^ö^ ÚVOD ^ö^ O ORGANIZACI ^ö^ KONTAKTY ^ö^ PORADNA ^ö^ ODKAZY    


FaceBook

Anketa
Kterou z aktivit pro veřejnost byste uvítali rozšířit?
Celkem hlasovalo 36075.
43.4% (15670)
28.5% (10284)
28.1% (10121)

Naši sponzoři a partneřiČESON je členem organizace BatLife
Péče o úkrytyPanelový dům v Liberci

Popis situace:
V panelovém domě na ul. Vojanova 359 v Liberci, který měl být v průběhu podzimních měsíců 2009 kompletně zateplen, byl na základě předchozího průzkumu zjištěn výskyt tří druhů netopýrů ve spárách mezi panely. Na jedné straně domu se celoročně výskytovala skupina netopýrů rezavých (Nyctalus noctula), na druhé straně domu letní kolonie n. večerního (Eptesicus serotinus) a n. hvízdavého (Pipistrellus pipistrellus). Bylo nutno vyřešit, jak zachovat stávající úkryty přístupné pro netopýry i po zateplení, případně navrhnout jiná kompenzační opatření.

Řešení:
Řešení bylo navrženo na základě průzkumu provedeného Danielem Horáčkem(ČESON) a následného jednání s realizátorem zateplení, Stavebním bytovým družstvem Pozemní stavby Liberec. Po dohodě byly na spáry v místech vletových otvorů umístěny čtyři dřevobetonové budky do zateplení (dvě a dvě na každou stranu domu) od firmy Naturschutzbedarf Strobel (rozměry 40x36,5x8cm). V zadní stěně budek byl vyříznut otvor, kterým byly budky přiloženy na spáru tak, aby měli netopýři možnost skrz budku prolézat dovnitř do původního úkrytu. Budky byly připevněny na panel pomocí lepidla a z boku přišroubovaných kovových nástavců. Následně byly opatřeny stejnou povrchovou úpravou jako okolní plocha. Budky poskytl zdarma ČESON v rámci projektu financovaného Deutsche Bundestiftung Umwelt (DBU), MŽP ČR a Nadací Partnerství. Jejich instalaci provedla stavební firma na vlastní náklady v období od listopadu 2009 do ledna 2010.

Výsledek:
Zda bylo opatření skutečně úspěšné, ukáže teprve další pozorování lokality, které bude probíhat v průběhu roku 2010.Stav před zateplenímDetail svislé spáry využívané netopýryOdkrytá část umístění budky č.2.Instalace budek na jižní stěně domuDetail instalace budkyDetail umístění budky č. 1.Detail umístění budky č. 2.Celkový pohled na zeteplený dům s budkami

Zpracovala: Petra Schnitzerová, foto: Petra Schnitzerová a František Böhm