^ö^ ÚVOD ^ö^ O ORGANIZACI ^ö^ KONTAKTY ^ö^ PORADNA ^ö^ ODKAZY    


FaceBook

Anketa
Kterou z aktivit pro veřejnost byste uvítali rozšířit?
Celkem hlasovalo 36075.
43.4% (15670)
28.5% (10284)
28.1% (10121)
V této anketě jste již hlasoval(a).

Naši sponzoři a partneřiČESON je členem organizace BatLife
Archív aktualit za rok 2012

Přehled všech aktualit za jednotlivé roky.

PF 2013 [20.12.2012]
Děkujeme za dosavadní podporu a spolupráci a přejeme všem krásné vánoční svátky a hodně štěstí v novém roce. PF 2013
Zimní výstava o netopýrech [18.12.2012]
Až do konce února 2013 si můžete v muzeu Lamberská stezka v Žihobcích prohlédnout naší putovní výstavu "NETOPÝŘI". Výstava představuje většinu našich druhů netopýrů a přináší základní informace o jejich životě, ochraně a metodách výzkumu. Součástí jsou i různé interaktivní prvky a pracovní listy pro děti. Otevřeno je od pondělí do pátku, vždy od 9,00 do 16,00 hod. Srdečně zveme! Více informací zde
Netopýři a rorýsi na veletrhu Stavotech Olomouc [2.11.2012]
Jak chránit netopýry a ptáky při stavebních úpravách budov se mohou dozvědět návštěvníci stavebního veletrhu Stavotech - Moderní dům, který se uskuteční 8.- 10. listopadu na výstavišti Flora v Olomouci. Přednáška zástupců ČESON a ČSO, kteří se této problematice ve spolupráci s projektanty, stavebními firmami i úřady dlouhodobě věnují, bude součástí doprovodného pátečního programu v přednáškovém centru. Vstup na přednášku, která začíná ve 14 hod., je zdarma. Více o programu zde. Přednáška je součástí projektu "Pod jednou střechou" podpořeného z Programu švýcarsko-české spolupráce.
Konference Ochrana ptáků a netopýrů při zateplování a rekonstrukcích budov [28.10.2012]
Ve dnech 25. - 26. 10. proběhla ve Zvoleně mezinárodní konference Ochrana ptáků a netopýrů při zateplování a rekonstrukci budov. Konference se zúčastnilo přes sto odborníků ze šesti evropských zemí, kteří zde prezentovali zkušenosti s řešením uvedené problematiky, příklady vhodných postupů, technických opatření i nejčastější problémy. Součástí programu byly také prezentace zkušeností s ochranou rorýsů a netopýrů na území ČR včetně dosavadních výsledků aktuálního projektu "Pod jednou střechou" podpořeného z Programu švýcarsko-české spolupráce.
39. plaketu Náš soused je netopýr má zámek Jezeří [20.10.2012]
Držitelem 39. plakety Náš soused je netopýr se stala Správa zámku Jezeří. Plaketu si pracovníci správy zasloužili nejen za příkladné přistupování k ochraně netopýrů při rekonstrukci zámku, podporu výzkumu netopýrů v okolí zámku a poskytnutí prostor pro práci s veřejností, ale také za propagaci ochrany netopýrů a pomoc při zimování handicapovaných netopýrů. Plaketa byla předána v září v rámci letošní Mezinárodní noci pro netopýry.
V Přerově proběhlo školení poradců [19.9.2012]
Ve středu 12. září se v Přerově uskutečnilo školení poradců v rámci projektu "Pod jednou střechou". Vyškolení odborníci budou poskytovat konzultace v oblasti ochrany rorýsů, netopýrů a dalších druhů ohrožených živočichů vázaných na úkryty a hnízdiště v lidských stavbách na území Olomouckého a Zlínského kraje. Projekt je financován z Programu švýcarsko-české spolupráce.
Předáno dalších devět plaket Náš soused je netopýr [6.9.2012]
Akce "Náš soused je netopýr" pokračuje. Během července a srpna jsme postupně předali dalších devět památečních plaket a certifikátů. Tři plakety putovaly do Karlovarského a Plzeňského kraje, jedna do středních a jedna do jižních Čech. Čtyři plakety byly předány poprvé také v Olomouckém kraji a to v rámci projektu "Pod jednou střechou" podpořeného z Programu švýcarsko-české spolupráce. Podrobnější informace a přehled všech oceněných najdete zde.
Mezinárodní (Evropská) noc pro netopýry 2012 [1.8.2012]
I v letošním roce se přidáváme k tzv. Mezinárodní (dříve Evropské) noci pro netopýry. Ve spolupráci s dalšími partnery jsme připravili řadu akcí, kde se veřejnost může dozvědět mnoho zajímavých informací o životě netopýrů, jejich výzkumu a ochraně. Přehled všech 39 akcí, které se konají od poloviny srpna do poloviny září po celé ČR, naleznete zde. Srdečně zveme!
V Olomouci proběhla vycházka Za tajemstvím sousedů  [24.7.2012]
