalším netopýřím questům) najdete na webu napude.sousednetopyr.cz. Nový quest vznikl v rámci projektu spolufinancovanéhou Hl. městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Akce pro veřejnost v květnu a červnu [6.5.2024]
Zveme všechny zájemce na další akce s netopýry! 23.5. proběhne v Centru popularizace ochrany přírody "U studánky poznání" na Praze 7 beseda s následnou vycházkou do Stromovky. 25.5. bude netopýří téma součástí multižánrového festivalu Proměny v Ralsku. Ve dnech 30.5.-1.6. můžete navštívit stánek ČESON na Veletrhu vědy v Praze - Letňanech. Připraveny jsou také tradiční večerní exkurze za netopýry do pražských parků, a to 5.6. ve Stromovce a 13.6. v Milíčovském lese. Sledujte kalendář akcí.
Instruktážní vycházky k programu Netopýří výzkumníci [22.4.2024]
Pro učitele a lektory, kteří by chtěli využít naše badatelské batůžky v rámci programu Netopýří výzkumníci, jsme připravili další instruktážnívycházky. Během nich se naučí základy práce s ultrazvukovými detektory, vyzkouší si určování netopýrů podle hlasů přímo v terénu a získají více informací o vzdělávacím programu a možnostech jeho využití při práci s dětmi. Vycházky se konají 14. května v Mladé Boleslavi (pozvánka) a 21. května v Praze (pozvánka). Kapacita akcí je omezená, je třeba se předem přihlásit (odkaz je uveden v pozvánce). Účast na akci je díky projektu spolufinancovanému Hl. městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí zdarma.
Netopýří večírky online - 5. díl: O detektorování [19.3.2024]
Netopýři se potmě orientují pomocí echolokace - vydávají pro lidské ucho neslyšitelné výkřiky a na základě analýzy jejich ozvěny poznávají prostor kolem sebe. Díky ultrazvukovým detektorům dokážeme i my jejich hlasy zaznamenat a zkoumat. Jak tyto přístroje fungují, jak s nimi můžeme pracovat, co nám mohou a nemohou pomoci zjistit a jak se metoda detektorování využívá ve výzkumu a ochraně netopýrů? To vše se dozvíte od Ing. Martina Ceľucha, Ph.D. v rámci dalšího Netopýřího večírku online, který proběhne ve čtvrtek 18. dubna od 18,00 hod. na platformě ZOOM. Podrobnější informace a pokyny pro přihlášení zde.
Pozvánka na valnou hromadu ČESON 2024 [13.3.2024]
Srdečně zveme všechny členy na 32. valnou hromadu ČESON, která se uskuteční v sobotu 13. dubna 2024 na Přírodovědecké fakultě UK v Praze, v budově ve Viničné 7. Podrobnější informace o programu v pozvánce.
Videa o praktické ochraně netopýrů [5.3.2024]
Na youtube kanálu ČESON postupně přibývají videa s jednoduchými návody, jak můžete netopýry pozorovat nebo je pomoct chránit. První z nich ukazuje, jak postupovat při nálezu zraněného netopýra. Druhé je věnované ochraně netopýrů ve stromových úkrytů. V nejnovějším videu se dozvíte, jak netopýrům připravit náhradní úkryt v podobě dřevěné budky. Videa vznikají v rámci projektů spolufinancovaných Hlavním městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Nový pracovní list pro děti "Netopýři ve městě" [1.3.2024]
Netopýři často žijí v blízkosti člověka, a to nejen na vesnicích či samotách, ale překvapivě také ve městech. Nevyhýbají se ani centru Prahy či dalších rušných velkoměst. Jaké úkryty zde netopýři využívají, co je ve městě ohrožuje a jak jim můžeme pomoci - s tím vším se děti seznámí díky novému pracovnímu listu. Ke stažení včetně správného řešení je na webu napude.sousednetopyr.cz. K dispozici jsou zde také dříve vydané pracovní listy o netopýrech na hradech a zámcích, v parcích a v podzemí. Výukový materiál byl vytvořen v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Akce pro veřejnost v březnu a dubnu [28.2.2024]
Po zimě pro vás opět chystáme řadu akcí, kde se děti i dospělí budou moct setkat s netopýry a seznámit s jejich zajímavým životem. V sobotu 23.3. proběhne tradiční Probouzení netopýrů v Javoříčských jeskyních. V neděli 7.4. se v Říčanech koná Netopýří odpoledne. Další akce budou spojené s oslavami Dne Země - 20.4. v Praze v Toulcově dvoře, 23.4. v Centrálním parku v Praze - Stodůlkách. V sobotu 27.4. bude stánek ČESON součástí programu Víkendu otevřených dveří v Kroužkovací stanici Národního muzea v Praze - Hostivaři. Od poloviny dubna bude také probíhat prezentace putovní výstavy Netopýři tajemní a zranitelní, a to hned na dvou místech - v Mladé Boleslavi a v Lomnici nad Popelkou. Sledujte kalendář akcí, kam postupně přibývají jednotlivé pozvánky.
Vzdělávací webinář "Netopýři na půdách - rekonstrukce a řešení problémů" [18.1.2024]
Zveme pracovníky úřadů památkové péče, stavebních odborů, správce sakrálních staveb a dalších památkově chráněných budov, architekty, projektanty i všechny ostatní zájemce na odborný webinář, který se uskuteční 29. února 2024. Jeho náplní je seznámení s vhodnými postupy při plánované rekonstrukci budovy obývané netopýry a osvědčenými způsoby řešení případných problémů spojených s jejich výskytem. Na webinář je třeba se předem přihlásit, podrobnosti najdete v pozvánce. Akce probíhá s podporou mezinárodního projektu LIFE Podkowiec Plus a projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
PF 2024 [2.1.2024]
Děkujeme za podporu a přejeme všem pevné zdraví a hodně štěstí v novém roce! PF 2024