^ö^ ÚVOD ^ö^ O ORGANIZACI ^ö^ KONTAKTY ^ö^ PORADNA ^ö^ ODKAZY    


FaceBook

Anketa
Kterou z aktivit pro veřejnost byste uvítali rozšířit?
Celkem hlasovalo 36075.
43.4% (15670)
28.5% (10284)
28.1% (10121)

Naši sponzoři a partneřiČESON je členem organizace BatLife
Archív aktualit za rok 2018

Přehled všech aktualit za jednotlivé roky.

Plakety Náš soused je netopýr [20.12.2018]
V roce 2018 pokračovala motivační akce "Náš soused je netopýr". Ocenění za aktivní přístup a pomoc při ochraně netopýřích úkrytů převzalo celkem 10 osob, převážně vlastníků rodinných či rekreačních domů, ale také např. zástupce správy zámku Rosice. Více na stránkách Klubu přátel netopýrů. V příslušných regionech tato aktivita probíhala s finanční podporou Hlavního města Prahy a Statutárního města Zlín.
ČESON a ekologická výchova v roce 2018 [26.11.2018]
Během letošního roku se uskutečnilo celkem 61 vzdělávacích akcí pro žáky mateřských, základních i středních škol. Tématem přednášek, výukových programů a exkurzí bylo poznání způsobu života netopýrů, jejich významu v přírodě a možností jejich ochrany. Velkou část z nich uskutečnili lektoři ČESON v Praze, a to díky projektu podpořenému hl. m. Prahou. Vzdělávací programy budou pokračovat i v roce 2019, a to počínaje březnem. Podrobnější informace a objednávkový formulář jsou k dispozici v sekci Programy pro školy.
Semináře o ochraně synantropních ptáků a netopýrů - Zlín, Brno, České Budějovice, Pardubice [15.10.2018]
Česká společnost ornitologická ve spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů pořádá podzimní vzdělávací semináře věnované praktické ochraně ptáků a netopýrů, zejména s ohledem na zásahy v městských parcích a rekonstrukce a zateplování budov. První z nich se koná 1. listopadu v Baťově institutu ve Zlíně, další pak 20. listopadu v Moravském zemském muzeu v Brně, 27. listopadu v budově KÚ Jihočeského kraje v Českých Budějovicích a 6. prosince v prostorách KÚ Pardubického kraje v Pardubicích.
Seminář o ochraně netopýrů a ptáků v budovách a ve stromech - Praha [5.10.2018]
Zveme na vzdělávací seminář věnovaný problematice ochrany netopýrů a ptáků v městském prostředí, který se uskuteční ve čtvrtek 8. listopadu 2018 v prostorách pražského magistrátu. Hlavními tématy budou vhodné postupy při rekonstrukcích a zateplování budov a šetrné úpravy městské zeleně. Více v pozvánce. Seminář se koná v rámci projektu podpořeného hl. m. Prahou.
Nová online databáze netopýřích úkrytů ve stromech [10.9.2018]
Za účelem zlepšení ochrany netopýrů při plánovaném kácení byla na webu spuštěna veřejně přístupná databáze, sloužící jako rychlý zdroj informací o výskytu netopýrů ve stromových úkrytech. Kromě prohlížení evidovaných nálezů je možné do databáze po přihlášení vkládat vlastní pozorování. V tomto směru uvítáme pomoc nejen členů ČESON, ale i široké odborné a laické veřejnosti. Databáze, vytvořená v rámci projektu podpořeného hl. m. Prahou, je dostupná na stránce vestrome.sousednetopyr.cz/dbukryty.
Podzimní akce pro veřejnost [4.9.2018]
Kromě Mezinárodní noci pro netopýry, která letos pokračuje až do 5. října, jsou během podzimu připraveny také další příležitosti k setkání s létajícími savci, a to zejména v Praze. 18. a 25. září se vypravíme pozorovat lovící netopýry ve Stromovce, 6. října netopýři navštíví výstavu ve Stanici přírodovědců DDM hl. m. Prahy. Od 17. října bude na Kampě k vidění výstava dětských kreseb s netopýří tématikou. Další říjnové akce se konají ve Zlíně, Olomouci a Brně, sezónu uzavírá Uspávání netopýrů v Javoříčských jeskyních 3. listopadu. Více v kalendáři akcí.
