^ö^ ÚVOD ^ö^ O ORGANIZACI ^ö^ KONTAKTY ^ö^ PORADNA ^ö^ ODKAZY    


FaceBook

Anketa
Kterou z aktivit pro veřejnost byste uvítali rozšířit?
Celkem hlasovalo 36075.
43.4% (15670)
28.5% (10284)
28.1% (10121)

Naši sponzoři a partneřiČESON je členem organizace BatLife
Péče o úkrytyPanelový dům v Hodoníně, ul. Očovská 22, 24

Popis situace:
Na základě průzkumu provedeného zástupcem ČESON Mgr. Vlastislavem Káňou byl v domě zjištěn výskyt netopýrů rezavých (Nyctalus noctula) na více místech ve spárách mezi panely. Panelový dům měl být zateplen a spáry překryty vrstvou izolantu. Bylo nutno vyřešit, jak zachovat úkryty pro netopýry i po zateplení.

Řešení:
Na základě posudku tepelného auditora a dohody mezi zástupci ČESON, ČIŽP a stavební firmy ISB Brno byl realizován následující postup:
Po instalaci lešení byla V. Káňou provedena na začátku dubna 2010 kontrola spár mezi panely na domě. Byla označena místa výskytu netopýrů a na tato místa byla umístěna jednosměrná uzávěra - závěs z perlinky, který umožňuje netopýrům opustit spáru, ale zároveň znemožní jejich návrat do úkrytu. Perlinka byla odstraněna až po 20. 4. 2010 a spáry uzavřeny překrytím vrstvou polystyrenu. Zároveň bylo na 10 vytipovaných míst v úrovni třetího až pátého patra instalováno 10 dřevocementových budek o rozměrech 41 x 36,5 x 8 cm, které budou sloužit jako náhradní úkryty pro netopýry.
Budky poskytl zdarma ČESON v rámci projektu financovaného Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU), MŽP ČR a Nadací Partnerství. Jejich instalaci provedla stavební firma ISB Brno na vlastní náklady.

Výsledek:
Zda bylo toto kompenzační opatření úspěšné a netopýři budky osídlí, ukáže teprve další pozorování lokality, které bude probíhat v průběhu následujících měsíců.Průzkum výskytu netopýrů.Netopýři rezaví ve svislé spáře mezi panely.Průběh instalace budek.

Zpracovala: Petra Schnitzerová, foto: Vlastislav Káňa