^ö^ ÚVOD ^ö^ O ORGANIZACI ^ö^ KONTAKTY ^ö^ PORADNA ^ö^ ODKAZY    


FaceBook

Anketa
Kterou z aktivit pro veřejnost byste uvítali rozšířit?
Celkem hlasovalo 36075.
43.4% (15670)
28.5% (10284)
28.1% (10121)

Naši sponzoři a partneřiČESON je členem organizace BatLife
Péče o úkrytyRevitalizace panelových domů v Lovosicích

Popis situace:
V roce 2009 byl pracovníkem SCHKO České Středohoří Borkem Fraňkem potvrzen výskyt netopýrů rezavých ve větracích otvorech panelových domů v ulicích Osvoboditelů a Žižkova v Lovosicích, které měly být v následujícím roce zatepleny.

Řešení:
Byla doporučena opatření k zachování úkrytů využívaných netopýry a to zajištění průchodnosti obdélníkových větracích otvorů do podstřeší, případně instalace netopýřích budek z tvrzeného polystyrenu nebo dřevocementu. K realizaci stavebních úprav došlo v průběhu srpna a září 2010.

Bytový dům Osvoboditelů 942/51,53
Firma realizující zateplení využila všechny možnosti zajištění netopýřích úkrytů. Do zateplení domu instalovala celkem pět dvojbudek z tvrzeného polystyrenu o rozměrech 50 x 100 cm - na každou stranu domu dvě a na každý bok jednu. Současně zachovala celé průchodné větrací otvory do podstřeší.

Bytový dům Osvoboditelů 939/39, 41
Realizátoři zateplení zachovali průchodnost větracích otvorů vyříznutím části obdélníkové ochranné plastové mřížky.

Bytový dům Žižkova 914/14,16,18,20
Do zateplení fasády pod atikou v prostoru mezi okny na severní straně panelového domu bylo instalováno osm dřevocementových budek pro netopýry, které poskytl ČESON v rámci projektu financovaného Deutsche Bundesstiftung Umwelt, Nadací Partnerství, Skanska a. s. a MŽP ČR.

Výsledek:
Zda bylo opatření úspěšné a netopýři budky osídlí, ukáže až pozorování lokalit v dalších letech.Instalace budek z extrudovaného polystyrenu na panel. domě v ul. Osvoboditelů 942/51.Zprůchodněné větrací otvory na zatepleném domě větrací v ul. Osvoboditelů 939/39,41.Zateplený dům v ul. Žižkova s instalovanými netopýřími budkami.

Zpracovala a foto: Dita Weinfurtová