Netopýří geocachingová série dosáhla 3000 logů [21.8.2018]
Série "S Drákulou v netopýřím světě" přináší hledačům keší zajímavosti ze světa vrápenců a netopýrů na deseti místech ve středních a jihozápadních Čechách. Jedná se o hrady, zámky a kláštery, kde netopýři skutečně žijí - ve sklepích zimují, v parcích loví potravu, na půdách sídlí letní kolonie samic s mláďaty. Hledat krabičky s netopýřím tajemstvím se během jediného roku vypravily tři tisíce nadšenců. Podrobnosti o geocachingové sérii jsou k dispozici na webu napude.sousednetopyr.cz.
Mezinárodní noc pro netopýry 2018 [19.7.2018]
Srdečně zveme na letošní ročník Mezinárodní noci pro netopýry! Zajímavý život létajících savců přiblíží přednášky a promítání, ukázky odchytu do sítí a sledování pomocí ultrazvukových detektorů, či setkání s ochočenými hendikepovanými netopýry. Na výběr je více než 50 akcí, které se konají po celé České republice, a to od 9. srpna až do 5. října. Jejich přehled najdete zde.
Nabídka putovní výstavy o netopýrech [22.6.2018]
Výstava "Netopýři tajemní a zranitelní", která představuje rozmanitost druhů vyskytujících se v ČR a způsob jejich života, je opět k dispozici k bezplatnému zapůjčení, a to od 26. listopadu 2018. Bližší informace zde.
Výsledky výtvarné a literární soutěže [18.6.2018]
Jarní soutěž pro žáky pražských škol na téma "Blízká setkání s ... netopýry" má své vítěze. Ve výtvarné soutěži se sešlo celkem 94 obrázků. V kategorii 4-6 let obsadila 1. místo Lucie K. z MŠ Bojasova, v kategorii 7-9 let Emilka P. ze ZŠ Angel a v kategorii 12-14 let Karolína K. z FZŠ Mezi školami. Do literární soutěže přispělo svými pracemi pět žáků, v kategorii 7-9 let byla oceněna Nela S. ze ZŠ Angel, v kategorii 15-18 let Klára S. z Gymnázia Jana Nerudy. Podrobnější výsledky soutěže naleznete zde. Slavnostní vyhlášení výsledků, spojené s předáním věcných cen výhercům, proběhne ve středu 17. října 2018 při vernisáži výstavy obrázků v Komunitním centru Kampa (viz pozvánka). Soutěž probíhala v rámci projektu podpořeného hl. m. Prahou.
Zveme na další akce s netopýry [30.5.2018]
Také v červnu a červenci se můžete vydat na některou z osvětových akcí věnovaných poznávání létajících savců. Jsou to například večerní vycházky za ptáky a netopýry pořádané v Praze, Olomouci, Ostravě, Zlíně a dalších městech. Netopýří stanoviště bude součástí Veletrhu vědy v Olomouci. Od června do srpna můžete v Jablunkově navštívit výstavu Netopýři tajemní a zranitelní. Více v kalendáři akcí.
Netopýří pozorovatelny jsou opět v provozu [15.5.2018]
Pokud vás zajímá, jak to vypadá v úkrytu netopýrů, vypravte se na hrad Točník. Už třetí sezónu zde návštěvníky čeká zajímavá podívaná - přímý přenos dění v kolonii netopýrů velkých. Na monitoru můžete sledovat, jak se samice k sobě tisknou, hašteří o nejlepší místa, přelézají, čistí se. Brzy se jim narodí mláďata, a to teprve bude v kolonii živo! Podobný přenos je k dispozici také na Starém zámku v Jevišovicích na Znojemsku. Na hradě Sovinec na Bruntálsku pak můžete díky kameře pozorovat kolonii jiného druhu - vrápence malého. Více informací o hradech a zámcích a jejich netopýřích obyvatelích najdete v doprovodných článcích k netopýří mapě.
