^ö^ ÚVOD ^ö^ O ORGANIZACI ^ö^ KONTAKTY ^ö^ PORADNA ^ö^ ODKAZY    


FaceBook

Anketa
Kterou z aktivit pro veřejnost byste uvítali rozšířit?
Celkem hlasovalo 36075.
43.4% (15670)
28.5% (10284)
28.1% (10121)

Naši sponzoři a partneřiČESON je členem organizace BatLife
Péče o úkrytyPanelový dům Slaný, ul. Všehlušická 1665

Popis situace:
V průběhu zateplování panelového domu byli dne 13.11.2010 ve spáře na boční straně domu objeveni netopýři rezaví. Situace byla nahlášena pracovníky stavby na odbor životního prostředí města Slaný, kteří kontaktovali ČESON ohledně možného řešení.

Řešení:
Práce na severovýchodní straně domu byly pozastaveny a byl proveden průzkum pracovníky ČESON. Vzhledem k hotovému zateplení všech okolních panelových domů a ročnímu období, kdy část zvířat již mohla zimovat, bylo nutné úkryty ve spárách zachovat. 27.11.2010 byly stavební firmou Slánská stavební, a.s. na vytipovaná místa instalovány tři dřevocementové budky s průleznou úpravou. Budky poskytl zdarma ČESON v rámci projektu financovaného Deutsche Bundesstiftung Umwelt, Nadací Partnerství, SFŽP a MŽP ČR.

Výsledek:
Toto řešení zajistí netopýrům bezpečné opuštění úkrytu po ukončení zimování. Vzhledem k absenci vhodných úkrytů v okolí (jsou zatepleny všechny okolní domy) a instalaci průlezných budek přímo na využívané spáry je velmi pravděpodobné obsazení úkrytu i v budoucnu.Původní úkryt netopýrů ve spáře mezi panely.Instalace průlezných budek na spáru.Detail budky.Pohled na zateplený dům – na boku jsou patrné vletové otvory do budek.

Zpracovala a foto: Dita Weinfurtová