^ö^ ÚVOD ^ö^ O ORGANIZACI ^ö^ KONTAKTY ^ö^ PORADNA ^ö^ ODKAZY    


FaceBook

Anketa
Kterou z aktivit pro veřejnost byste uvítali rozšířit?
Celkem hlasovalo 36075.
43.4% (15670)
28.5% (10284)
28.1% (10121)

Naši sponzoři a partneřiČESON je členem organizace BatLife
Péče o úkrytyUzávěra proti holubům na půdě Jungmannovy základní školy v Berouně

Popis situace:
Půda Jungmannovy základní školy je tradičním úkrytem letní kolonie netopýra velkého. Sledování a výzkum netopýrů na této lokalitě trvá již od roku 1966 (Horáček I. 1980, 1981, Weinfurtová D. 1996). Na půdě o celkové ploše cca 1 300m2 netopýři nejčastěji využívají hřeben střechy a horní části 3 – 4 komínů, výška půdy je asi 4,60m. Vletový otvor o rozměrech 67cm x 38cm je situován na sever. Netopýři na této lokalitě vykazují stabilní a vyrovnané početnosti, v době letního maxima kolem 600 jedinců. V posledních letech dochází na Berounsku k postupnému mizení starých tradičních letních úkrytů netopýra velkého (Svatý Jan pod Skalou, Poteply, Srbsko, Hořovice), proto je udržení této početné letní kolonie významné pro populaci netopýra velkého v regionu. Budovu sužoval nadměrný výskyt holubů v půdním prostoru a s ním spojené znečištění, kdy během let došlo k obrovskému nakupení holubího a netopýřího trusu, které je vzhledem k využití objektu obzvlášť nepříjemné. Z důvodu výskytu netopýrů nebyla v minulosti povolena výstavba podkroví, ani neprodyšné uzavření vletových otvorů.

Postup řešení:
Díky dotaci získané v rámci interních grantů ČESON, bylo možno realizovat kompletní úklid půdy a vytvoření uzávěry proti holubům za současného umožnění vletu netopýrů. Zhotovení a průběh instalace uzávěry probíhal dle metodiky AOPK ČR a dozoru nad celou akcí se ujal RNDr. Vladimír Hanzal. Úklid půdy vzhledem k rozloze a náročnosti provedla specializovaná firma, celkem došlo k naplnění šesti velkých kontejnerů. Vedení školy zajistilo koordinaci jednotlivých pracovníků a odvoz naplněných kontejnerů. Vlastní úklid a definitivní uzavření – umístění poslední tyčky, proběhlo v měsíci září, tj. v období rozpadu mateřské kolonie, netopýři měli tedy dostatek času si na změnu vletového otvoru zvyknout a zároveň nedocházelo k rušení v období odchovu mláďat.

Zpracovala: Dita Weinfurtová, obrázky Vladimír Hanzalzabezbečení vletového otvoru - náryszabezpečení vletového otvoru - bokorys