V pátek 20.7.2012 se v Olomouci uskutečnila terénní vycházka pro širokou veřejnost zaměřená na pozorování rorýsů a netopýrů v intravilánu města. Exkurze se konala v rámci projektu "Pod jednou střechou" podpořeného z Programu švýcarsko-české spolupráce. Více
Zahradní slavnost v Přerově ovládli netopýři [24.7.2012]
Již pátý ročník Zahradní slavnosti, který se uskutečnil v přerovském ORNISu (Ornitologické stanici Muzea Komenského) v neděli 22. července, byl tentokrát zcela ve znamení netopýrů. V rámci programu proběhla také prezentace projektu "Pod jednou střechou", který je zaměřený na ochranu synantropních druhů netopýrů a ptáků a který byl podpořen z Programu Švýcarsko-české spolupráce. Více
Nové poradenské centrum v Přerově [1.7.2012]
Nové školící a poradenské centrum zaměřené na problematiku ochrany synantropních druhů ptáků a netopýrů vzniklo v Ornitologické stanici ORNIS Muzea Komenského v Přerově. Činnost centra je součástí projektu "Pod jednou střechou", podpořeného v Programu švýcarsko-české spolupráce. Více informací najdete zde
Pozvánka na tiskovou konferenci [5.6.2012]
Ve čtvrtek 7.6. se v Zasedací síni Rady města Přerova uskuteční tisková konference k zahájení dlouletého projektu Pod jednou střechou, jehož cílem je ochrana netopýrů a rorýsů při rekonstrukcích budov v Olomouckém a Zlínském kraji. Pozvánka ke stažení
V květnu bylo rozdáno dalších 11 plaket [1.6.2012]
V průběhu května bylo rozdáno dalších 11 památečních plaket Náš soused je netopýr jako poděkování lidem, kteří umožňují obývat netopýrům úkryty ve svém domě. Plakety obdrželo několik rodin na Karlovarsku, Českolipsku a ve středních Čechách, ale také jedna římskokatolická farnost, firma, stavební bytové družstvo a sdružení, které se stará o postižené. Přehled všech oceněných najdete zde. Akce je součástí projektu podpořeného Nadací Partnerství, MŽP a SFŽP ČR.
Článek v MF Dnes zkresluje informace [18.5.2012]
Touto cestou bychom rádi upozornili, že autor článku v MF Dnes nazvaného ¨Nesahat na netopýry, mohou přenášet příušnice a spalničky¨, otisknutém 17.5.2012, výrazně zkresluje informace o výsledcích výzkumné studie virů u netopýrů. Autor v článku mimo jiné cituje pracovnici ČESON, citované výroky jsou však vymyšlené a nepravdivé. Naše společnost se od zavádějícího a nesmyslně poplašného článku distancuje, stejně tak jako spoluautor zmiňované studie dr. Peter Vallo z AV ČR. Společné podrobnější stanovisko k článku naleznete zde.
20. plaketa Náš soused netopýr předána v Doubravčicích [18.5.2012]
Držiteli 20. památeční plakety tu Náš soused je netopýr se stali Miroslav Mokrycki a Blanka Šímová. Na své chatě v Doubravčicích mají pod střechou letní kolonii poměrně vzácného netopýra stromového (Nyctalus leisleri). Unikátní úkryt druhu, který primárně obývá stromové dutiny, hostí v létě až 200 samic s mláďaty. Majitelé plánují rekonstrukci chaty, ale úkryty pro netopýry chtějí i do budoucna zachovat. Proto kontaktovali ČESON, abychom společně naplánovali nejvhodnější postup. Za jejich kladný přístup k netopýrům jim patří velký dík! Předání plakety je součástí projektu finančně podpořeného Nadací Partnerství, MŽP a SFŽP ČR.
Školení mapovatelů v Uherském Hradišti [14.5.2012]
Ve dnech 8. - 10. 5. 2012 se v Uherském Hradišti a Babicích uskutečnilo první z plánované série školení pro dobrovolné mapovatele netopýrů a rorýsů. Účastníci se seznámili s biologií těchto živočichů, typy úkrytů a hnízdišť v budovách a metodikou jejich mapování včetně práce s ultrazvukovým detektorem a druhové determinace netopýrů na základě echolokačních signálů přímo v terénu. Školení proběhlo v rámci projektu Pod jednou střechou podpořeného z Programu Švýcarsko-české spolupráce. Vyškolení mapovatelé se budou následně podílet na mapování rorýsů a netopýrů v budovách na území Zlínského a Olomouckého kraje.
Rorýsi a netopýři na Olomouckém Ekojarmarku [26.4.2012]
Všimli jste si, jak z našich měst v posledních letech mizí rorýsi a netopýři? Při rekonstrukcích a zateplování domů totiž přicházejí o své úkryty a hnízdiště. Pokud se chcete dovědět více o tom, jak můžete i Vy těmto našim městským spolubydlícím pomoci, přijďte se na 1. máje podívat na Olomoucký Ekojarmark. U společného stánku České společnosti ornitologické, České společnosti pro ochranu netopýrů a Moravského ornitologického spolku Vám osobně poradíme a nabídneme informační materiály nejen o ochraně rorýsů a netopýrů ve městech. A možná přijde i netopýr... Prezentace je součástí projektu Pod jednou střechou podpořeného z Programu Švýcarsko-české spolupráce.