Výtvarná a literární soutěž pro pražské děti [27.4.2018]
ČESON vyhlašuje soutěž pro děti z pražských mateřských, základních a středních škol na téma "Blízká setkání s ... netopýry". Přihlásit lze výtvarná i literární díla, a to až do 8. června 2018. Více v letáčku pro MŠ a letáčku pro ZŠ a SŠ. Soutěž probíhá v rámci projektu podpořeného Hlavním městem Prahou.
Květnové akce s netopýry  [15.4.2018]
Během května se uskuteční další osvětové akce pro veřejnost. Příležitost setkat se s živými netopýry a dozvědět se řadu zajímavostí z jejich života bude v Praze v Toulcově dvoře, v Říčanském muzeu, na několika místech v rámci Noci kostelů nebo na Dni stromů na hradě Lukov u Zlína. Více v kalendáři akcí.
Hrady a zámky s netopýry se otevírají [29.3.2018]
Po zimní přestávce budou od dubna znovu přístupné hrady, zámky a další památky v Čechách i na Moravě. Na řadě z nich mají návštěvníci možnost seznámit se kromě historie také s netopýry, kteří využívají místní půdy či sklepení jako úkryt. Vydejte se na výlet na některou z památek uvedených na interaktivní netopýří mapě a přímo na místě se o létajících savcích dozvíte řadu zajímavostí.
Netopýří kešky lákaly i v zimě  [20.3.2018]
Ani během chladného období roku nezůstala geocachingová série "S Drákulou v netopýřím světě" bez návštěvníků. Hledat krabičky s netopýřím tajemstvím se vypravily další desítky nadšenců. Série tak od svého spuštění (v srpnu 2017) zaznamenala již přes 1500 logů. Mezi nejfrekventovanější patří kešky ukryté v okolí zámků Konopiště a Kratochvíle, kláštera ve Svatém Janu pod Skalou a hradu Rabí.
Pozvánka na valnou hromadu ČESON 2018 [5.3.2018]
Zveme všechny členy na letošní valnou hromadu ČESON, která se uskuteční v sobotu 14. dubna 2018 na katedře zoologie PřF UK v Praze. Podrobnější informace o programu v pozvánce.
První jarní akce pro veřejnost [2.3.2018]
Blíží se jaro a s ním začnou i nejrůznější přednášky, besedy a exkurze, při kterých bude možnost se blíže seznámit s životem netopýrů. Sezónu otvírá 24. března Probouzení netopýrů v Javoříčských jeskyních. V dubnu následují akce na Zvířeticích, v Kolíně a v Kroužkovací stanici Národního muzea. Sledujte kalendář akcí.
Sčítání letounů na zimovištích [1.2.2018]
Během ledna a února provádějí členové ČESON tradiční sčítání netopýrů a vrápenců zimujících v podzemních prostorách. Tento monitoring probíhá každoročně na cca 700 lokalitách. Získaná data umožňují sledovat dlouhodobé populační trendy jednotlivých druhů. Řada lokalit je kontrolována již od 70. let 20. století.
Seminář k výukovému programu pro mateřské školy [19.1.2018]
Učitele mateřských škol, pracovníky ekocenter a dalších organizací věnujících se práci s předškolními dětmi zveme na instruktážní seminář k výukovému programu "Školka vzhůru nohama aneb na návštěvě u netopýrů". Seminář se uskuteční 15. března 2018 v rámci projektu podpořeného hl. m. Prahou. Více v pozvánce.
Putovní výstava o netopýrech bude ke zhlédnutí na dalších místech [8.1.2018]
Výstava Netopýři tajemní a zranitelní pokračuje i v roce 2018. Od ledna do března bude instalována ve Stanici přírodovědců DDM v Praze, v červnu se přesune do Muzea Těšínska v Jablunkově a na podzim bude k vidění v muzeu v Kladně. Více v kalendáři akcí.
PF 2018 [2.1.2018]
Přejeme hodně štěstí a zdraví všem kolegům, přátelům a příznivcům netopýrů. Ať je letošní rok pestrý! PF 2018 (Foto: J. Šafář)