^ö^ ÚVOD ^ö^ O ORGANIZACI ^ö^ KONTAKTY ^ö^ PORADNA ^ö^ ODKAZY    


FaceBook

Anketa
Kterou z aktivit pro veřejnost byste uvítali rozšířit?
Celkem hlasovalo 36075.
43.4% (15670)
28.5% (10284)
28.1% (10121)

Naši sponzoři a partneřiČESON je členem organizace BatLife
Péče o úkrytyHistorická budova Obchodní akademie v Přerově

Popis situace:
Na konci roku 2013 byl podle nálezu guána objeven úkryt netopýrů rezavých (Nyctalus noctula) v nice zapuštěného okapového svodu na budově Obchodní akademie v Přerově. Na budově bylo plánováno zateplování v letních měsících následujícího roku (jedná se o školské zařízení, kde jsou rekonstrukce téměř vždy směřovány na období letních prázdnin). Bylo tedy nutné zajistit, aby demontáží svodu nedošlo k přímému ohrožení potenciální letní kolonie s mláďaty a také aby zůstaly na budově úkrytové možnosti i po provedené rekonstrukci.

Řešení:
Řešení bylo navrženo na základě spolupráce projektanta, stavební firmy a Odboru životního prostředí Městského úřadu Přerov podle odborných doporučení ČESON. Demontáž okapového svodu byla v rámci realizace stavby odsunuta na co nejpozdější termín (konec července), kdy už jsou mláďata netopýrů vzletná. Večer před demontáží proběhl průzkum letové aktivity netopýrů, který potvrdil, že letní kolonie již úkryt opustila. Při vlastní demontáži byl pak následně přítomen biologický dozor člena ČESONu, který ještě pro jistotu prohlédl celou délku svodu pomocí endoskopické kamery. Následně byly na stěnu těsně vedle původní niky v různých výškách instalovány tři dřevocementové budky od firmy Schwegler, typ 1FR. Budky byly přišroubovány pomocí kovových nástavců a vyrovnány tak, aby hloubkou odpovídaly výsledné hloubce zateplovací vrstvy. Náklady na pořízení a instalaci budek byly zahrnuty do rozpočtu stavby.

Výsledek:
Na podzim roku 2015 bylo pod úkrytem zjištěno menší množství guána, což nasvědčuje tomu, že netopýři náhradní úkryty přijali.  

Původní úkryt netopýrů v nice za okapovým svodem před zateplením budovy.  

Instalace dřevocementových budek (typ Schwegler 1FR).Budova po zateplení s instalovanými náhradními úkryty.Detail horní části stěny s budkami a novým okapem.

Zpracovali: Evžen Tošenovský a Petra Schnitzerová, foto: Evžen Tošenovský