Monitoring netopýrů v panelových domech [24.4.2012]
Monitoring netopýrů v panelových domech pokračuje i v roce 2012. Práce mapovatelů se tentokrát soustřeďuje zejména na území Prahy, Brna, Uherského Hradiště a Prostějova a to díky finanční podpoře příslušných magistrátů a projektu Pod jednou střechou, podpořeného z Programu Švýcarsko-české spolupráce. Monitoring však není omezen jen na uvedená města, shromažďujeme i nadále údaje o výskytu netopýrů v panelových domech z celé republiky. Jen díky těmto v předstihu získaným informacím lze následně zajistit ochranu netopýrů během rekonstrukcí domů. Metodika mapování je jednoduchá, zapojit se může každý. Údaje lze zadávat přímo do jednoduché on-line aplikace, podrobnosti najdete zde. Předem děkujeme za pomoc.
Valná hromada ČESON 2012 [12.4.2012]
Letošní valná hromada ČESON se uskuteční v sobotu 14. dubna v prostorách PřF UK v Praze. Podrobnosti v pozvánce
Další plaketa Náš soused je netopýr putovala do Plzně [2.4.2012]
Další památeční plaketa Náš soused je netopýr byla v sobotu udělena paní Olze Franclové - Kalouskové a SVD Hodonínská 53 a 55 v Plzni. Více
Konkurz na koordionátora projektu [27.3.2012]
Česká společnost ornitologická ve spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů a Moravským ornitologickým spolkem - Středomoravskou pobočkou ČSO vypisují konkurz na pozici koordinátora projektu "Pod jednou střechou". Bližší informace o konkurzu naleznete zde
Jarní akce pro veřejnost [17.3.2012]
Na stránkách byl aktualizován přehled březnových a dubnových akcí pro veřejnost. Srdečně zveme všechny zájemce na výstavy, přednášky a další programy, kde můžete blíže nahlédnout do tajemného života netopýrů.
Videoseriál o Syndromu bílého nosu [9.3.2012]
Na YouTube vzniká videoseriál, který přináší aktuální informace o problematice Syndromu bílého nosu. Podívejte se zatím na první a druhý díl.
Nabídka zapůjčení výstavy o netopýrech [2.3.2012]
Nabízíme k zapůjčení putovní výstavu. Výstava ukazuje rozmanitost netopýřích druhů vyskytujících se v ČR, přináší informace o způsobu jejich života či metodách výzkumu, dotýká se však také problematiky jejich ochrany, zejména z pohledu soužití netopýrů a lidí v budovách. Bližší informace
Katalog dřevocementových budek pro netopýry [28.2.2012]
V průběhu uplynulých měsíců vydala firma Zelená domácnost.com novou brožurku, kde najdete přehled osvědčených dřevocementových budek vhodných k zabezpečení stávajících nebo vytvoření náhradních úkrytů pro netopýry při stavebních úpravách budov. Brožurka ke stažení zde.
Zimní sčítání 2012 [16.2.2012]
V těchto dnech probíhá tradiční zimní sčítání netopýrů. V současnosti je díky koordinaci ČESON každoročně sledováno přes 800 zimovišť po celé republice. Získaná data poskytují cenné informace o dlouhodobém vývoji netopýřích populací a zároveň jsou důležitým podkladem pro jejich ochranu. I v letošním roce je věnována zvýšená pozornost také evidenci případného výskytu tzv. syndromu bílého nosu - plísňového onemocnění, které ohrožuje zejména netopýry v Americe, bylo však již zaznamenáno i na řadě lokalit v ČR. Více
Pozvánka na konferenci o podzemí [14.2.2012]
Mezinárodní konference věnovaná biologii podzemní se uskuteční 2.-9. září 2012 v Košicích. Uzávěrka přihlášek je 30.4.2012. Bližší informace a registrace na stránkách konference.
Výsledky fotosoutěže k Roku netopýra [11.1.2012]
Mezinárodní fotografická soutěž, kterou vloni vyhlásili pořadatelé kampaně Rok netopýra 2011-2012, již má své vítěze. Ve dvou tématických kategoriích se mezi oceněnými umístil náš člen - Přemysl Tájek (4. a 5. místo). Gratulujeme! Přehled vítězů a všech soutěžních fotografií si můžete prohlédnout zde.
Začíná další Rok netopýra  [9.1.2012]
I v letošním roce pokračuje mezinárodní Rok netopýra. Cílem této celosvětové dvouleté kampaně je upozornit na ohrožení netopýrů a kaloňů, jejich význam a nutnost ochrany. Více informací najdete na stránkách www.yearofthebat.org. O akcích, které budou v rámci kampaně probíhat na území ČR, vás budeme průběžně informovat.